۲۹ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۰
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83639341
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جوشکاری ورودی ادارات برای تعطیلی اجباری در عراق

بغداد - ایرنا - گروه های فشار و خشونت طلب منتسب به اعتراضات خیابانی در شهرهای جنوب و مرکز عراق در شگردی تازه برای جلوگیری از فعالیت کارمندان دولت، اقدام به جوشکاری ورودیهای برخی از ادارات و سازمانهای این کشور کرده اند.

بر اساس ویدئوهایی که این گروه های خشونت طلب در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، از نیمه شب گذشته و ساعات اولیه بامداد امروز (یکشنبه)، با جوشکاری درهای وروردی برخی ادارات در نجف اشرف، درصدد جلوگیری از فعالیت کارمندان در این شهر برآمدند.
همزمان شهرهای بابل، برخی مناطق بغداد، کربلا و ناصریه (ذی قار) شاهد تحرکات تنش آفرین این گروه ها برای ممانعت از بازگشت جریان زندگی به حالت عادی در این استان ها بوده اند.
گروه های خشونت طلب منتسب به اعتراضات خیابانی که در عراق به نام «باندهای جوکر» شناخته می شوند، با بستن برخی از خیابان ها و پل های اصلی و آتش زدن لاستیک درصدد ممانعت از شروع به کار ادارات و بازگشایی مدارس در این شهرها برآمدند.
نیروهای امنیتی عراق در برخی از این شهرها به منظور اعمال نظم عمومی با این باندهای تخریب گر درگیر شده و برخی از شهرهای جنوب و مرکز صحنه درگیری بین این نیروها و باندهای جوکر شده است.
بر اساس گزارش برخی منابع، سفارتخانه آمریکا در بغداد در آستانه تظاهرات میلیونی که قرار است جمعه آینده در شهرهای عراق علیه حضور نظامیان این کشور برگزار شود، به عوامل خود در عراق  دستور ایجاد تشدید هرج و مرج و خشونت آفرینی صادر کرده است.
نیروهای امنیتی عراق دیروز در کربلا ۵ تن از عناصر تخریبگر موسوم به باندهای جوکر را دستگیر کردند.
در ناصریه که همچنان شاهد بیشترین خشونت ها است، عشایر و اهالی این منطقه دیشب با برخی از سرکرده های وابسته به اعتراضات خیابانی پیرامون بازگشایی مدارس و از سرگیری فعالیت ادارات به تفاهم رسیدند.
با وجود این تفاهم ها، باندهای خشونت طلب جوکر با بستن برخی خیابان های اصلی شهر و آتش زدن لاستیک، این توافق ها را نقض کردند.
در شهر نجف اشرف نیز برخی از این باندهای خشونت مقر «کتائب حزب الله» عراق را به آتش کشیدند.
برخی گزارش ها حاکی است که گروه های خشونت طلب تا فردا (دوشنبه) به دولت و طبقه سیاسی حاکم در عراق برای برآوردن مطالبات خود مهلت داده و در صورت عدم تحقق این مطالبات، تهدید به تشدید خشونت ها کرده اند.
این درحالی است که پیشتر مرجعیت عالی دینی عراق هر گونه اجبار شهروندان را به همراهی با اعتراضات فعلی را غیر مجاز خوانده و گفته اند که شهروندان در همراهی یا عدم همراهی با اعتراضات مخیر هستند.
آیت الله «سید علی سیستانی» همچنین با بستن اجباری ادارات و مدارس و مسدود کردن خیابان ها و ایجاد هرج و مرج و خشونت آفرینی صریحا مخالفت کرده و همواره بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات در عراق تاکید کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
  0 0
  جوامع درحال مرگ، یامرگ مغزی شده، مصداق گروههای جوکری لبنانی عرافی، ومتاسفانه ایرانیست، کهدرک درستی ازبحران واوضاع جهانی ندارند، فکرمیکنندباخودزنی بهبودایجادمیشود، خدایا عقلشان دهد، یا زمین گیرموقتشان کند
 • مصطفی IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  0 0
  اینها سنی های طرفداربعث..و به تحریک دخترصدام..و بادرکاربودن پولهای پنهانی امریکاییها..سعی دربزیر کشیدن دولت به تلافی..ابلاغ شجاعانه انان درخروج نیروهای امریکایی...و عقده قدرت ایران دربمباران عین الاجسد....هست..که وقتش هست حشدالشعبی..به تلافی شهیدانشان..رهبران جوکرها را که بلا استثاباامریکایها درتماسند..سرجای خود بنشانند درغیراینصورت..هرچه زمان بگذرد فرصت برنامه ریزی و اجرا. بنفع انهاست