عملیات آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شهرکرد- ایرنا- معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای عملیات مکانیکی و بیومکانیکی آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در استان ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

علی محمد محمدی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرای عملیات طرح‌های آبخیزداری برای ۴۵ حوضه آبخیز استان در مساحت ۴۲۲ هزار و ۷۰۹ هکتار در دست اجراست.

وی با اشاره به اینکه عملیات مکانیکی، بیومکانیک و بیولوژیک در  ۸۳ هزار هکتار از عرصه‌های این حوضه‌ها را در بر دارد، گفت: ۲۲ هزار و ۹۸ هکتار از این میزان در بخش مکانیکی، بیومکانیک و بیولوژیک و۶۱ هزار و ۴۴۸ هکتار در بخش مطالعات تفصیلی اجرایی طرح‌های آبخیزداری است.

محمدی افزود:هم‌اکنون ۱۵۵ سازه مکانیکی با حجم ۷۱ هزار و ۷۵۹ مترمکعب و تعداد ۵۸ عملیات بیومکانیکی در سطحی معادل یک هزار و ۹۸۰ هکتار در سطح استان اجرا شده است.
به گفته وی، احداث سازه‌های سنگی ملاتی، پخش سیلاب، تورکینست و بندخاکی، کنتورفارو، دیوار ساحلی و تثبیت زمین لغزش از جمله این اقدامات با هدف ذخیره نزولات آسمانی، کنترل فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان است.

محمدی، با اشاره به اینکه امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری استان اختصاص داده شده است، افزود: این میزان اعتبار نسبت به پارسال ۲ برابر شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون ۶۰۰ هزار هکتار از مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان مطالعات آبخیزداری انجام شده و امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طرح‌های آبخیزداری در ۱۹۹ نقطه استان اجرا می‌شود. 

وی اظهار داشت: ۱۸۵ مورد این طرح‌ها احداث سدهای سنگی و ملاتی، ۱۰ بند خاکی،۲ مورد پخش سیلاب و بیش از ۱۵۰ هزار مترمکعب عملیات سنگی و گابیونی بوده است.

به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال و بختیاری با ۱.۶ میلیون هکتار وسعت ۴۵ حوزه آبخیز وجود دارد که اجرای طرح‌های آبخیزداری مکانیکی و بیولوژیک و بیومکانیک در استان باید به صورت تلفیقی اجرا شود. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =