آیین همدردی با جانباختگان هواپیمای اوکراینی در هند برگزار شد

دهلی نو-ایرنا- آیین گرامیداشت جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و همچنین همدردی با سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان پنجشنبه شب با حضور حجت السلام و المسلمین مهدوی پور نماینده ولی فقیه در شبه قاره هند، کارکنان سفارت و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و دانشجویان ایرانی مقیم دهلی نو در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این آیین، جمعی از ایرانیان مقیم هند، کارکنان و دیپلمات های سفارت و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های دهلی نو با اجرای ویژه برنامه‌هایی یاد و خاطره جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی را گرامی داشتند.

شرکت کنندگان در این آیین که با همت و همکاری  اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی  هند، انجمن اسلامی دانشجویی دهلی نو و  رایزنی فرهنگی ایران در این کشور برگزار شد،  خود را در غم مردم ایران به ویژه خانواده های جان باختگان شریک دانسته و با آنها ابراز همدردی و همبستگی کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی پور نماینده ولی فقیه در شبه قاره هند در این آیین از حادثه سقوط هواپیما و جان باختن عزیزانمان به عنوان فاجعه ای بزرگ برای کشور و جامعه علمی یاد کرد و گفت: این حادثه زمانی اتفاق افتاد که مردم ایران در سوگ از دست دادن  قاسم سلیمانی سردار رشید اسلام بودند و این امر غم و اندوه مردم ایران را بیشتر کرد. متاسفانه در این حادثه تعدادی از نخبه های علمی ایران از دست رفتند که این امر بسیار ناراحت کننده است.

 احسان الله شکرالهی مسوول مرکز تحقیقات زبان فارسی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، نی چندین قطعه شعر از شاعران بزرگ ایران مانند سعدی به یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی قرائت کرد.

در ادامه برنامه دانشجویان ایرانی مقیم دهلی نو به معرفی تعدادی از دانشجویان جانباخته این حادثه پرداختند.

در بخش دیگری از این برنامه، تعدادی از دانشجویان ایرانی مقیم دهلی نو با پخش کلیپ های تصویری و صوتی برای حاضرین وسعت و شدت بحران سیل در استان جنوبی سیستان و پلوچستان ایران را منعکس ساختند. همچنین مبلغی برای کمک به سیل زدگان  استان سیستان و بلوچستان جمع آوری گردید.

بارندگی شدید اخیر سبب وارد کردن خسارت به زمین‌های کشاورزی، قنوات، جاده‌های دسترسی مزارع، دامپروری، کانال‌های آبیاری، بندهای آبخیزداری و استخرهای پرورش ماهی در استان مذکور شده است.

به گزارش ایرنا غلام حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اعلام کرد که بر اساس برآوردهای اولیه سیلاب اخیر در مجموع ۶۱۳ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.

بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق ایران که از شامگاه پنجشنبه گذشته آغاز شده، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شده است.

شرایط در سیستان و بلوچستان از سایر استان‌ها وخیم‌تر اعلام شده به طوری که میزان بارش‌ها در جنوب استان مذکور نسبت به سال گذشته ۲۶ برابر شده و در نتیجه سرریز شدن آب از پشت سدهای استان را در پی داشته است.

در سیستان و بلوچستان تعداد ۵۰۰روستا و ۱۴شهرستان درگیر سیل هستند و ۲۰ هزار واحد مسکونی بر اثر جاری شدن سیلاب تخریب کلی و جزئی دیده است.

امدادرسانی به روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان تنها از طریق بالگرد و یا قایق امکان پذیر است و با وجود تلاش امدادگران، چادر، مواد غذایی بسته بندی، پتو و ملزومات پزشکی و بهداشتی از اقلام ضروری مورد نیاز مردم منطقه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =