منطقه شاهد شرایط جدیدی بعد از شهادت سردار سلیمانی است

تهران- ایرنا - سید ضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تاکید کرد، منطقه بعد از ترور و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس فرمانده نیروهای حشد الشعبی عراق و همراهان آنان شاهد شرایط جدیدی است.

وی روز چهارشنبه در جریان حضور جمعی از خبرنگاران و مسوولان رسانه های سوری در ایرنا افزود، امروز مردم منطقه و دنیا به خاطر این اقدام تروریستی امریکا نفرت بیشتری از مقامات این کشور پیدا کرده و خواستار خروج آنان از منطقه هستند و محور مقاومت تقویت شده است.

مدیر عامل ایرنا با اشاره به تشییع تاریخی و حضور میلیونی در مراسم تشییع شهید سلیمانی در تهران و حضور گسترده مردم ایران در شهرهای مختلف و همچنین مردم عراق در برنامه های مشابه خاطر نشان کرد، خلق چنین صحنه هایی به دنبال اقدام تروریستی مزبور به جهانیان نشان داد که فرماندهان شهید ما به خاطر فعالیت و فداکاری علیه تروریست ها و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه دارای چه محبوبیتی هستند.

هاشمی تصریح کرد، در چنین فضایی رسالت ما از گذشته سنگین تر شده است و ما امروز بیش از پیش به انسجام و همدلی و همفکری با نخبگان و اقشار مختلف مردم و همکاری های رسانه ای در سطح ملی و فراملی نیاز داریم و باید در این مسیر تلاش کنیم و بر دامنه همکاری های خود بیفزاییم. سیاست امروز ایرنا تقویت روز به روز روابط و مناسبات دو وچند جانبه و طرح دیدگاه های دست اندرکاران رسانه ای برای پیوستگی بیشتر خبرگزاری ها است.

 وی تاکید کرد، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا با این اقدام تروریستی خود خوی استکباری مقام های آمریکایی را آشکار کرد.

مدیر عامل ایرنا خاطر نشان کرد، پیش از این وقتی ما از مظلومیت ملت های منطقه صحبت می شد، ثابت کردن این موضوع نیازمند استدلال های زیادی بود ولی اکنون با توجه به اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مسیر ما یعنی اثبات نگاه سودگرایانه قدرت های جهانی بسیار هموارتر شده است.

هاشمی با اشاره به این که امریکا امروز حتی به دوستان خود مانند دولت سعودی نیز از زاویه منافع و ثروت آنان نگاه می کند، تصریح کرد، واشنگتن منافع خود را در ایجاد خصومت بین ملت های منطقه می بیند ، بنابراین هر چه همکاری های ملت ها با هم بیشتر باشد، نقشه های دشمنان نیز راحت تر خنثی خواهد شد.

وی با تاکید بر این که به عنوان یک ایرانی از این که برادران سعودی ما در منطقه از سوی قدرت های جهانی و به خصوص امریکا تحقیر می شوند، ناراحت هستیم، افزود، ترامپ در سال های اخیر نشان داد که تاجری است که همه چیز را در منافع خود می بیند و حتی برای رسیدن به اهداف خود حاضر است تا اهداف فرهنگی را نیز بمباران کرده و به دوستان خود نیز پشت کند.

مدیر عامل ایرنا در ادامه دیدار با هیات رسانه ای سوریه با اشاره به پیشرفت های ایران در چند دهه اخیر در زمینه علوم مختلف و رشد چشمگیر در این عرصه ها و رسیدن به سطوح بالای علمی تاکید کرد، وقتی پهپادهای متجاوز امریکایی وارد حریم هوایی ایران می شوند ما مجبور هستیم آن را ساقط کنیم و وقتی سرداران ما را می زنند ما باید مقابله کرده و جبران کنیم و تجربه نشان داده است که هرگونه عقب نشینی به جریح تر شدن دشمن منجر می شود.

هاشمی افزود، امریکا برای این که بعد از جنگ جهانی دوم برای اولین بار به پایگاه های آن حمله شد، اکنون مجبور است تا برای کاهش میزان تحقیر شدن خود در جهان ادعاهایی را در ارتباط با تلفات و خسارت های حمله ایران مطرح کند و باید بداند که در صورت ادامه تجاوزات ما نیز پاسخ خواهیم داد.

وی خاطر نشان کرد، جمهوری اسلامی ایران اکنون بعد از دستیابی به مراحل بالای علوم مختلف نیاز به قدرت فرهنگی و اجتماعی دارد و در این عرصه مهم ترین مسوولیت متوجه رسانه ها است و رسالت آنان اکنون بیش از گذشته برجسته تر شده است چرا که دشمن در چنین فضایی به جنگ داخلی و رسانه ای فکر می کند و ما هم باید بر اساس علم و تخصص و در نظر گرفتن ظرافت های فعالیت رسانه ای گام برداریم.

مدیر عامل ایرنا با اشاره به وجود برخی اشتراکات فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی بین ایران و سوریه خاطر نشان کرد، دلیل وجود صمیمت بین دو ملت ایران و سوریه و حضور آنان در یک جبهه واحد، داشتن دشمن واحد، دغدغه ها و نگرانی ها و منافع مشترک را باید در وجود چنین اشتراکات عمیق  گسترده دنبال کرد.

در ابتدای این دیدار خانم رائده وقاف عضو دفتر اجرایی اتحادیه روزنامه نگاران سوری و مسوول هیات رسانه ای سوریه اعزامی به ایران با تشکر از دولت و ملت ایران بابت میزبانی این هیات گفت که ما مردم سوریه نیز با توجه به رشادت های سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس در این کشور علیه تروریست ها و جنگ ظالمانه علیه سوریه خود را در عزای از دست دادن ایشان شریک می دانیم.

وی با اشاره به کشته شدن 47 نفر از خبرنگاران سوری در بحران اخیر افزود، با توجه به این که سوریه و ایران در عقب راندن ستمگران و کشورهای استکباری از منطقه همکاری دارند و خون نیروهای دو کشور برای مقابله با تروریست ها با هم آمیخته شده، لازم است تا زمینه های همکاری در بخش های مختلف به خصوص رسانه ای تقویت، توسعه و گسترش یابد.

در پایان این دیدار که در آن ۲۶  نفر از خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه های سوری حضور داشتند، نشان اتحادیه روزنامه نگاران سوری به هاشمی اهدا شد و از وی برای سفر به سوریه و گفت و گو با مسوولان رسانه ای سوریه دعوت شد که مورد استقبال قرار گرفت.

 سوریه از اسفند ماه 1389 درگیر بحران به خاطر حمایت برخی از همسایگان و کشورهای عربی و غربی از تروریست ها است و تا دو ماه آینده بحران این کشور وارد دهمین سال خود می شود .

هیات رسانه ای سوریه قرار است در سفر یک هفته ای به ایران ضمن حضور در برخی رسانه ها از نزدیک با فعالیت های آنها آشنا شده با مسوولان این رسانه ها از نزدیک دیدار و گفت و گو کند.

در پایان دیدار هیات رسانه ای سوریه برخی از حاضران به طرح دیدگاه های خود در ارتباط با راه های توسعه بیش از پیش همکاری های رسانه ای بین جمهوری اسلامی ایران و سوریه پرداختند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =