۲۶ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 2169
کد خبر: 83636289
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرشماری زمستانی پرندگان در منابع آبی مهاباد آغاز شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی در تالاب‌ها و سایر منابع آبی این شهرستان آغاز شد.

فاروق سخنور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات سرشماری زمستانی به منظور آگاهی از وضعیت جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی، هر سال با شروع فصل زمستان و با استفاده از تلسکوپ، دوربین‌های چشمی و نصبی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: این سرشماری با حضور تیم‌های پرنده‌شناس به مدت سه روز از ۲۶ تا ۲۸ دی‌ماه در تالاب‌های «کانی‌برازان»، «قوپی‌باباعلی»، «قره‌قشلاق»، «گروس»، سواحل جنوبی پارک ملی دریاچه ارومیه، سد یوسفکند و سد مهاباد انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این سرشماری روز نخست در تالاب «کانی‌برازان» و سپس در سایر منابع این شهرستان انجام می‌شود، گفت: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر به عنوان پایه و اساس بررسی اندازه و تغییرات جمعیتی در برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی جمعیت‌های پرندگان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: بررسی آخرین وضعیت پرندگان و زیستگاه‌های آنها و همچنین سنجش تاثیرگذاری اقدامات اداره حفاظت محیط زیست در خصوص یگان حفاظت، زهکشی و احیای تالابی‌ها در این منطقه در خصوص افزایش و تنوع گونه‌ها از اهداف برگزاری سرشماری است.

«سخنور»، افزود: برای آگاهی از تنوع و تعداد پرندگان، سرشماری پرندگان در طول سال در ۲ مرحله سرشماری تابستانی و زمستانی در زیستگاه‌ها انجام می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: پس از جمع‌بندی و تکمیل فرم‌های مربوطه نتایج این سرشماری به منظور آنالیز و جمع‌بندی نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می‌شود.

وی اظهار داشت: سال گذشته در قالب طرح سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر در تالاب‌های این شهرستان، ۵۰ هزار بال از ۳۹ گونه انواع پرنده ثبت و مشاهده شد.

سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی آذربایجان‌غربی که از ۱۲ دیماه شروع شد و تا چهارم بهمن در زیستگاه‌های آبی استان ادامه می‌یابد.

در شهرستان مهاباد علاوه بر ۲ تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» و «قوپی‌باباعلی»، تالاب‌های دایمی «حسن‌خان» و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله گروس، داشخانه و قره‌قشلاق و سد مهاباد، هر سال در این فصل پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر خواهند بود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha