میزان شیوع اعتیاد در خراسان رضوی ۲.۷ درصد جمعیت این استان است

مشهد- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: میزان شیوع اعتیاد به مواد مخدر و مصرف دخانیات در استان ۲.۷ درصد از کل جمعیت آن است و سالانه سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون نخ سیگار در این استان مصرف می‌شود.

محمدحسین صالحی روز پنجشنبه در نشست هم‌اندیشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران که در مشهد برگزار شد افزود: گردش اقتصادی مصرف مواد مخدر و استعمال دخانیات در خراسان رضوی سالانه بیش از ۷۰ هزار میلیارد ریال است در حالی که اعتبارات عمرانی و جاری این استان در سال کمتر از ۳۰ هزار میلیارد ریال است.

وی اضافه کرد: هزینه درمان اعتیاد در حوزه مواد مخدر و استعمال دخانیات نیز در خراسان رضوی دو برابر هزینه مصرف آن است و در مجموع مصرف مواد مخدر و مواد دخانی ضربه اقتصادی بزرگی به این استان وارد می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: شرایط عمومی جامعه، مبارزه با مواد مخدر در خراسان رضوی را دشوار کرده زیرا سن اعتیاد کاهش یافته و هم شیوع سیگار در بین زنان و هم شیوع مواد مخدر رو به افزایش است.

صالحی افزود: تغییر رویکرد مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی معضل دیگری است که درمان آن را بسیار مشکل کرده به طوری که در برخی موارد درمان بیماری ناشی از مصرف مواد مخدر صنعتی غیر ممکن است.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: در حوزه مقابله با ورود مواد مخدر براساس آمارهای جهانی، ایران سرآمد سایر کشورها در دنیاست و همواره در خط مقدم مبارزه بوده و بیشترین کشفیات را داشته و سه هزار و ۸۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز در این راه تقدیم کرده است.

صالحی افزود: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دوره‌های آموزشی خود را با هدف افزایش سطح آگاهی مردم اجرا می‌کند اما آموزش را کافی ندانسته و اقدامات ایجابی را نیز لازم می‌داند به این معنا که در کنار افزایش سطح آگاهی مردم باید فضایی برای تخلیه انرژی جوانی جوانان فراهم شود.

وی ادامه داد: ساخت فضاهایی برای تخلیه انرژی جوانان در مرحله نخست در ۳۳ محله از شهر مشهد با اولویت حاشیه شهر و با کمکهای سازمانهای مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار گرفته است.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال آینده مرحله دوم این طرح در همه محلات شهر مشهد و سایر شهرهای استان و همه روستاهای دارای دهیاری در دستور کار قرار می گیرد تا فضایی برای تخلیه انرژی جوانی در آنها ایجاد می‌شود.

رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز در این نشست گفت: یکی از مصادیق بارز انفاق، انفاق علم و آگاهی است و موثرترین پیشگیری دادن آگاهی به مردم است.

حجت الاسلام سید حسن معین شیرازی افزود: اگر مردم آگاهی داشته باشند سراغ بسیاری از مسایلی مانند اعتیاد که برای خود و خانواده و جامعه شان مشکل‌زاست نمی روند.

وی اضافه کرد: علمای روانشناسی و جامعه شناسی معتقد هستند که بین ۶۵ تا ۷۰ درصد شخصیت انسانها تا سن هفت سالگی شکل می‌گیرد و کودک در این مدت بیشترین تاثیرپذیری را از والدین خود دارد.

رییس هیات مدیره جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: موثرترین اقدام پیشگیرانه آگاهی دادن به خانواده‌هاست تا بتوانند تاثیرگذاری درستی بر کودکان خود داشته باشند.

معین شیرازی افزود: هیچ فردی از ابتدا تصمیم به مصرف مواد مخدر یا استعمال دخانیات نداشته است و  اعتیاد با "بله" گفتن به یک "بفرما" آغاز می‌شود پس باید زمینه‌ای ایجاد شود که فرد "نه گفتن" را  بیاموزد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha