۲۹ دی ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83639083
۰ نفر

برچسب‌ها

فصل تغییر در کره شمالی

پکن- ایرنا- برخی رسانه های شرق آسیا از تغییرات مهم در کادر رهبری حزب حاکم بر کره شمالی از جمله تغییر «ری یونگ هو» وزیر امور خارجه این کشور و چهار معاون حزب حاکم خبر دادند موضوعی که اگر حقیقت داشته باشد می تواند بیانگر تغییر دیپلماسی پیونگ یانگ در برابر جهان به ویژه آمریکا باشد.

به گزارش ایرنا یونهاپ روز یکشنبه گزارش کرد تقریبا نیمی از معاونان کادر رهبری حزب کمونیست کره شمالی تغییر کرده اند یونهاپ این گزارش را با استناد با اخبار یک وب سایت کره شمالی به نام «اخبار کره شمالی» منتشر کرده است.

گزارش می افزاید علاوه بر این، «ری سو یونگ» وزیر خارجه پیشین کره شمالی و نایب رئیس کمیته مرکزی حزب حاکم هم به همراه چهار نفر دیگر در جلسه اخیر حزب کارگر این کشور جایگزین شده اند.

در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰، کره شمالی از تغییر اعضای اصلی حزب حاکم بر این کشور در یک جلسه چهار روزه خبر داد اما لیست تغییرات آن زمان منتشر نشد.

جزئیات تغییرات در کادر رهبری حزب حاکم کره شمالی بعد از انتشار لیست شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه یکی از مبارزان استقلال و قهرمانان ملی کشور افشا شد براساس این لیست، پنج نفر از ۱۲ معاون کمیته مرکزی این حزب از جمله وزیر خارجه در لیست نیستند و این نشان می دهد که آنها دیگر کرسی های خود را در اختیار ندارند.

علاوه بر «ری»، کسان دیگری مانند «پاک کی وانگ هو»، نایب رئیس و مدیر دفتر تبلیغات حزب و همچنین ارفادی مانند «کیم فیونگ های»، «تای جونگ سو» و «آن جونگ سو» با نفرات جدید جایگزین شده اند.

سرنوشت وزیر خارجه کره شمالی و چهار نفر دیگر نا معلوم است اما گفته می شود که «جان کیم هیونگ جون» سفیر پیشین کره شمالی در روسیه که اخیراً به کرسی نایب رئیس حزب ارتقا یافته بود جانشین او شده است.

یک مقام وزارت وحدت کره جنوبی که اخبار و تحولات کره شمالی را پیگیری می کند در عین حال می گوید برای تایید این تغییرات اطلاعات بیشتری لازم است چون همه مقامات عالی رتبه حزب در لیست تشییع جنازه قرار نگرفته اند.

موضوع تغییر وزیر خارجه کره شمالی پیشتر نیز بعد از شکست مذاکرات آمریکا و کره شمالی در هانوی ویتنام مطرح شد رسانه ها همان زمان هم از تغییر «ری» خبر دادند اما این خبر چند روز بعد توسط کره شمالی تکذیب شد.

ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور دیدار و بیانیه مشترکی صادر کردند که طبق آن، پیونگ یانگ به عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای متعهد شد.

مذاکرات ترامپ و کیم در هانوی پس از رد درخواست کیم برای لغو تحریم های اقتصادی آمریکا در ازای واگذاری بخشی از تجهیزات هسته ای از سوی واشنگتن، متوقف شد بعد از این نشست بود که گفته شد کیم تغییراتی را در کادر رهبر حزب انجام داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =