۲۶ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۷
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83636896
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

محکمه استیضاح ترامپ در سنای آمریکا آغاز شد
جان رابرتس رئیس دیوان عالی آمریکا

نیویورک- ایرنا- محکمه استیضاح دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا با حضور رئیس دیوان عالی این کشور به صورت رسمی آغاز شد.

پس از آنکه آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سرپرست هفت نماینده این مجلس در فرایند استیضاح به عنوان دادستان‌های این پرونده، صبح پنج شنبه به صورت رسمی مفاد استیضاح را قرائت کرد؛ محکمه رسیدگی به این پرونده با حضور جان رابرتس رئیس دیوان عالی آمریکا بعدازظهر همان روز، آغاز به کار کرد.

رئیس دیوان عالی آمریکا پس از حضور در سنا، قسم یاد کرد که فارغ از هر گرایشی، قانون اساسی این کشور را رعایت کند و سپس بر مسند ریاست محکمه سنا قرار گرفت.

رابرتس سپس از تمام سناتورها خواست تا سوگند مشابهی را یاد کنند و این سوگند را امضا کنند.

بر اساس آنچه که مجلس نمایندگان تصویب کرده است، ترامپ متهم است در ارتباط با پرونده موسوم به "اوکراین گیت" مرتکب سوء استفاده از قدرت شده است. این اتهام به ترامپ وارد است که ارسال کمک‌های مصوب کنگره به اوکراین را مشروط به انجام تحقیق درباره هانتر بایدن فرزند جو بایدن رقیب انتخاباتی خود کرده است.

وی همچنین متهم است در کار کنگره برای کشف حقیقت اخلال کرده است، از این رو عنوان دیگر استیضاح وی "کارشکنی در برابر عدالت" مطرح شده است.

برگزاری این محکمه به منزله پایان حضور ترامپ در کاخ سفید نیست و دو سوم نمایندگان سنا باید با این استیضاح موافقت کنند که با توجه به اکثریت جمهوریخواهان در این مجلس، به نظر نمی رسد این میزان رای، قابل دستیابی باشد.

رئیس دیوان عالی آمریکا پس از شنیدن نظرات مچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در سنا، اعلام کرد نشست بعدی این محکمه در ساعت ۱ بعدازظهر روز سه شنبه برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =