بحران لیبی محور سفر نخست وزیر ایتالیا و وزیر خارجه آلمان به شمال آفریقا
«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان (راست) و «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا (چپ)

تهران - ایرنا - در آستانه برگزاری نشست بین المللی برلین با موضوع بحران لیبی، «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا امروز (پنج شنبه) وارد الجزایر شد و «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز همزمان به لیبی سفر کرد.

به گزارش رسانه های منطقه ای و بین المللی، نخست وزیر ایتالیا در چارچوب تلاش های دیپلماتیک کشورهای حوزه مدیترانه برای حل و فصل درگیری ها در لیبی وارد الجزایر شد.

قرار است کونته با «عبدالمجید تبون» رییس جمهوری الجزایر دیدار کند.

بر اساس اطلاعیه وزارت خارجه الجزایر، افزایش همکاری های دو طرف برای کمک به حل بحران لیبی، بررسی تحولات منطقه ای و جهانی از مهم ترین محورهای دیدار مقامات ایتالیا و الجزایر ذکر شده است.

الجزایر هفته گذشته نیز میزبان «لوئیجی دی مایو» و «سامح الشکری» وزیران خارجه ایتالیا و مصر برای گفت و گو در خصوص آخرین تحولات لیبی بود.

سفر وزیر خارجه آلمان به لیبی برای دیدار با ژنرال حفتر

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز امروز (پنج شنبه) به شهر "بنغازی" در شرق لیبی سفر کرد و قرار است با ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی این کشور دیدار کند.

به گفته رسانه ها این سفر به منظور تلاش های آلمان برای به نتیجه رسیدن نشست بین المللی برلین با موضوع بحران لیبی صورت گرفته است.

وزیر خارجه آلمان پیشتر تاکید کرده بود که پیام نشست برلین واضح است و آن اینکه بحران لیبی راه حل سیاسی ندارد و همه طرف ها باید از این فرصت برای بازگشت به روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل و به دور از دخالت های خارجی استفاده کنند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد که نشست برلین قرار است به ۶ محور اساسی شامل پایان دادن به درگیری ها و آتش بس دائمی، ممنوعیت استفاده از سلاح، اصلاح سیستم امنیتی، بازگشت به روند سیاسی، اصلاحات اقتصادی و احترام به قوانین حقوق بشر بپردازد.

کنفرانس بین المللی برلین با موضوع بحران لیبی قرار است روز ۱۹ ژانویه (یکشنبه هفته آینده) در آلمان برگزار شود.

کشورهایی همچون آمریکا، روسیه، ترکیه و مصر و سازمان های منطقه ای و جهانی ازجمله اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و سازمان ملل در این نشست شرکت خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =