راهکارهای مقابله با آلودگی هوا در گچساران

گچساران - ایرنا - شهرستان نفتخیز گچساران که در جنوب کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد به دلیل وجود تاسیسات نفتی از سویی و قرار داشتن در دروازه استان خوزستان در معرض تهدیدهای آلودگی هوا قرار دارد که این مهم ضرورت مشارکت مردم و دستگاه های اجرایی برای مقابله با این تهدیدها را دو چندان کرده است.

 بیست و نهم دی ماه تا پنجم بهمن که به عنوان هفته هوای پاک نامگذاری شده است فرصتی برای پرداختن به تهدیدها و راهکارهای مقابله با آلودگی هواست.

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت‌های مهم زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران با بهره گیری و توانمندی از ۱۰ واحد بهره برداری، پنج کارخانه نمک‌زدایی در مدار، ۲ کارخانه نمک‌زدایی در دست اقدام، ۱۱ ایستگاه فشار و تزریق گاز، سه مجتمع بزرگ پالایشگاهی گاز و گازمایع، سیستم گاز آغار و دالان مشتمل بر ۱۲ دستگاه شیرگاه و لخته گیر مایع و چندین واحد آزمایشگاه شیمیایی، ۶ واحد آبرسان، حدود ۱۱۰ تفکیک گر سرچاهی و بوستری، ۳ ایستگاه برق فشار قوی و بیش از ۶۷۰۰ کیلومتر خطوط لوله از قطر ۴ تا ۵۲ اینچ دارد.

هر فردی روزانه حدود ۲۲ هزار بار تنفس می‌کند و ۱۵ کیلوگرم هوا نیاز دارد، شاید انسان بتواند چند هفته‌ای بدون غذا و مدت کمی هم بدون آب زنده بماند، اما آدمی بدون هوا حتی نمی‌تواند چند دقیقه‌ای زنده باشد.

در صورتی‌ که غلظت آلاینده‌ها فراتر از ظرفیت تصفیه ریه باشد، وارد خون می‌شود و عوارض قلبی و تنفسی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی ، کاهش ظرفیت شش‌ها، آسم، برونشیت و درنهایت به بیماری سرطان ریه ختم می‌شود.
اکنون بحران آلودگی هوا نه‌ تنها، کلانشهرها بلکه شهرهای کوچک را هم تهدید می‌کند که این پدیده سهم عمده‌ای در به خطر انداختن سلامت جسم و روان شهروندان دارد.

بررسی آمار موجود نشان می دهد آلودگی هوا سالانه حدود هشت ‌میلیارد دلار خسارت وارد می‌کند و با توجه به آمار سازمان جهانی بهداشت که مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی است در ایران سالانه ۳۳‌ هزار و ۵۰۰ مورد مرگ به دلیل آلودگی هوا اتفاق افتاده که علت مرگ ۷۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر آلودگی هوا تشخیص داده شد.

معاون نظارت و پایش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: شهرستان گچساران به دلیل وجود تاسیسات نفتی از سویی و قرار داشتن در دروازه استان خوزستان به عنوان یکی از کانون های ریزگردها در معرض آلودگی هوا قرار دارد.

عبدال دیانتی نسب اظهار داشت: بررسی های نشان می دهد که امسال ۶ روز با پدیده ریزگرد در این شهرستان ثبت شده است.

وی افزایش فضای سبز را نخستین گام برای کاهش اثرات ریزگردها بر محیط زیست و سلامت انسان عنوان کرد.

وی استفاده بیشتر از تزریق گاز به جای سوزاندن و بکارگیری تجهیزات مدرن در صنعت نفت را از راهکارهای کاهش آلایندگی های نفتی بر بدن انسان دانست.

معاون نظارت و پایش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: معاینه به موقع خودروها، استفاده ازناوگان حمل و نقل عمومی به جای خودروهای تک سرنشین و استفاده از دوچرخه از راهکارهای مشارکت شهروندان در کاهش آلودگی های هواست.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران حفظ محیط زیست را با اهمیت خواند و از کاهش پرداخت حق آلایندگی این شرکت در ۲ سال گذشته خبر داد.

هوشنگ صیدالی، اظهارداشت: رعایت مسائل زیست محیطی از جمله اقداماتی است که همواره در این شرکت مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با اشاره اینکه در زمینه احیاء چاه‌های نفتی تحت مدیریت این شرکت از تکنولوژی‌های روز استفاده شده است، گفت: تلاش می شوددر این راستا از به‌وجود آمدن هرگونه آلودگی جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران همچنین جمع آوری فلرهای نفتی را یکی از سیاست‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عنوان کرد و گفت: این امر را یک مسئولیت اجتماعی می‌دانیم و تلاش می‌شود تا روزی شاهد پایان کار فلرها باشیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: ۲۱ واحد تولیدی و صنعتی آلاینده در این شهرستان امسال به دلیل رعایت نکردن مسائل زیست محیطی اخطار گرفتند.

ولی رمضانی افزود: این واحدها شامل ۱۲کارخانه سنگ شکن، سه بیمارستان، چهار کارخانه آسفالت و ۲کشتارگاه دام است.

وی بیان کرد: کارشناسان این اداره در  گشت و پایش سنگ‌شکن‌های منطقه به دلیل رعایت نکردن استانداردهای زیست‌محیطی (پخش و پراکنش گرد و غبار به محیط پیرامون) به این واحدها اخطار دادند. 

رمضانی ابراز کرد: اخطار به این واحدها در راستای اجرای مفاد قانون مدیریت پسماند و به دلیل پراکنده شدن ضایعات این واحدها در محیط زیست داده شد.

وی اظهار داشت: در صورتی ‌که واحدهای تولیدی و صنعتی نسبت به اصلاح و بازسازی سامانه تصفیه پسماند اقدام نکنند، برابر قانون از فعالیت آنها جلوگیری می‌شود.

رمضانی ابراز کرد: کارشناسان محیط زیست این شهرستان به طور مستمر از واحدهای تولیدی مستقر در این شهرستان به ویژه واحدهای تولید آسفالت، سنگ شکن و دکل‌های ملی حفاری بازدید کرده و در صورت مشاهده هر نوع آلودگی، واحد مورد نظر را موظف به استانداردسازی و دفع خطر آلاینده ها می کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: ۲۰ واحد تولیدی آلاینده سال گذشته در گچساران اخطار زیست محیطی گرفتند.

 ۱۷ سنگ شکن، ۱۶ واحد گاوداری شیری صنعتی و نیمه صنعتی، ۳۴ واحد تولیدی مرغ و سه بیمارستان در این شهرستان فعال است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ روز با پدیده ریزگرد در شهرستان گچساران به ثبت رسیده است گفت: این پدیده امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش چشمگیر یافته است.

فاطمه مقدسی کیا اظهار داشت:در مدت مشابه سال ۱۳۹۷، ۴۶ روز با پدیده ریزگرد در این شهرستان گزارش شده است.

وی بیان کرد: روزهای با پدیده ریزگرد امسال گچساران در ماه های اردیبهشت، شهریور و مهر به ثبت رسیده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: میزان دید افقی در شرایط عادی ۱۰ هزار متر است و کمتر از آن پدیده ریزگرد محسوب می شود.

از سال ۱۳۹۲ تا پایان آذر سال ۱۳۹۷، ۶۰۸ روز با پدیده ریزگرد در سه شهر بزرگ دوگنبدان، یاسوج و دهدشت ثبت شد که شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران با ۲۸۲ روز بیشترین آلودگی هوا را تجربه کرده است.
همسایگی با استان خوزستان و وجود تأسیسات نفتی، گچساران را در شرایط آلایندگی‌های زیست محیطی قرار داده است.

رئیس اداره آموزش اداره کل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال ۳۰ هزار نفر ساعت آموزش زیست محیطی در مدارس،مراکز پیش دبستانی،جوامع محلی نزدیک مناطق حفاظت شده و مناطق عشایری در استان برگزار شده است.

راحله باقری افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است که ۱۰هزار نفر ساعت آموزش دیگر تا پایان امسال در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه فرهنگسازی برای صیانت از محیط زیست باید از سنین پیش دبستانی آغاز شود ابراز داشت: دوره های آموزشی به صورت غیرمستقیم از طریق آموزش فرهنگیان و مستقیم در قالب طرح ساعتی با محیط بانان برگزار می شود.

رئیس اداره آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: حذف ظروف یکبار مصرف،کاهش مصرف کاغذ،پیشگیری ازرهاسازی زباله ها،استفاده از دوچرخه و خودروهای حمل و نقل عمومی  از مهمترین مواردی است که باید برای آن برنامه ریزی شود.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: کاشت ۱۶ هزار اصله نهال در عرصه های منابع طبیعی این شهرستان از برنامه های مهم برای توسعه فضای سبز است.

منصور عباسی افزود: براساس این طرح ۵۳ هکتار از منابع ملی این  شهرستان نهال کاری شد.
وی اظهار کرد: این نهال ها از گونه بادام و کنار است که با آب و هوای منطقه سازگاری دارند.
شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =