مصرف بی رویه گاز خانگی نیروگاه ها را با مشکل روبرو می کند

تهران- ایرنا- وزیر نیرو ضمن یادآوری استفاده روزانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در همه بخش ها گفت: روند مصرف دربخش خانگی به گونه ای شده که تداوم آن نیروگاه ها را با مشکل روبرو می کند.

رضا اردکانیان روز یکشنبه در مراسم امضا و تبادل تفاهمنامه همکاری مشترک وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ساختمان وزارت نیرو افزود: ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی برای بخش خانگی در نظر گرفته شد که اکنون این میزان فراتر رفته است.
وی افزود: این میزان بالای مصرف علاوه بر ایجاد مشکل برای نیروگاههای کشور، صادرات برق را نیز با مشکل روبرو خواهد کرد.

اردکانیان اضافه کرد: نیروگاهها برای تامین برق باید گاز مصرف کنند که افزایش مصرف در بخش خانگی با ایجاد محدودیت در مصرف نیروگاه ها روبرو شده و چنانچه برق مورد نیاز برای صادرات تامین نشود، اثر منفی بر تعهداتی که داریم خواهد داشت.

وی ضرورت استفاده از روش هایی علمی برای مدیریت مصرف را خاطرنشان ساخت و گفت: استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و استارت آپ می تواند موثر باشد.

اردکانیان افزود: وزارت نیرو در بین دستگاه‌هایی است که بیشترین سطح تماس را با مردم در سطح کشور دارد که دو کالای مهم و راهبردی آب و انرژی را عرضه می‌کند، بنابراین هر نوع تصحیحی در روش ارائه این اقلام، بلافاصله اثر مستقیم خود را روی سایر عرصه‌ها خواهد گذاشت.

وی گفت: امروز وزارت نیرو با همه وجود از همه ظرفیت‌های منابع انسانی شایسته در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال می‌کند و اکنون این شرکت‌ها روند توسعه ای دارند، بنابراین و مهمترین کار در این مقطع واگذاری بازار به آنهاست.

به گفته وزیر نیرو، اکنون در بخش آب در زمینه ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری، کنترل کیفیت آب، کاهش تبخیر از سطح آب‌ها، دریاچه‌ها و مخازن سدها و در بخش فاضلاب در زمینه استفاده مجدد از پساب‌های تصفیه شده و در بخش برق کارهای خوبی شروع شده و ادامه خواهد داشت.  

وزیر نیرو گفت: تلاش می شود با استفاده از ظرفیت منابع انسانی موجود در کشور و دربازارهای منطقه حاضر شویم که ضامن توسعه محدود به مرزهای جغرافیایی نمی شود.

اردکانیان افزود: اکنون بازارهای خوبی در صنعت برق کشور با همسایگان شکل گرفته و این روند رو به توسعه است.

منابع انسانی، مهمترین منابع تجدید پذیر کشور
وزیر نیرو بزرگترین و مهمترین منابع تجدید پذیر را منابع انسانی دانست که با مجموعه همه ثروت های خدادادی دیگر قابل قیاس نیست و افزود: این منابع، مهمترین، غنی‌ترین و گرانبهاترین ثروت است.

اردکانیان  گفت: داشتن منابع انسانی ارزنده و منابع اولیه به اندازه کافی، باید از شیوه های موجود برای قوی شدن استفاده کرد و از تحریم استقبال نمی‌ شود، بلکه برای غلبه بر آن شبانه‌روز تلاش می‌شود.
تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به‌منظور حمایت از "توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه آب و برق کشور" صبح امروز با حضور رضا اردکانیان و سورنا ستاری در ساختمان وزارت نیرو به امضا رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha