۲۴ شهروند ماکویی بر اثر مسمومیت با منوکسید کربن راهی بیمارستان شدند

ارومیه- ایرنا- رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: نشت گاز از بخاری موجب مسمومیت ۲۴ شهروند ماکویی با گاز منوکسید کربن و ارجاع آنها به بیمارستان شد.

باقر بهرامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این افراد به دنبال نشتی گاز از بخاری مستقر در سالن یک شرکت مسموم شده‌اند.

وی اظهار داشت: این ۲۴ بانوی مسموم شده در این شرکت ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارند که با علایم سردرد، سرگیجه و تهوع توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

وی با اشاره به اینکه حال عمومی این افراد خوب است و به علت مداخله مناسب اورژانس در زمان حاضر مشکل خاصی ندارند، بیان کرد: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد و بررسی فنی وسایل گرمایشی و مسیر دودکش از اقدام‌هایی است که باید در فصل زمستان توسط مشترکان گاز شهری برای جلوگیری از گازگرفتگی انجام شود.

وی ادامه داد: به طور معمول ساکنان منازلی که از شیشه‌های دوجداره استفاده می‌کنند یا هیچ روزنه‌ای برای تبادل هوا با محیط بیرون از خانه ندارند، در معرض خطر بیشتر این مسمومیت قرار دارند.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی‌قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش قدرت دید، خواب آلودگی شدید و کسل شدن از جمله علایم اولیه مسمومیت با گاز خطرناک‌ منوکسیدکربن محسوب می‌شوند.

وی اضافه کرد: مردم بلافاصله پس از مشاهده این علایم باید با اورژانس ۱۱۵ تماس و با خارج کردن مصدوم از فضای آلوده و قرار دادن وی در فضای باز از پیشرفت مسمومیت جلوگیری کنند.

مونوکسید کربن گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین، گازوئیل و ذغال چوب حاصل می‌شود و چون گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه و غیرمحرک است مسمومیت با آن به سادگی رخ می‌دهد.

میل ترکیبی منوکسید کربن با هموگلوبین بسیار بیشتر از اکسی‌ژن بوده و در خون با هموگلوبین ترکیب پایداری تشکیل می دهد و به تدریج با بالا رفتن میزان منوکسیدکربن در خون، میزان هموگلوبین آزاد و در دسترس برای انتقال اکسیژن کاهش می یابد؛ در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت های بدن از جمله مغز را کاهش می دهد و سبب بروز مسمومیت شده و سیستم عصبی دچار اختلال می شود و قدرت هرگونه اقدامی از فرد مسموم سلب می شود.

هموگلوبین که بخشی از سلول‌های قرمز خون و حامل اکسیژن به بافت های بدن است با منوکسید کربن (CO) بسیار سریع تر از اکسیژن ممزوج شده و بنابراین هیچ مکانی برای حمل اکسیژن توسط هموگلوبین باقی نمی‌ماند.

منـوکسیـد کربـن گازی سمی و خطرناک بوده و چون بدون بو و مزه و غیرقابل دیدن است، اغلب آن را قاتل خاموش می نامند.

استنشاق هوای آلوده به گاز منوکسیدکربن مانع از اکسیژن رسانی به بافت های بدن می شود و می تواند موجب آسیب های مغزی شود.

در محیطهای بسته نظیر خانه، دفتر کار، کلاس درس، خودرو کاروان و قایق تفریحی، تجمع حتی مقدار کمی از گاز CO می تواند خطرناک باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =