نکیسا: تاوان نگاه غیر حرفه‌ای به فوتبال را می پردازیم

تهران-ایرنا- دروازه بان اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان درباره حذف تیم فوتبال امید از انتخابی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در تایلند گفت: ما تاوان نگاه غیر حرفه‌ای به فوتبال را می‌پردازیم و این موضوع تازه‌ای نیست.

«نیما نکیسا» که از حذف تیم فوتبال امید ایران از گردونه رقابت‌های انتخابی ناراحت بود، در گفت‌وگو با ایرنا با طرح این سوال که برای فوتبال چه کرده‌ایم که انتظار صعود به المپیک را داریم؟، افزود: باید قبول کنیم تولید ما در فوتبال به قدر کافی مرغوب نیست هرچند ما فوتبالیست‌های قابلی داریم اما این قابلیت ذاتی است و برای بقا در جهان فوتبال به هیچ وجه کافی نیست.

به گفته وی بازیکن با استعداد یا علاقه‌مند به فوتبال باید از نونهالی با این رشته آشنا و از رده‌های پایین پله‌های رشد و ترقی را طی کند تا در بزرگسالی یک بازیکن کامل شده و بهترین تصمیم را در زمین بگیرد. به عنوان مثال بازیکنان امید ایران چند توپ را در دیدار با چین، ‌کره و ازبکستان خراب کردند.

دروازه‌بان اسبق تیم ملی گفت: از آنجا که در فرآیند تولید بازیکن راه درست را طی نمی‌کنیم، هنگام نتیجه‌گیری نیز ناکام می‌مانیم، بازیکنان ما هنوز یاد نگرفته‌اند در لحظه بهترین تصمیم را بگیرند یا بهترین عملکرد را داشته باشند.

وی در ادامه انتقاداتش به فوتبال کشورمان اضافه کرد: برای تیم فوتبال امید برنامه درستی را تدوین نکرده و برای موفقیت این تیم نمی‌دانیم باید چه کارهایی را انجام دهیم. فوتبال را به خوبی مدیریت نمی‌کنیم آن وقت انتظار داریم این تیم نتیجه گرفته و به المپیک برود با این شرایط اگر تیم امید صعود می‌کرد باید تعجب کرده و به آن شک می‌کردیم.

نکیسا با دفاع از کادر فنی تیم امید کشورمان اظهار داشت: «حمید استیلی» هنگامی که هدایت تیم فوتبال امید را برعهده گرفت، فقط سه ماه به شروع بازی‌های انتخابی مانده بود. متاسفانه باشگاه‌ها به او و کادر تیمش کم لطفی کردند یا بازیکن به تیم نمی‌دادند یا اگر هم بازیکن را آزاد می‌کردند، این  اتفاق بسیار دیر صورت می گرفت.

حمید استیلی و دستیارانش در تیم فوتبال امید کشورمان

نکیسا ادامه داد: تیم امید ایران بازیکنانی همانند «امید نور افکن»، «مهدی قائدی»، «الهیار صیاد منش» و «رضا شکاری» را دارد که بازیکنان بزرگی در باشگاه‌های خود هستند اما چه اتفاقی رخ می‌دهد که وقتی این بازیکنان برای تیم امید به میدان می‌روند در برخی از دقایق عملکرد حداقلی خود در باشگاه‌های‌شان را هم ندارند.

وی با بیان اینکه در آسیب شناسی تیم امید اصلا نگاه رنگی ندارم، ‌ادامه داد: هر چند استیلی و همکارانش بهترین‌ها را به خدمت تیم امید درآوردند اما این کافی نبود و برای پیشرفت باید تنها به این موضوع بسنده نکنیم. ما باید از کشورهای موفق در این خصوص که اتفاقا راه درست را طی کردند الگوبرداری کنیم.

دروازه بان اسبق تیم ملی اظهار داشت: فوتبال ایران در رده‌های پایه بسیار مشکل دارد و این بدان معنی است که خانه‌ای که برای فوتبال طراحی کرده و ساخته‌ایم، از پایه سست و ویران است.

وی بار دیگر از عملکرد استیلی در تیم امید دفاع کرد و افزود:‌ استیلی بازیکن بزرگی بوده و با گلی که به آمریکا زد، مردم را خوشحال و حداقل یک ثانیه وزن زمین را کم کرد. از این رو نباید به او بی احترامی کرد او و کادرش برای این تیم همه کار کردند اما مشکل این تیم که به  بازی‌های المپیک۲۰۲۰  توکیو راه پیدا نکرد را درجای دیگر باید جست وجو کرد.

وی اضافه کرد: ‌البته تیم امید مشکلات فنی هم داشت اما باید بپذیریم کادر فنی برای آماده‌سازی این تیم به قدر کفایت فرصت در اختیار نداشت.

تصویر تیم فوتبال امید ایران که از راهیابی به المپیک 2020 توکیو باز ماند

تیم فوتبال امید ایران درچارچوب رقابت‌های انتخابی المپیک درتایلند و در گروه سوم با تیم‌های کره جنوبی، ‌ازبکستان و چین  هم گروه بود. ملی پوشان کشورمان با کسب ۴ امتیاز و به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به ازبکستان از ادامه این رقابت‌ها باز مانده و حذف شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
    0 0
    برودنبال کارت بابا، همه برای ماشدند کار شناس، یادمون نرفته یکیتون اومد گفت علی چرخی هم میتونست کار کی روش را انجام بده