بنگلادش، مسلمانان روهینگیا را در یک جزیره شناور اسکان می‌دهد

دهلی نو-ایرنا- یک مقام ارشد دولت بنگلادش در منطقه کاگس بازار اعلام کرد که دولت این کشور، جزیره «باهسان چار» که به جزیره شناور معروف است را برای اسکان ۱۰۰ هزار مهاجر روهینگیا آماده کرده است.

نشریه «هندو» روز جمعه نوشت:  این جزیره که به جزیره شناور معروف است در طول فصل بارانی بنگلادش به زیر آب می‌رود. سازمان ملل و گروه های طرفدار حقوق بشر از این تصمیم دولت بنگلادش ابراز نگرانی کرده اند.
 کمال حسین این مقام بنگلادشی افزود: سازه های ضد سیل، خانه ها، بیمارستان ها و ‌مساجد در جزیره باهسان چار آماده شده است. این بنگلادش برای سکونت آماده شده است و زیرساخت‌های مناسب ایجاد شده اند. اما هنوز هیچ زمان مشخصی برای انتقال مهاجران روهینگیا به این جزیره معین نشده است.
تاکنون طرح بنگلادش و میانمار برای بازگشت مسلمانان روهینگیا به نتیجه نرسیده است.
بنگلادش و میانمار در ۲۵ ماه نوامبر ۲۰۱۷( ۴ آذر ۱۳۹۶) یک توافق نامه برای بازگشت پناهجویان روهینگیا به خانه های خود در راخین امضا کردند. بر اساس این توافق روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد درحالی که دو کشور باید امنیت، سلامت و کرامت آنها را تامین کنند. اما این توافق به دلیل فراهم نشدن شرایط مناسب از سوی دولت میانمار اجرایی نشده است.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرانی غیرقانونی می‌دانند و لذا این افراد از اعمال تبعیض‌ علیه خود  گلایه مند هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها مانند  افرادی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های سختی از جمله محدودیت در جابجایی و دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.
طبق گزارش مقام های بنگلادشی از ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود ۴۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
براساس گزارش های رسانه ای اکنون بیش از ۹۰۰ هزار مسلمان روهیگنیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه "کاگس بازار" بنگلادش حضور دارند.
منبع و لینک خبر

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =