مقابله با موقوفه‌خواری از توجیه فرهنگی تا اقدام قانونی

زنجان - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه به لحاظ شرعی باید حقوق موقوفات استیفا شود، گفت: برای مقابله با موقوفه خواری در این استان تلاش داریم پیش از اقدام قانونی، با توجیه فرهنگی گام برداریم.

حجت الاسلام مختار کرمی روز یکشنبه با بیان اینکه متاسفانه موقوفه خواری به یک مساله تبدیل شده است، افزود: رویکرد اوقاف این است تا در این خصوص برخورد پسندیده و آرام داشته باشد و طوری عمل نشود که شهروندان اوقاف را در تقابل با خود تلقی کنند ولی در مواردی ما با موقوفه خواری تعمدی مواجه هستیم و باید حقوق موقوفه را احیا کرده و نیت واقف را عملی کنیم.  

وی شناسایی و احیای موقافات را از اولویت های عمده اوقاف عنوان کرد و ادامه داد: مردم جامعه ما دیندار هستند و با مسائل حوزه وقف و حقوق موقوفه ها آشنایی دارند، از این جهت در اغلب موارد، توجیه و اطلاع رسانی دقیق، بهتر از هر روش دیگر منجر به نتیجه می شود.  

حجت الاسلام کرمی با بیان اینکه در شهر قیدار که عرصه آن اوقافی است، ۴۰ درصد حقوق موقوفات در زمان حاضر پرداخت نمی شود،  اظهار داشت:  استفاده از زمین های موقوفه به شرط پرداخت حقوق موقوفات با موانع خاصی روبه‌رو نیست و اگر شهروندان همکاری مناسبی داشته باشند، ما در مجموعه اوقاف می توانیم تصمیات بهتری بگیریم.  

وی به لزوم همکاری مردم در جهت استیفای حقوق موقوفات تاکید کرد و افزود: در زمان حاضر اوقاف زنجان ۴۳۷ پرونده حقوقی در جهت احیا و استیفای حقوق موقوفات در این استان دارد که حل و فصل برخی از آنها ۲ تا ۳ سال طول می کشد.  

حجت الاسلام کرمی با بیان اینکه برخی سازمان ها و نهادها نیز از محل پرداخت حقوق موقوفه ها بدهی های قابل توجهی به اوقاف دارند، خاطرنشان کرد: امیدواریم این مساله مورد توجه قرار گیرد.

وی به ظرفیت‌های موقوفات استان در حوزه سرمایه‌گذاری اشاره و اظهار کرد: امروز زمین‌های خالی زیادی در استان زنجان وجود دارد که به علت طولانی شدن فرایند پیگیری بدون استفاده مانده است که در این رابطه تلاش خواهیم کرد تا از ظرفیت کارشناسان استفاده و آنها را فعال کنیم.  

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: ۳۲هزار هکتار از زمین‌های ملی این استان موقوفه است و اوقاف آمادگی دارد امکان استفاده از این زمین‌ها را برای افرادی که برنامه و طرح سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف دارند، فراهم کند.

به گزارش ایرنا در زمان حاضر حدود ۲ هزار و ۸۰۰ موقوفه در این استان ثبت شده است که این موقوفات حدود ۳۱ هزار رقبه را شامل می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =