بخش فرو ریخته مسجد شجاع الدوله مراغه قسمت حسینیه است

مراغه - ایرنا - رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مراغه گفت: قسمت حسینیه مسجد شجاع الدوله به عنوان ساختمان الحاقی به این اثر ثبتی دیشب بر اثر انباشت برف فرو ریخته و خوشبختانه هیچگونه آسیبی به اثر ثبتی و ارزشمند وارد نشده است.

یعقوب طالبی روز یک‌شنبه  در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سازه فرو ریخته، فضای الحاقی ضلع شرقی محوطه مسجد است که به عنوان حسینیه مورد استفاده عزاداران حسینی قرا می گیرد و انتشار مطالبی با عنوان تخریب مسجد تاریخی شجاع الدوله مراغه در فضای مجازی شایعه بوده و واقعیت ندارد.
وی گفت: پایش اماکن تاریخی و ثبتی در روزهای برفی از جمله مهمترین برنامه های این اداره بوده و همواره در اولویت برنامه های قرار دارد.


به گزارش ایرنا،  مسجد شجاع الدوله مراغه ای از یادگارهای دوره قاجار به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که در آن وجود دارد با شماره ۲۳۰۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این مسجد در اوایل دوران قاجار توسط شجاع الدوله مراغه ای که نامی مشهور و مشخص در تاریخ مشروطه است ساخته شده و همچنان به عنوان مسجد و مکان مذهبی مورد استفاده است.
این مسجد دارای شش پایه و گنبد و نیم گنبدهای زیبا و طاق های متعدد است و حدود ۱۶ متر طول، ۱۳ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و مساحت تقریبی آن ۲۴۰ مترمربع است.
مسجد شجاع الدوله مراغه ۲۰ مرداد ماه ۹۵ پس از پایان عملیات مرمت توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی طی مراسمی با حضور مسوولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =