۲۵ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۳۳
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83635892
۰ نفر

برچسب‌ها

روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب وارد تالاب انزلی می شود

رشت - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه تالاب ها دغدغه همگان در استان است، گفت: روزانه ۴۰۰ هزار تن رسوب و ۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب وارد تالاب انزلی می شود.

علی اوسط اکبری مقدم چهارشنبه شب در جلسه مشترک کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان در رشت با اشاره به موقعیت تالاب انزلی افزود: تالاب انزلی در حوزه سه شهرستان است و حوزه آبریز تالاب با ۳۵۲ هزار هکتار در شش شهرستان استان قرار دارد.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب، تا کنون بر اساس برنامه ریزی ۲۱ میلیون مترمکعب فاضلابی که وارد تالاب می شود، تصفیه می شود.

وی بیان کرد: تا پایان سال ۱۴۰۱ با اقداماتی که انجام خواهیم داد، این میزان حجم تصفیه فاضلاب به ۳۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

به گفته اکبری مقدم، یک تصفیه خانه فاضلاب نیز در صومعه سرا در حال احداث است که قابلیت تصفیه دو میلیون و ۹۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب را خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: برای خروج کامل فاضلاب از  تالاب انزلی نیازمند دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع مالی هستیم.

وی همچنین با اشاره به رسوباتی که وارد تالاب انزلی می شود، گفت: در حال حاضر، ۳۳ هزار تن از رسوبات وارد شده به تالاب انزلی مهار می شود.

وی بیان کرد : همچنین دو تله رسوب گیر، بالغ بر ۲۵۰ هزار تن رسوبات تالاب را کنترل می کند.

اکبری مقدم با بیان اینکه در حال لایروبی ۳۰۰  هکتار از تالاب انزلی هستیم، اظهار کرد: روزانه ۵۰۰ متر مکعب شیرابه از رودخانه های زرجوب وگوهر رود وارد تالاب می شود.

وی با اشاره به وجود ۲۵ بیمارستان دولتی و خصوصی در استان بیان کرد : پیش از این پسماند عفونی بیمارستان ها وارد تالاب می شد اما در حال حاضر این پسماندهای بیمارستان ها مدیریت می شود.

اکبری مقدم میانگین تولید روزانه پسماند را دو هزار و ۲۰۰ تن عنوان و تصریح کرد: یک هزار و ۴۰۰ تا یک هزار و ۶۵۰ تن از این زباله ها شهری و مابقی آن روستایی است.

وی با اشاره به میزان اعتبار اختصاص داده شده پسماند برای امسال نیز بیان کرد: بر اساس طرح جامعی که برای مدیریت پسماند شکل گرفته، امسال بالغ بر ۹۱ میلیارد تومان برای این موضوع در استان اعتبار اختصاص یافته است که اقداماتی را برای مدیریت پسماند پیش بینی کرده ایم.

گیلان دارای بیش از۳۰ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن معادل۸۰ درصد در قالب سه تالاب انزلی، امیرکلایه و بوجاق تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

 این پهنه‌ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه، بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می‌کنند.  

تالاب‌های استان، زیستگاه مناسب بیش از ۶۰ گونه ماهی را فراهم ساخته‌اند، ضمناً این تالاب‌ها به عنوان بخشی از محیط زیست، قسمتی تفکیک ناپذیر در زندگی معیشتی حاشیه نشینان و مردم محلی هستند که در صورت تخریب یا زهکشی تالاب ها، با مشکلات عدیده معیشتی و اجتماعی روبرو خواهند شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =