پیکر قربانیان سقوط هواپیمای اوکراین وارد کی‌یف شد

تهران– ایرنا– شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان امروز(یکشنبه ۲۹ دی) با پخش تصاویری از فرودگاه کی‌یف، گزارش داد: پیکر ۱۱ قربانی حادثه هوایی اوکراین، از ایران وارد این شهر شد.

سی‌ان‌ان در گزارش تصویری خود افزود: شماری از مقام‌های اوکراینی در فرودگاه حضور داشته و انتظار می‌رود مراسمی به دلیل ورود پیکر قربانیان دراین فرودگاه برگزار شود.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین صبح چهارشنبه ۱۸ دی در حالی که تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران به دلیل شلیک اشتباهی پدافند هوایی سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

به گزارش ایرنا، اوکراین چند روز پیش نیز از ایران درخواست کرد جعبه‌های سیاه هواپیمای سقوط کرده بوئینگ ۷۳۷ این کشور را تحویل دهد. پیش از این، سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرده بود که جعبه سیاه این هواپیما برای دانلود به فرانسه فرستاده می‌شود.
خبرگزاری تاس نیز به نقل از مقام‌های اوکراینی اعلام کرده بود که رمزگشایی از جعبه‌های سیاه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) در اوکراین آغاز خواهد شد زیرا همه متخصصان به همراه رئیس هواپیمایی کشوری ایران به اوکراین رفته و ۲۰ ژانویه رمزگشایی از این جعبه‌ها آغاز می‌شود.
در همین رابطه خبرگزاری رویترز نیز چند روز پیش به نقل از یک مقام ارشد امنیتی اوکراین اعلام کرد که این هفته یک بازرس ارشد ایرانی قرار است به کی‌یف برود تا مشخص کند که آیا آزمایشگاه اوکراینی مربوطه برای کار روی جعبه‌های سیاه مناسب است یا خیر.

با این حال، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی امروز(یکشنبه ۲۹ دی) به ایرنا گفت که جعبه سیاه هواپیما اکنون در ایران و در محل سازمان هواپیمایی قرار دارد.
به گفته حسن رضایی‌فر، جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی در دست ایران است و فعلا هیچ برنامه‌ای برای ارسال آن نداریم.
وی تاکید کرد:سعی می‌کنیم جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در ایران خوانده شود و گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است اما هنوز تصمیمی برای ارسال به کشور دوم نداریم.

**۱۳۰۲** ۲۰۲۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha