۲۸ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۷
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83638937
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درگیری در پایتخت لبنان ۱۰۰ مجروح بر جای گذاشت

بیروت – ایرنا - سازمان صلیب سرخ لبنان شنبه شب اِعلان کرد در جریان درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای نظامی و ضد شورش در میدان های الشهدا و النجمه در مرکز بیروت ۱۰۰ معترض زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری ملی  لبنان، ۶ گروه از نیروهای صلیب سرخ  ۴۰ تن از زخمی ها را به بیمارستان های بیروت منتقل و ۶۰ تن از آنان را  سر ِ پایی درمان کردند.

بر پایه این گزارش، نظامیان برای پراکنده کردن جوانان معترض در میدان های یاد شده و نیز اطراف ساختمان مجلس ملی لبنان و شهرداری بیروت از خودروهای آب پاش و گاز اشک آور استفاده و خیمه های تحصن معترضان را جمع آوری کردند.

شماری از خیمه های تحصن معترضان در میدان های الشهدا و ریاض الصلح در مرکز بیروت آتش گرفت و برخی رسانه ها این اقدام را به نیروهای نظامی و انتظامی لبنان نسبت دادند که تکذیب شد.

مدیریت نیروهای امنیت داخلی لبنان در صفحه ی توییتر خود از جوانانی که برای تظاهرات و تجمع مسالمت آمیز شنبه شب با شعار «همه یعنی همه» و  «تاوان نخواهیم داد» به میدان های الشهدا و النجمه در مرکز بیروت آمده اند خواست صف خود را از معترضانی که اقدام به راه بندان و پرتاب سنگ و ترقه های آتشین و حمله به مراکز دولتی و خصوصی و آتش زدن خیمه ها می کنند، جدا سازند.

معنای شعار «همه یعنی همه » محکوم کردن عملکرد و فساد چهل سال گذشته ی همه حاکمان و مقام ها و احزاب و گروههای سیاسی لبنان بدون استثناء است.  معنای شعار « تاوان نخواهیم  داد» این است که مردم لبنان دیگر حاضر نیستند تاوان فساد، سوء مدیریت رهبران و دولت های طایفه ای، پیامدهای تشکیل نشدن دولت جدید و عواقب بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را بپردازند.

خبرگزاری ملی لبنان گزارش کرد در شهر نبطیه در جنوب این کشور پس از آن که معترضان جاده ی اصلی را بستند میان آن ها و نیروهای نظامی و انتظامی درگیری رخ داد و عده ای از جوانان معترض بازداشت شدند.

در جریان ناآرامی ها و درگیری های ۲۴  دی ماه در مرکز بیروت  ۲۰ تن از معترضان زخمی و ۶۵ تن بازداشت شدند. هم چنین در ۲۵ دی ماه  ۳۵ جوان معترض از جمله عده ای از روزنامه نگاران و ۱۰۰ تن از نیروهای نظامی و انتظامی با سنگ پراکنی معترضان مجروح شدند.

از آغاز جنبش اعتراضی مردم لبنان در ۲۵ مهر ماه ۹۸ تاکنون ۵ نفر کشته و صدها تن زخمی و بازداشت شده اند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
    0 0
    واقعا شناخت بحران وامکان ازدست رفتن همه چیز چرا برای برخی مردم وگروهها اینقدر سخت شده بگونه ای که براحتی میتوان انهارامتهم به مزدوربیگانه نسبت به کشوزشان کرد، امیدوارم ملتهای منطقه لحظات ویزه وحساس رادرک کرده صبوری کنند تا کل شیطان ازمنطقه خارج شود،