آمریکا و چین فاز نخست توافق تجاری دوجانبه را امضا کردند

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا و نماینده جمهوری خلق چین پس از یکسال کشمکش تعرفه‌ای، فاز نخست توافق تجاری دو جانبه را امضا کردند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در حالی برای امضای این توافقنامه حاضر شد که مایک پنس معاون اول، استیون منوچین وزیر خزانه داری و دیگر مقامات دولت حضور داشتند و "لیو هی" معاون نخست وزیر چین هم به نمایندگی از دولت این کشور به واشنگتن آمده بود.

وی توافق تجاری امروز را یک گام به یادماندنی برای آینده تجاری منصفانه و متقابل نامید و تاکید کرد واشنگتن و پکن در گذشته در مسیری اشتباه بوده‌اند.

گفته می شود هنری کسینجر نظریه پرداز معروف آمریکایی مذاکرات پشت پرده این توافق را هدایت می کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان پیش از امضای این توافق، برای کوبیدن حزب دموکرات، دولت باراک اوباما ونانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا استفاده کرد.

بخشی از این توافق چین را مجبور می کند که نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از آمریکا خریداری کند که ۷۵ میلیارد دلار آن اقلام تولیدی است و مابقی شامل خرید اقلام کشاورزی و تولیدات انرژی و کالاهای خدماتی است.

از این مبلغ چین ۵۰ میلیارد دلار برای خرید تولیدات انرژی،  ۴۰ میلیارد دلار برای خرید محصولات کشاورزی و ۴۰ میلیارد دلار برای خدمات اختصاص می دهد این خریدها در یک دوره دو ساله انجام خواهد شد.

ترامپ با اعلام سفر نه چندان دور خود به چین اظهار کرد: مذاکرات ما دشوار، صادقانه، باز و قابل احترام بود و ما را به این موفقیت واقعا باورنکردنی سوق داد. بیشتر مردم فکر می کردند این هرگز نمی تواند اتفاق بیفتد. اتفاقا باید ۲۵ سال پیش اتفاق می افتاد.

وی این توافق را برجسته توصیف کرد و ادامه داد: اما در کنار آنها، ما تلاش‌های استثنایی جراد کوشنر را داشتیم. او سخت کار کرد. وی یک تجارت زیبا و بسیار مرفه در املاک و مستغلات را ترک کرد و به اینجا آمد.

رئیس جمهوری آمریکا از داماد خود سوال کرد آیا این کار سخت از بنگاه معاملات املاک در نیویورک است، که کوشنر پاسخ داد: خیلی سخت‌تر است.

ترامپ در حالی که از ایوانکا دختر خود هم قدردانی می کرد، گفت: شما یک کار خارق العاده انجام داده اید. شما چنین افرادی را پیدا نمی کنید.

وی پس از اعلام لیست بلندی از افراد دخیل در این مذاکرات، مدعی شد کارگران، کشاورزان، دامداران، تولید کنندگان و مبتکران آمریکایی برای چندین دهه از تجارت ناعادلانه با چین صدمه دیده‌اند. اجبار برای انتقال فناوری و سرقت از مالکیت معنوی مشکل بزرگی بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: از زمانی که چین از دو دهه پیش به سازمان تجارت جهانی پیوست، ما نزدیک به ۵ تریلیون دلار دلار در کسری تجاری و میلیون‌ها شغل تولیدی را از دست دادیم.

ترامپ توضیح داد توافقنامه ای که امروز امضا کردیم شامل مقررات مهم در منطقه ای است که برای ایالات متحده دارای اهمیت حیاتی است: حمایت از مالکیت معنوی.

وی همچنین مدعی شد چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا هم تا کنون از محتوای این توافق تجاری اطلاع نیافته است و همه چیز محافظت شده انجام گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =