غلامعلی‌رجایی: برای رسیدن به لیست واحد اصلاح‌طلبی، کسی نمانده است

تهران- ایرنا- مشاورمرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه ردصلاحیت اصلاح‌طلبان، عملا نرخ مشارکت در انتخابات را پایین می‌آورد، درباره اجماع اصلاح‌طلبان برای ارائه لیست واحد تاکید کرد: کسی نمانده که بخواهند به لیست واحد برسند.

«غلامعلی رجایی»  روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اظهارات «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به درخواست رییس جمهوری برای تجدیدنظر در رد صلاحیت‌ها افزود: این شخصی کردن قضیه است و بدترین پاسخی که آقای کدخدایی می توانست بدهد همین بود که بگوید اعتراض رییس‌جمهوری به دلیل ردصلاحیت بستگانش است.

مشاور رسانه‌ای شهردار تهران خاطرنشان کرد: حسن روحانی رییس قوه مجریه، رئیس نهاد مجری قانون اساسی و شخص بعد از رهبری است و اظهارات سخنگوی شورای نگهبان به نظر من رد گم کردن و پاک کردن صورت مساله است. وی به این سئوال پاسخ دهد چرا اصلاح‌طلبان در استان‌ها ردصلاحیت شدند.

وی یادآور شد: ردصلاحیت اصلاح‌طلبان، عملا مشارکت در انتخابات را پایین می‌آورد و تنور انتخابات را سرد می‌کند. صحبت‌هایی با عبدالواحد موسوی لاری داشتم و وی هم با اسحاق جهانگیری و در نهایت قرار شد که رییس‌جمهوری با مقام‌های مربوطه درباره ردصلاحیت‌ها صحبت کند.

رجایی با یادآوری نقش مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی رییس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایجاد وحدت در کشور به ویژه در ایام انتخابات، گفت: یکی از کارکردهای وی چانه زنی در این مسائل بود و رایزنی‌هایش هم تاثیرگذار بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره اجماع این جریان سیاسی برای ارائه لیست واحد تاکید کرد: کسی نمانده که بخواهند به لیست واحد برسند.

رجایی درباره اهمیت ایجاد وحدت در کشور با توجه به حساسیت شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی نیز گفت: به دلیل اجماعی که بیرون از کشور، علیه ما شکل گرفته است و در شرایطی که مقابل رفتارهای غیرمنطقی ترامپ از اروپا کاری ساخته نیست باید به فکر وحدت و انسجام داخلی باشیم.

مشاور سابق مرحوم هاشمی رفسنجانی افزود: وحدت ملزوماتی دارد و برای ایجاد وحدت، این ملزومات باید در نظر گرفته شود. به طور مثال مرحوم هاشمی وقتی صحبت دادگاه فرزندش پیش آمد، گفت اهل دعوا نیستم و گذاشت دادگاه سیر طبیعی خود را طی کند و فرزندش به مجازات محکوم شد و الان هم در حال گذراندن زندان است.

وی افزود: برای رسیدن به وحدت باید حتما تکلیف تندروها مشخص شود؛ تندروهایی که رسانه و تریبون و آزادی عمل دارند و متاسفانه این آزادی عمل هم به رسمیت شناخته شده است.

رجایی به حضور دهها میلیون نفری مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: تندروها جریان عظیم فراملی را جناحی و سلیقه‌ای می کنند که نباید چنین شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: اگر تکلیف تندروها مشخص شود به اجماع رسیدن و وحدت در داخل، شدنی است.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی رییس‌جمهوری در واکنش به ردصلاحیت برخی شخصیت‌های اصلاح‌طلب در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت از نهادهای نظارتی خواسته بود انتخابات با حضور همه احزاب و گروه‌ها برگزار شود و در جاهایی که صلاحیت [نامزدی] نامشخص یا ضعیف است، مردم را ناراحت نکنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد، یادآور شده بود که حواسمان را جمع کنیم تا یک جناح و یک جمعیت بزرگ را  مخالف نکنیم.  

سخنگوی شورای نگهبان ساعاتی پس از سخنان رییس جمهوری، واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس‌جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است.

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور نیز روز پنجشنبه در نامه‌ای خطاب به سخنگوی شورای نگهبان نوشت: انتظار می رود شورای نگهبان و شخص جنابعالی، صحبت های دلسوزانه و مشفقانه و قانونی رییس جمهوری را با نظر حسن و وسع در چارچوب قانون در انتخابات پیش رو تلقی کرده و در فرصت باقی مانده قانونی بررسی شکایات، امکان حضور و رقابت و مشارکت بیشتر را فراهم آورید.

وی ابراز امیدواری کرد که با همدلی، همکاری و همراهی بخش اجرا و نظارت انتخابات و اعتماد کامل به مردم در تشخیص درست سرنوشت خود در خلق حماسه جدید و تقویت وحدت، انسجام و ناامید کردن دشمنان انقلاب اسلامی گام بلندی برداریم.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha