تأکید قوای سه‌گانه عراق بر لزوم تسریع در تشکیل کابینه جدید

تهران-ایرنا- "برهم صالح" رییس جمهوری، "محمد الحلبوسی" رییس پارلمان و "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق بر تسریع در تشکیل کابینه جدید و برآورده شدن خواسته‌های معترضان برای اجرای اصلاحات تأکید کردند.

به گزارش پایگاه اینترنتی رییس جمهوری عراق، در این نشست که در کاخ السلام در شمال بغداد برگزار شد، حاضران بر منافع عراق و امنیت سیاسی و مالی آن در بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، ضرورت دوری گزیدن این کشور از درگیری‌ها و ضرورت آرامش، خویشتنداری و کاهش تنش تأکید کردند.
در این جلسه همچنین بر اهمیت تسریع در تشکیل دولت جدید و تحقق خواسته‌ها برای انجام اصلاحات در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی و خدمات‌رسانی تأکید شد به طوری که تا تحقق کامل پیروزی بر تروریسم، حاکمیت عراق و امنیت عراقی‌ها حفظ شود.
در پایان این بیانیه آمده است: این جلسه بر ضرورت حفظ حاکمیت ملی عراق و حفاظت از کشور دربرابر دخالت کشورهای خارجی تأکید شده است.
پیش از این، عبدالمهدی در نشست کابینه دولت پیشبرد امور عراق از رییس جمهوری و رییس مجلس این کشور خواسته بود که جانشین وی را معرفی کنند.
عادل عبدالمهدی آذر ماه گذشته به دنبال اوج گیری اعتراض‌های مردمی در استان‌های مرکزی، جنوبی و شرقی عراق از سمت خود استعفا کرد و دولت وی تا زمان معرفی نخست وزیر جدید عهده دار پیشبرد امور شد.

با وجود پایان مهلت قانونی، هنوز نخست وزیر جدید عراق به علت اختلاف‌های سیاسی در میان مسوولان، نمایندگان و شخصیت‌های سیاسی عراق معرفی نشده است.

عراق این روزها با چالش‌های مختلف و پیچیده سیاسی، امنیتی و اجتماعی روبروست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =