هشدار صدراعظم آلمان به بروز بحران فاجعه‌بار در لیبی

تهران-ایرنا- "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان چهارشنبه شب نسبت به تکرار فجایع بحران سوریه در لیبی که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته‌، هشدار داده ‌ست.

به گزارش شبکه تلویزیونی "الجزیره" مرکل افزود: جایز نیست کسانی که نظاره‌گر کشته شدن صدها هزار نفر در سوریه و آوارگی میلیون‌ها تن دیگر بودند، منتظر باشند تا این حادثه در لیبی تکرار شود.

صدراعظم آلمان با اشاره تلویحی به اعزام نیروی نظامی از سوی ترکیه برای حمایت از دولت وفاق ملی در مقابل دولت شرق این کشور هم گفت: تا زمانی که سلاح و مهمات وارد لیبی می‌شود، درگیری‌های نظامی متوقف نخواهد شد.

مرکل که کشورش میزبان مذاکرات صلح میان گروه‌های لیبیایی خواهد بود، در ادامه افزود: کنفرانس برلین از حمایت جامعه جهانی برخودار است ما متمایل هستیم که این نشست با حضور رییسان جمهوری روسیه، ترکیه و مصر موفقیت آمیز باشد.

مرکل اضافه کرد: هدف از کنفرانس برلین، تثبیت تعهد تحریم تسلیحاتی در لیبی برای تسهیل یافتن راه‌حل سیاسی در این کشور است.

کنفرانس بین المللی برلین برای حل بحران لیبی قرار است شنبه هفته آینده  ۱۹ ژانویه در آلمان برگزار شود.

در همین راستا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه چهارشنبه شب در تماسی تلفنی با "دونالد ترامپ" همتای آمریکایی‌اش درباره تحولات لیبی گفت و گو و رایزنی کرده‌است.

 گزارش‌ها حاکی است، همزمان با شکست مذاکرات ارتش ملی لیبی و دولت وفاق ملی در مسکو، درگیری ها در جنوب طرابلس پایتخت این کشور آغاز شده‌است.

طرف‌های درگیر در لیبی روز شنبه هفته جاری پذیرفته بودند که روز یکشنبه اقدامات جنگی را متوقف کنند و قرار شد برای رسمیت بخشیدن به این آتش‌بس، یک توافقنامه رسمی را در مسکو امضا کنند.

مذاکرات وزیران امور خارجه و دفاع روسیه و ترکیه در قالب ۲+۲ صبح روز دوشنبه هفته جاری آغاز و سپس هیأت‌ طرف‌های لیبی به سرپرستی رییس دولت وفاق ملی و حفتر به مذاکرات وزیران امور خارجه و دفاع روسیه و ترکیه به آن پیوستند که بیش از هفت ساعت به طول انجامید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =