اشک و آه شهروندان شیرازی به یاد دختر ایل

شیراز - ایرنا- آیین گرامیداشت یاد و خاطره غنیمت اژدری فعال زیست محیطی که در حادثه سقوط هواپیمای بویینگ به شهادت رسید ،با حضور اقشار مختلف مردم ، فعالان زیست محیطی و خانواده آن مرحوم در شیراز برگزار شد.

این آیین عصر پنج‌شنبه در تالار سوگند شیراز برای ابراز همدردی با خانواده مرحوم غنیمت اژدری برگزار شد ، شرکت کنندگان دراین مراسم با برخی از فعالیت های زیست محیطی و حمایت های مرحوم غنیمت اژدری از حقوق محیط زیست و منابع طبیعی آشنا شدند.

از جمله شاخص های قابل توجه در این آیین بزرگداشت حضور چشمگیر و با شکوه مردم بود ،  اقشار مختلف مردم ، جامعه علمی و نخبگان از تهران و شهرهای دیگر و اعضای خانواده مرحوم اژدری در این مراسم حضور داشتند و از ابراز احساسات مردم قدردانی کردند .

دقت ، تمرکز و حساسیت غنیمت اژدری در پاسداشت ارزشهای زیست محیطی و  نسبت به جامعه عشایری و قوم قشقایی در تثبیت قلمرو جغرافیایی ، شجاعت در دفاع از حقوق شهروندی ، علاقه مندی به خدمت به وطن و مردم از جمله ویژگی های این فعال زیست محیطی بود که از زبان همکاران و دوستانش شنیده می شد.

گروه‌های موسیقی سنتی قشقایی در این مراسم با اجرای برنامه و شعرا و نویسندگان با بیان برخی از ویژگی های اخلاقی و حرفه ای غنیمت اژدری فضایی خاص به این آیین دادند.

محمد رضا اژدری پدر مرحوم غنیت از حضور اقشار مختلف مردم قدردانی کرد.

غنیمت اژدری فعال زیست محیطی و بانوی قشقایی آشنا با ایل در پرواز بی‌سرانجام بوئینگ ۷۳۷ تسلیم مرگ شد و جامعه ما را از وجود نازنین خود محروم ساخت، ده‌ها پژوهش و تحقیق در حوزه دفاع از حقوق محیط زیست از این تلاشگر و پژوهشگر زیست‌محیطی بر جای مانده که هر کدام منشاء اثر در تعالی ارزش‌های زیست محیطی است.

آیین بزرگداشت یاد غنیمت اژدری عصر پنج‌شنبه در تالار سوگند شیراز  برگزار شد

پرواز بوئینگ ۷۳۷ سرنشینان بسیاری داشت که بسیاری از آنها جوانان تحصیل کرده‌ای بودند که قصد داشتند با تغییر مسیر در کی‌یف به سمت کشورهای محل تحصیل خود بروند، اما سرانجام سفرشان بی‌بازگشت ماند. غنیمت اژدری هم مسافر این پرواز بود.

غنیمت اژدری به تازگی تحصیل در مقطع دکترای رشته مورد علاقه‌اش در حوزه محیط زیست را آغاز کرده بود، او آمده بود به خانواده‌اش در شیراز سر بزند اما نمی‌دانست این سفر، پایانی بر سرآغاز آرزوهای جوانی اوست.

غنیمت اژدری؛  فعال محیط زیست و دانشجوی مقطع دکترای محیط زیست، اصالتاً از ایل قشقایی و متولد شیراز در دانشگاه‌ کانادا مشغول به تحصیل شده بود. وی همچنین از خبرنگاران حوزه محیط‌ زیست و از فعالان این حوزه بود. اژدری سالها برای حقوق ایلات و عشایر در مناطق مختلف تلاش می کرد.  غنیمت اژدری یکی از مسافران پرواز اوکراین بود که متاسفانه در روز چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ بر سقوط جان خود را از دست داد. 

به دنبال این اتفاق ناگوار عنایت الله رحیمی  استاندار فارس به همراه مدیران استان با خانواده غنیمت اژدری از جان باختگان سانحه هوایی هواپیمای مسافربری اوکراین دیدار کرد.

رحیمی استاندار فارس در این دیدار گفت: مقام این جانباختگان، مقام شهدا هست چرا که در راه علم آموزی جان خود را از دست دادند. وی افزود: فرزندان شما نخبگان یک ملت بودند و دل همه ملت ایران با این حادثه تلخ به درد آمده است.

حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس نیز در پیامی  از درگذشت غنیمت اژدری فعال سرشناس حوزه محیط زیست در سانحه هوایی اظهار تاسف کرد و گفت: این ضایعه تاسف بار را به جامعه محیط زیست و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن مرحومه غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل آرزومندم.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه هجدهم دی‌ماه ۹۸ تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

صبح شنبه (بیست و یکم دی‌ماه ۹۸)،‌ ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده، اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته، برخورد قانونی انجام شود.

در ادامه نیز رییس جمهوری، ضمن ابراز تاسف از خطای انسانی رخ داده که منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد، در بیانیه‌ای اعلام داشت: مسببان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح در باره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مامور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند.

اخبار مرتبط