جمعی از جوانان مشهدی همراهی سفیر انگلیس با اغتشاشگران را محکوم کردند

مشهد - ایرنا - جمعی از جوانان، طلاب و دانشجویان دانشگاههای مشهد همراه با اقشار مختلف مردم و جمعی از روحانیون با شرکت در تجمعی مقابل نمایندگی وزارت امور خارجه در مشهد نسبت به همراهی سفیر انگلیس با هنجارشکنان و اغتشاشگران در تهران اعتراض کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع آرام که توسط نیروی انتظامی به خوبی کنترل می‌شد با سردادن شعارهای "مرگ بر انگلیس" و "مرگ بر آمریکا" اخراج همیشگی سفیر انگلیس و بسته شدن سفارت این کشور استعمارگر در کشورمان را به دلیل خباثت های آنها در حق مردم ایران خواستار شدند.

عضو سابق شورای شهر مشهد در این تجمع در سخنانی گفت: استکبار پیر انگلیس در طول ۲۰۰ سال گذشته جز خیانت، چپاول، نسل کشی،  غارت و کشتار ملت ایران عمل دیگری نداشته است و دستگاه دیپلماسی باید به دنبال تعطیلی دایمی این لانه جاسوسی باشد.

خلیل موحد افزود: جواب خیانت سفیر انگلیس توییت بازی نیست و باید این سفارتخانه برای همیشه تعطیل شود و از رییس قوه قضاییه می‌خواهیم با ورود به موضوع، حکم تعطیلی همیشگی این لانه جاسوسی را صادر کند.

مسوول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز با قرائت بیانیه‌ای بر لزوم برخورد مناسب با همدستی سفیر خیانتکار انگلیس با اغتشاشگران تاکید کرد.

امیر رضا بهرامی در مورد حادثه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی نیز گفت: گرچه برای تنویر و رضایت افکار عمومی باید همه جوانب بروز این حادثه از طرف متولیان امور بررسی شود اما این مساله نباید بهانه ای برای سوء استفاده دشمنان این مرز و بوم قرار بگیرد.

شرکت کنندگان در این تجمع با تجدید عهد دوباره با آرمانهای امام (ره) و شهیدان و تاکید بر پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تاکید کردند  راه شهید سلیمانی و دیگر شهدای اسلام را تحت لوای فرامین مقام معظم رهبری ادامه می‌دهند.

این تجمع تجمع مقارن ساعت ۱۳ امروز با آرامش پایان یافت.

سفیر انگلیس در تهران که در تجمع شنبه شب گذشته در مقابل دانشگاه امیرکبیر حاضر شده بود برای دقایقی بازداشت شد.

این دیپلمات انگلیسی بعد از ظهر یکشنبه به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه به این وزارتخانه فراخوانده شد و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به سفیر و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این دیدار به مک‌ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسؤولیت‌های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلیس باید در این خصوص توضیح دهد.

با این حال دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس دوشنبه گذشته در نشست فوق‌العاده مجلس عوام درباره تحولات ایران، دستگیری سفیر این کشور در تهران را نقض صریح قوانین بین‌المللی خواند و خواستار عدم تکرار آن شد.

این در حالی است که کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی تصریح کرده است: تمامی اشخاصی که از مزایا و مصونیت‌ ها بهره‌مندند،  بدون آن که به مزایا و مصونیت‌ های آنان لطمه‌ای وارد آید مکلفند قوانین و مقررات دولت‌پذیرنده را محترم شمرده و از مداخله در امور داخلی آن دولت خودداری کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha