ایران جزو معدود کشورهای تولیدکننده داروی هپاتیت C است

شیراز-ایرنا-رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ایران جزو معدود کشورهای جهان است که توانسته داروی هپاتیت C را با قیمت ارزان تولید کند این دارو در درمان کاملاً مؤثر است و با مشابه خارجی آن تفاوتی ندارد.

دکتر محمدمهدی گویا روز شنبه در حاشیه افتتاح مرکز درمان هپاتیت در جهرم اظهار داشت : در ابتدا برای بیماری هپاتیت C درمان قطعی وجود نداشت و بیماران مبالغ هنگفتی را برای درمان هزینه می‌کردند ولی خوشبختانه در سه سال گذشته تولید داروی هپاتیت C در ایران آغاز شد.

به گفته وی شایع‌ترین راه انتقال هپاتیت C روش تزریقی است و ۸۵ درصد افراد که به ویروس هپاتیت C مبتلا می‌شوند از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و وارد مرحله پیشرفته و طولانی بیماری می‌شوند.

وی اظهار کرد: هپاتیت C بیشتر در افراد پرخطر مانند معتادان تزریقی، افرادی که مدت‌ها در زندان بوده یا روابط ناصحیح جنسی داشته‌اند، وجود دارد.

رییس اداره هپاتیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور همچنین ابراز کرد: این تصور وجود دارد که مراحل حذف یک بیماری پروسه‌ای ساده است در حالی که این بیماری مانند بیماری هپاتیت‌های ویروسی، چنین نیست. این بیماری بسیار پیچیده و پرعارضه است که  با بیماری‌یابی و تشخیص به موقع آن می‌توان از بسیاری از عواقب بد آن مانند انتقال بیماری به دیگران، هزینه‌های بالای درمان و در نهایت پیوند کبد جلوگیری کرد.

وی بیان کرد: راه‌های انتقال هپاتیت B مانند هپاتیت C است اما با این تفاوت که این ویروس مختص افراد پرخطر نیست و انتقال دهنده آن می‌تواند تک تک افراد جامعه باشند.

به گفته وی انجام خدمات پزشکی و دندان‌پزشکی در مکان های نامطمئن و آلوده، استفاده از وسایل مشترک در آرایشگاه‌ها، زالو درمانی، حجامت، روابط جنسی نامشروع و... از موارد انتقال هپاتیت B است.

 گویا ،  پیشگیری و مراقبت را مهم‌ترین عامل در حذف بیماری  هپاتیت B دانست و گفت: هپاتیت ‌B مانند هپاتیت C درمان قطعی ندارد، اما می‌توان با خوردن دارو  این بیماری را کنترل کرد.

وی تأکید کرد: اهداف ما برای حذف این بیماری مهلک تنها بیماری‌یابی و تشخیص نیست، بلکه انجام مکرر آزمایشات و درمان کامل افرادی است که به این بیماری مبتلا شده‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به واکسیناسینه شدن پرسنل درمانی در مواجه شغلی با این بیماری گفت: متاسفانه بسیاری از افراد در مواجهه شغلی مبتلا به این بیماری شدند که بحث واکسیناسیون  و آموزش آنها در چگونگی مراقبت از خود مهم است.

وی، بیماری‌یابی و تشخیص هپاتیت‌های ویروسی را در اتباع خارجی مهاجر مهم عنوان کرد و گفت:افتتاح مرکز مشاوره هپاتیت شهرستان جهرم گام جدیدی  در راستای تامین سلامت مردم است که با برنامه‌ریزی‌های خوب، موفقیتی بزرگ در نظام سلامت آتی این شهرستان است.

 تشخیص و بیماری‌یابی، ایمن‌سازی، انجام آزمایش هپاتیت و تکمیل مراحل آن، دریافت دارو به بیماران زیر نظر پزشک متخصص، گسترش برنامه ایمن‌سازی هپاتیت Bدر زندان و کمپ‌های ترک اعتیاد، بررسی متناوب گروه‌های پر خطر چون معتادان تزریقی، از خدماتی است که در مرکز مشاوره هپاتیت شهرستان جهرم به مردم ارائه می‌شود.

همچنین کارشناسان این مجموعه خداماتی چون کلاس‌های مشاوره رایگان درباره چگونگی مراحل درمان به بیماران و پیشگیری از این بیماری به اطرافیان بیمار ارائه می‌دهند.

دانشگاه علوم پزشکی جهرم همچنین سامانه مدیریت مواجه شغلی jums.ac.ir  را راه‌اندازی کرده است و افراد می‌توانند به این سامانه مراجعه و اطلاعات شخصی خود را در چگونگی مواجه با این ویروس ثبت کنند و اقدامات و مراحل لازم آزمایش برای آنان انجام می‌شود.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط