افت کیفیت و کمیت مقالات ایرانی با ادامه بی‌مهری به بودجه پژوهشی

تهران - ایرنا - قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عدم توجه جدی به وضعیت بودجه‌های پژوهشی در سال‌های نه چندان دور (شاید یکی دو سال آینده) اثراث خود را نشان خواهد داد و به طور یقین ادامه این روند، اولا به کمیت و ثانیا به کیفیت پژوهش در کشور صدمه جدی می‌زند.

دکتر شاهین آخوند زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه بی مهرها در بودجه های پژوهشی کم کم اثرات خود را خواهد گذاشت افزود: مقالات تاپ محققان ایرانی در ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی ۲ هزار و ۳۲۴ مورد بوده که متاسفانه مقالات یکی از کشورهای عربی که حرفی برای گفتن ندارند به ۲ هزار و ۶۴۵ مقاله رسیده است.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از مسوولان تقاضا داریم توجه ویژه ای به بودجه های تحقیقاتی کشور داشته باشند تا پژوهشگران برجسته کشور، دانشمندان و استادان دانشگاه با آرامش بتوانند به فعالیت های پژوهشی بپردازند.

وی گفت: اگر ما از ترکیه جایگاه خیلی بالاتری در تعداد مقالات و استنادات داریم، به دلیل سعی و تلاش محققان ما است که با ادامه این روند، شاهد روند نزولی رتبه های علمی ایران در منطقه و دنیا خواهیم بود.

حال بودجه پژوهشی کشور خوب نیست

براساس برنامه پنجم توسعه اقتصادی قرار بود که سهم بودجه پژوهشی کشور از نیم درصد به ۳ درصد تولید ناخالص ملی برسد، علاوه بر اینکه این هدف محقق نشده، این سهم پژوهشی به کمتر از نیم درصد رسیده و این موضوع نشان می دهد که حال بودجه پژوهشی اصلا خوب نیست.

به رغم تاکیدات برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی و وعده های مسوولان، به جای روند صعودی بودجه پژوهشی، شاهد کاهش سهم بودجه پژوهشی در کشور هستیم که ادامه این روند می تواند، آسیب هایی از جمله کاهش کمیت و کیفیت مقالات را در پی داشته باشد.

قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دراین باره گفت: سهم بودجه پژوهشی در ایران طی ۲۵ سال اخیر از ۴ دهم درصد به حدود نیم درصد افزایش یافت و در سال های اخیر نهایتا به ۳ دهم درصد رسید که روند مناسبی نیست.

وی با اشاره به اینکه ما برخلاف ترکیه در بودجه های پژوهشی، پسرفت داشتیم، گفت: بودجه تحقیقاتی ۲۰۱۸ ترکیه حدود یک درصد تولید ناخالص ملی آن کشور است و فقط ۲.۵ میلیارد دلار سهم تحقیقات دانشگاهی دولتی این کشور در این سال بود. در مجموع ۷ میلیارد دلار، بودجه توسعه پژوهش، تحقیقات و فناوری در ترکیه است.

آخوند زاده ادامه داد: سهم بودجه پژوهشی در ترکیه از ۶ دهم درصد آغاز شده و به تدریج افزایش یافته و به حدود یک درصد رسیده است.

وی، بودجه سالانه پژوهش کشور را حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سهم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور از بودجه پژوهشی حدود هزار میلیارد تومان و سهم وزارت علوم تحقیقات و فناوری ۳ هزار میلیارد تومان است.

رشد و شکوفایی کشور با برگزاری جشنواره رازی

وی به برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره رازی اشاره کرد و گفت: همراه با برگزاری جشنواره رازی، رشد و شکوفایی کشور را شاهد هستیم، بسیاری از نمادهای رشد و پژوهش کشور در بخش های جشنواره رازی به تدریج وارد شده است.

آخوندزاده ادامه داد: ۲۵ سال پیش (سال ۱۳۷۴ ) در شروع جشنواره رازی ما رتبه سوم منطقه از نظر تحقیقات علوم پزشکی را داشتیم و الان به جایگاه والا در منطقه و دنیا رسیده ایم.

وی اظهار داشت: تحقیقات انجام شده داروسازی توسط شرکت های دانش بنیان یا شرکت های بزرگ دارو سازی، کمک خوبی برای عبور از مشکلات تحریم بوده و در عین تحریم کامل کشور، صنعت داروسازی ما فلج نشده است، مقالاتی که در رشته داروسازی تولید شده سبب تولید داروهای متعدد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =