امضای قرارداد همکاری ایران و آلمان در زمینه تحقیقات دریایی

تهران- ایرنا- قرارداد همکاری مشترک تحقیقات دریایی بین پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی و موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، در این قرارداد همکاری مشترک که بین فرزانه ممتازی عضو هیات علمی پژوهشگاه و  اولیور کلمان به عنوان مدیر بخش سخت‌پوستان موزه تاریخ طبیعی به نمایندگی از موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان صورت گرفت، طرفین در خصوص سخت‌پوستان خلیج فارس و دریای عمان مطالعات و تحقیقات دریایی مشترک انجام می‌دهند.

ممتازی در خصوص مفاد این قرارداد گفت: در این پژوهش دوجورپایان دریازی زیر جزرومدی خلیج فارس و دریای عمان که در طول گشت شناور خلیج فارس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی جمع‌آوری شده‌اند، شناسایی گشته و پایگاه داده‌ای برای این جانوران بر اساس نرم‌افزار DELTA ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با پایه‌ریزی این پایگاه داده‌ای امکان شناسایی دوجورپایان که بخش اصلی جامعه کف‌زیان را تشکیل می‌دهند برای افراد غیر متخصص علمی فعال در زمینه علوم زیستی دریا فراهم می‌شود، همچنین مطالعات تکمیلی تبارزایی و تعیین مسیرهای پراکنش و گونه‌زایی در خلیج فارس و دریای عمان امکان‌پذیر می‌شود.

ممتازی ضمن بیان اینکه کف‌زیان در زیست‌بوم‌های دریایی به دلیل آنکه نمایی از ساختار و وضعیت سلامت محیط زیست خود را ارائه می‌کنند و اهمیت زیادی در هرم غذایی دریا دارند و مورد توجه محققان علوم دریایی هستند، گفت: شناسایی دوجورپایان به عنوان بخش اصلی جامعه کف‌زیان به دلیل آرایه شناسایی پیچیده آنها مشکل بوده و با توجه به فقدان دانش مطالعاتی آنها در کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به طور معمول در مطالعات زیست محیطی و شناسایی منابع دریایی نادیده گرفته می‌شوند. این مساله به کاهش ارزش علمی و عملکرد این گونه مطالعه‌ها بخصوص در حوزه مدیریت منابع و حفاظت محیط زیست منجر می‌شود.

در این پژوهش که با بخش سخت‌پوستان موزه تاریخ طبیعی آلمان انجام خواهد شد، انتقال علم و تکنولوژی از کشور آلمان به جامعه علمی ایران توسط دکتر کلمان و دکتر ممتازی امکان‌پذیر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =