بیشترین سوخت قاچاق در خراسان جنوبی از استان‌های همجوار است

بیرجند - ایرنا - دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی گفت: بیشترین قاچاق سوخت و به عبارت دیگر قاچاق کلان در این زمینه از حوزه استان‌های همجوار است و سوخت قاچاق تنها از محورهای استان عبور می‌کند.

محمدرضا دبیری روز پنجشنبه در نشست کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد گفت: قاچاق سوخت خرد هم در استان داریم و توسط برخی سهمیه بگیران انجام می‌شود که ناچیز است.

وی گفت: کشفیات سوخت قاچاق در این استان ۱۲ درصد در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی اظهار داشت: ۹ ماه امسال یک میلیون و ۸۷ هزار و ۳۹۰ لیتر سوخت قاچاق در این استان کشف شد و میزان کشفیات در مدت مشابه پارسال ۹۴۷ هزار و ۳۳۸ لیتر بود.

وی تصریح کرد: بیشترین قاچاق کالا در استان خراسان جنوبی در زمینه سوخت و دام است و از ابتدای امسال سه هزار و ۱۴۲ راس دام قاچاق نیز در استان کشف شده است.

دبیری گفت: ۹ ماه امسال سه هزار و ۵۲۰ فقره انواع پرونده قاچاق کالا به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳۹ میلیون تومان در استان تشکیل شد که از نظر ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: کشف ۲ هزار و ۱۸۰ کیسه برنج، یک هزار و ۴۰۰ جفت کیف و کفش، یک هزار و ۸۲۱ دستگاه تجهیزات ماهواره، یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۴۰۰ نخ سیگار، هفت هزار و ۱۹۶ قلم لوازم آرایشی و بهداشتی و ۲ هزار و ۶۳۶ قلم لوازم خانگی از جمله کالاهای قاچاقی بوده که امسال در استان کشف شد.

مصرف بنزین در نهبندان کاهش یافت

معاون شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: سال گذشته با توجه به تغییرات نرخ ارز شاهد افزایش چند برابری مصرف و برداشت بنزین در استان به خصوص شهرستان مرزی نهبندان بودیم اما با سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت سوخت، مصرف بنزین در سال جاری در نهبندان به شدت کاهش یافت و به مصرف واقعی خود رسید.

علیرضا رحیمی قرایی یکی از مشکلات موجود در استان را فروش سهمیه سوخت در جایگاه‌ها عنوان و اضافه کرد: فروش سهمیه سوخت بیشتر در روزهای پایانی ماه است که تاکنون در این خصوص پنج پرونده تشکیل و ۱۰۰ فقره کارت سوخت کشف شده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف نفت گاز در استان گفت: با توجه به وجود ۳۷ منطقه نفتی در کشور، خراسان جنوبی رتبه نهم بیشترین افزایش برداشت نفت گاز را دارد و در این راستا از ابتدای امسال ۴۴۷ کارت سوخت متخلف شناسایی شده است.

وی بیان کرد: اکنون در استان خراسان جنوبی بیشترین قاچاق سوخت در مورد گازوئیل است و در مورد سایر فراورده‌های نفتی مشکل کمتری داریم.

استان مرزی خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و با ۶ استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان همجوار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =