مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان ۹۱ پروژه در دست اجرا دارد

سنندج - ایرنا - رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی این استان در طول سال جاری ۹۱ پروژه در دست اجرا دارد که عمده‌ترین آنها تحقیقات در بخش باغی و زراعی است.

حسین سدری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه میزان اعتبارات برای در اولویت بودن بخش‌های مختلف موثر است، اظهار داشت: طرح‌های تحقیقاتی این مرکز در زیر بخش‌های مختلف کشاورزی شامل اصلاح بذر، منابع طبیعی، گیاه پزشکی، علوم دامی و دامپزشکی، آبخیزداری، آب و خاک، اقتصادی و اجتماعی است.

وی اضافه کرد: برخی از این طرح ها در گستره شرایط جغرافیایی ملی، استانی، مستقل و غیر مستقل و سفارشی از جانب دستگاه‌های اجرایی برای افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی در حال اجرا است.

سدری با اشاره به اینکه ۵۷ مورد از این پروژه‌ها در سطح ملی است، یادآور شد: بقیه پروژه‌ها استانی بوده و از ابتدای سال تاکنون هفت یافته تحقیقاتی در حوزه های زراعی از سوی این مرکز معرفی شده است.

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کردستان  تاکید کرد: چهار مورد از این ارقام در بخش گندم دیم، ۲ مورد جوی دیم و یک مورد ماشک علوفه بوده که ویژه مناطق سرد و معتدل است.

نخستین واحد و هسته تحقیقاتی در بخش کشاورزی کردستان در سال ۱۳۴۳ با عنوان اداره اصلاح و تهیه نهال و بذر تاسیس شد و این مرکز سال ۱۳۹۴ با عنوان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کردستان کار خود را ادامه داد.

هم اکنون حدود ۳۸ محقق و پژوهشگر در جمع نیروی انسانی این مرکز مشغول فعالیت هستند که ۲۷ تن از آنان عضو هیات علمی هستند.

اجرای بیش از ۷۰۰ طرح تحقیقاتی از جمله فعالیت های این مرکز در ۱۴ سال گذشته است که در نتیجه این تلاش ها حدود ۲۱۰  یافته و دستاورد تحقیقاتی کاربردی، بیش از یک هزار  مقاله علمی انگلیسی و فارسی ارائه و ۱۳ جلد کتاب نیز منتشر شده است.

در حال حاضر این مرکز با بهره مندی از چهار بخش تحقیقاتی زراعی - باغی، منابع طبیعی، علوم دامی و آبخیزداری، سه واحد تحقیقات اقتصادی-اجتماعی، کنترل و گواهی بذور نهال و اطلاع رانی، سه ایستگاه تحقیقاتیی، ۲ پایگاه تحقیقاتی و سه آزمایشگاه تخصصی در امرو تحقیقات و اموزش کشاوری فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =