کارشناس روسی: پوتین بدنبال ایجاد دولتی قدرتمند است

مسکو- ایرنا- میخائیل راستوفسکی مفسر و کارشناس روزنامه «ماسکوفسکی کامسامولتس» روسیه معتقد است ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور به‌دنبال ایجاد دولتی قدرتمند است تا بتواند پول‌های هنگفتی که در چند سال اخیر به سمت مسکو سرازیر شده را به خدمت مردم دربیاورد و سطح رفاه روس‌ها را افزایش دهد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، راستوفسکی در تحلیل اتفاقات اخیر رخ داده در روسیه اعلام کرد: استعفای دمیتری مدودیف نخست وزیری که بیشترین سابقه را در این جایگاه در روسیه نوین دارد امری بود که از طرفی همه انتظار آن را می کشیدند و از طرف دیگر اقدامی غیرمنتظره بود.

راستوفسکی افزود: از این جهت قابل انتظار بود که همه می دانستیم که مدودیف زمانی قابلیت اداره دولت را داشت اما این توانایی سال ها قبل به پایان رسیده بود.

صاحبنظر سیاسی روس معتقد است: برکناری مدودیف از یک طرف هم غیرمنتظره بود چرا که کمتر کسی فکر می کرد امکان غرق شدن فردی که به خاطر پوتین از ریاست جمهوری(سال ۲۰۱۲ میلادی) چشم پوشی کرده است، ممکن باشد اما در مجموع هر داستانی پایانی دارد و امروز تمام روسیه نفس راحتی می کشند.

به اعتقاد وی، عصر جدیدی در سیاست روسیه آغاز شده است پوتین بار دیگر توانایی های سیاسی خود را به نمایش گذاشته است و تصمیم گرفته فردی را جایگزین مدودیف کند که وظیفه سنگی برعهده خواهد داشت و باید از همه امور در روسیه باخبر باشد و بتواند زیر دستان (بخوانید وزرا) را وادار به کار کردن کند و افق های نو را ببیند.

راستوفسکی افزود: مدودیف این قابلیت‌ها را نداشت اما چرا هشت سال نخست وزیر بود، پاسخ دیگری دارد چرا که پوتین پس از کاسیانوف (نخست وزیر لیبرال که اینک از مخالفان سرسخت پوتین است)، دیگر دوست نداشت نخست وزیری فعال و مستقل داشته باشد ضمن اینکه شرایط کشور نیز برای این تصمیم مهیا بود بنابراین فرد منفعلی در سمت نخست وزیر مشغول به کار شد.

مفسر روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس معتقد است: پس از سال ۲۰۱۴ و رویارویی روسیه با آمریکا و اروپا بر سر اوکراین و آغاز انواع تحریم های اقتصادی علیه مسکو، بار حل و فصل مشکلات کشور نیز بر دوش وزیران دارایی بود با این وجود کم کم کرملین به این نتیجه رسید که مساله داشتن دولت واقعی به شدت احساس می شود.

راستوفسکی افزود: دولت مدودیف در حالی استعفا داد که در شرایط وفور پول در کشور نتوانست روسیه را در مسیر رشد اقتصادی محسوس قرار دهد یا به طور مناسب از امکانات دولتی برای حل مشکلات اجتماعی استفاده کند.

وی ادامه داد: پوتین تا سال ۲۰۲۴ میلادی که دوران ریاست جمهوری اش به پایان می رسد فرصت زیادی ندارد و مشکلات اجتماعی هر روز بیشتر احساس می شود بنابراین معتقدم که رئیس جمهور بار دیگر پیش دستی کرد و منتظر نماند که دوما نخست وزیر را کنار بزند و تصمیم گرفت ابتکار سیاسی را در دست داشته باشد.

این صاحبنظر روس گفت: مدودیف امروز معاون دبیر شورای امنیت روسیه شده است، سمتی که ظاهر خوبی دارد از طرفی برکناری نخست وزیری که همه از او خسته شده بودند از نقطه نظر سیاسی راحت و مطبوع است اما ایجاد دولتی موثر و فعال خیلی بغرنج‌تر از این است و باید دید در آینده نزدیک پوتین تا چه انداخته موفق خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =