پیشکسوت سپاهان:‌ فوتبال ایران حرفه‌ای نیست

تهران-ایرنا- مربی و پیشکسوت باشگاه سپاهان در واکنش به حذف تیم فوتبال امید ایران از رقابت‌های انتخابی المپیک گفت: فوتبال ایران حرفه ای نیست و هر چه ضربه می‌خوریم از آماتور بودنمان است.

«حسین چرخابی» در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اگر تیم امید  ایران راهی مرحله بعدی و حضور در المپیک می شد باید به اصل فوتبال شک می کردیم،‌ افزود: از همان روز اول که تیم امید تشکیل شد بسیاری از  کارشناسان حذف این تیم از رقابت های انتخابی را انتظار می کشیدند و هم اکنون نیز از این اتفاق بسیار خرسند و خوشحالند.

وی افزود: دیگر صحبت از زمان،‌ نرم افزار و سخت افزار در فوتبال تکراری شده است و باید علت اصلی ناکامی در رقابت های انتخابی و سایر مسابقاتی که به فوتبال باز می گردد را در جای دیگری بیابیم.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که به نظر شما مشکل فوتبال ایران کجاست که تیم امید باز هم از راهیابی به بازی های المپیک باز ماند،عنوان کرد: فوتبال ایران ۲ مشکل دارد اول اینکه خصوصی نیست دوم اینکه درآمد زا نیست و به جای سود سرمایه گذاران درحال ضرر کردن در آن هستند.

به گفته وی اینکه می گویند فوتبال ایران خصوصی است را قبول ندارم اگر فوتبال خصوصی بود ساختار باشگاه ها باید درست شکل می گرفت و به تمامی رده های از پایه تا بزرگسالان توجه می شد.

وی اضافه کرد: درحال حاضر چند درصد از باشگاه های ایران الزام کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC  مبنی بر سرمایه گذاری ۲۰ درصدی از بودجه در رده های پایه را رعایت می کنند یا اصلا باشگاهی درایران داریم که به درستی به این مهم توجه کند.

سرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان نوین ادامه داد: بخش دوم سود آوری است باشگاه های ایران تمامی زیان ده بوده و این مساله باعث می شود تا سرمایه گذاران  تمایلی برای سرمایه گذاری درآن نداشته باشند و یا اندک سرمایه گذاران نیز با خاطری آزرده از آن دست بکشند و پشت سرشان را هم نگاه نکنند.

این کارشناس همچنین معتقد است مسوولان و تصمیم گیران عرصه ورزش باید زمینه را برای حضور فعال سرمایه گذاران در ورزش به ویژه فوتبال فراهم کنند و از ایده های تازه آنان برای سود آوری در ورزش استقبال کنند.

به گفته وی ورزش وقتی سود آور شود سرمایه گذاران برای مشارکت در آن پیشقدم می شوند و بدنبال آن قهرمانان نیز پدید می آیند.

تصویری از دیدار ایران و چین

چرخابی در پاسخ به این پرسش که در مجموع عملکرد تیم امید در رقابت های انتخابی تیم ملی را چگونه ارزیابی می کنید تصریح کرد: «حمید استیلی» و همکارانش برای موفقیت این تیم همه کار کردند اما نشد که بشود.

استیلی و همکارانش در تیم فوتبال امید

به گفته وی تیم امید درست از جایی که پاشنه آشیل ورزش ماست  ضربه خورد ما چوب حرفه ای نبودن را خوردیم.

به اعتقاد وی بازیکنان تیم فوتبال امید به لحاظ فردی بازیکنانی توانمند و با تکنیک بودند اما در مجموع  یک تیم نبودند همچنین به همین دلیل که بازیکنان مان حرفه ای نبودند از فرصت های بدست آمده به خوبی استفاده نکردند و حذف شدیم.

وی تمامی این مسایل را به رده های پاپه نسبت داد و افزود:‌ چنانچه این بازیکنان مستعد در رده های پایه با اصول حرفه ای گری آشنا می شدند دیگر به راحتی فرصت های بدست آمده مقابل چین،کره  و ازبکستان را ازدست نمی دادند.

وی البته به اشتباه کادر فنی در ترکیب و چیدمان بازیکنان در زمین نیز اشاره کرد و گفت: به ترکیب تیم در هر سه دیدار ایراداتی وارد است  و این از عدم شناخت درست کادر فنی از توانمندی بازیکنان دارد.

به گفته وی اینکه به «امید نورافکن» در میانه زمین از   ۲۰  امتیاز ‌۱۷ می دهم  اما از این بازیکن در دفاع وسط درحالی استفاده شد که امتیاز او  ۱۲ از ۲۰ است و این یعنی اینکه ما نتوانستیم از ظرفیت های بازیکنانمان به خوبی استفاده کنیم.

تیم فوتبال امید ایران در گروه سوم رقابت های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ تایلند با تیم های کره جنوبی،چین و ازبکستان هم گروه بود.

شاگردان استیلی با کسب تساوی برابر ازبکستان و پیروزی مقابل چین و کسب ۴ امتیاز درجایگاه سوم این گروه قرار گرفته و از صعود به مرحله بعدی این رقابت ها باز ماندند.

کره جنوبی با کسب ۹ امتیاز و ازبکستان با کسب ۴ امتیاز و تفاضل گل مناسب تر نسبت به ایران از این گروه به دور بعدی صعود کردند.

با حذف تیم فوتبال امید حسرت صعود فوتبال ایران به بازی های المپیک ۴۸ ساله شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =