سوی سیستان رفت باید کنون

مشهد- ایرنا- "سوی سیستان باید رفت کنون" پویشی است برای کمک به هموطنان سیل‌زده در استان سیستان و بلوچستان که در مشهد فعال شده تا این بار سیل مهربانی به سوی دیار رستم روانه شود.

۱۹ دی ماه جاری و آغاز بارش‌های سیل‌آسا در جنوب شرق کشور مرثیه بی‌خانمانی و سیل‌زدگی را برای مردمان دیار گرم سیستان سرایید.
سیل در این منطقه محروم بیش از هزار و ۵۰۰ خانواده را بی‌خانمان کرد و بنا بر اعلام استاندار سیستان و بلوچستان، این سیل تا کنون حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال به این استان خسارت وارده کرده‌ است محصولات کشاورزی را از بین برده،  زیرساخت‌ها را نابود کرده و هر چند از نخستین ساعات وقوع سیل، دولت و دستگاه‌های مختلف به کمک مردم این دیار شتافته اند اما حجم خسارت‌ها بالاست و سردی هوا نیز سوز این حادثه را برای مردم دوچندان کرده‌ است.
مقام معظم رهبری نیز پیامی تاکید کردند دستگاه‌های دولتی و مجموعه‌های مردمی هر چه بیشتر به یاری مردم بشتابند و در این میان استان‌های مختلف مانند همیشه با برگزاری پویش‌های مختلف به کمک سیل‌زدگان شتافتند. مشهدی‌ها هم بار دیگر همت خود را برای کمک به مناطق سیل‌زده به کار بستند و با پویش" سوی سیستان باید رفت کنون" سعی می‌کنند با کمک‌های خود اندک مرهمی بر زخم‌های مردمان دیار سیستان باشند.


به کمک مردم سیل‌زده بشتابیم
رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به سنگین‌بودن حادثه  سیل در سیستان و بلوچستان گفت: هموطنانمان در استان سیستان و بلوچستان طی روزهای اخیر گرفتار سیل نگران کننده‌ای شده‌اند و از مردم خوبمان که در همه شرایط به کمک هموطنان شتافته‌اند می‌خواهیم به کمک سیل‌زدگان این استان نیز بشتابند.
محمد رضا حیدری افزود: به دلیل غلبه فضای رسانه‌ای کشور در خصوص مسایل اخیر، حادثه دردناک سیل در این منطقه با غفلت مواجه شده‌است.
وی تاکید کرد: مدیریت شهری مشهد نیز باید در حد توان خود به یاری هموطنان بشتابد و از طریق پویش‌های مربوطه در این خصوص نقش فعالی داشته باشد.


اکران بیلبوردهای "سوی سیستان رفت باید کنون" در ۱۰۰ نقطه شهر
پویش سیل مهربانی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی طرحی مشترک است که توسط کمیته امداد خمینی(ره)، هلال احمر، شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد در دست اجراست و شهرداری برای اطلاع‌رسانی این پویش در بیش از ۱۰۰ نقطه شهر با اکران بیلبوردهایی با مضمون" سوی سیستان باید رفت" توجه شهروندان را به کمک به مردم حادثه دیده سیستان و بلوچستان جلب کرده و در این خصوص اطلاع رسانی می‌کند.
در این تابلوها کدهای دستوری جمعیت هلال احمر و کمیته امداد برای کمک به سیل‌زدگان درج شده‌است.
همچنین طبق اعلام شهرداری مشهد، پایگاه‌های دریافت هدایای مردمی در میدان شهدا، میدان جانباز، میدان شریعتی، بلوار هاشمیه، بلوار سجاد، فرهنگسراها و ایستگاه‌های قطارشهری فعال است.
معاون سازمان اجتماعی-فرهنگی شهرداری مشهد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: برای جمع‌آوری اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان از روز ۲۶ دی ماه تمام فرهنگسراهای سطح شهر، ایستگاه‌های قطارشهری و ادارات فرهنگی و اجتماعی شهرداری در پنج منطقه شهری پذیرای کمک مردم هستند.
رضا دانای سیج افزود: اطلاع‌رسانی‌های لازم در این خصوص با زدن بنر و فضاآرایی شهری در سطح شهر صورت گرفته و کدهای دستوری اعلامی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی نیز اعلام شده‌است.
وی ادامه داد: گروه‌های داوطلب واکنش اضطراری مقابله با بحران نیز برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در فرهنگسراها، ایستگاه‌های قطارشهری و مناطق شهرداری فعال هستند.

او اضافه کرد: دستگاه‌های کارت‌خوان و صندوق‌های جمع‌آوری کمک‌های نقدی در محل پایگاه‌ها برای دریافت کمک‌های نقدی مردم وجود دارد.


اقلام مورد نیاز
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی نیز گفت: به منظور تامین نیازهای مردم آسیب‌دیده از سیل در سیستان و بلوچستان در نظر داریم کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیران، سازمانهای مرتبط و مردم نوع‌دوست را برای هموطنان‌ در سیستان و بلوچستان جمع آوری کنیم.
سید مجتبی احمدی افزود: هموطنان نوع‌دوست در سراسر کشور می‌توانند کمکهای نقدی خود را برای سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان از طریق کد دستوری #۵۴*۱۱۲* واریز کنند.
وی ادامه داد: شهروندان خراسانی هم برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان می‌توانند کمکهای نقدی خود را از طریق حساب شماره ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال احمر نزد تمامی بانکهای کشور و یا شماره کارتهای ۶١٠۴٣٣٧٩٩٩٩٩٩٩٩۶ نزد بانک ملت و ۵٨٩۴۶٣١٨۵٠٢۵٩٧٣٠ نزد بانک رفاه کارگران واریز کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی نیز گفت: برای اهدای کمکهای غیرنقدی نیز مردم می‌توانند به شعبه‌های  جمعیت هلال احمر در سراسر استان خراسان رضوی مراجعه کنند.
احمدی انواع پتو، موکت، زیرانداز نو، مواد غذایی و بهداشتی را اقلام مورد نیاز مناطق سیل‌زده بیان و اضافه کرد:  شهروندان می‌توانند این اقلام را از طریق جمعیت هلال احمر به مناطق سیل‌زده اهدا و ارسال کنند. 
وی با اشاره به ارسال نخستین محموله امدادی خراسان رضوی به سیستان و بلوچستان در روز ۲۷ دی ماه افزود: این محموله شامل هزار و ۹۷۵ شعله والور با ارزش تقریبی یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بود.
او ادامه داد: یک دستگاه کامیون حامل هزار و ۷۶۰ بسته غذایی ۷۲‌ ساعته به ارزش یک میلیارد و ۹۳۶ میلیون ریال به مناطق حادثه دیده در جنوب شرق کشور ارسال شد و بسته‌های ارسالی حاوی کنسروجات، خرمای خشک، کشمش، بیسکویت و آب معدنی است.


چهار میلیارد ریال کمک نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شده توسط کمیته امداد استان خراسان رضوی
معاون مشارکت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی نیز در خصوص فعالیتهای این نهاد در کمک به مردم سیل‌زده به خبرنگار ایرنا گفت: تا کنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک نقدی و دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک غیر نقدی از طریق کمیته امداد استان برای مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان جمع‌‍ آوری شده‌ است.
حسین گیلاسی افزود: در حال حاضر ۱۳ پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی در مشهد فعال است و ۳۸ دفتر کمیته امداد و ۲۵۵ مرکز نیکوکاری فعال در استان نیز آماده جمع‌آوری کمک‌های مردمی هستند.
وی اضافه کرد: اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان شامل پتو، اقلام بهداشتی، مواد غذایی، زیرانداز و آب معدنی است.
او ادامه داد: شهروندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را از طریق کد دستوری #۱*۰۵۱*۸۸۷۷* ، شماره حساب کمیته امداد به شماره ۰۱۱۰۷۶۹۷۴۹۰۰۱ با شناسه پرداخت ۸۸۰۴۰۱۹۴۰ و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۷۱۱ به نام کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی واریز کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =