حقوق جان‌باختگان سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی پیگیری شود

تهران-ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تقدیر از سپاه به خاطر حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا بر پیگیری حقوق جان‌باختگان سانحه هواپیمای اوکراینی تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله صادق آملی لاریجانی در نشست عصر چهارشنبه این نهاد،  شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همچنین جان باختن عده ای از هموطنان در حادثه کرمان و سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را تسلیت گفت.
وی افزود: شهادت سردار شهید برای نظام اسلامی ضایعه بزرگی بود ولی انسان‌های بزرگ همان‌طور که در حیاتشان منشا آثار عظیم هستند، در شهادتشان هم اینگونه هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تجلیل از حضور چشمگیر آحاد مردم در بدرقه پیکر سردار حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش گفت: همه ما دیدیم که مردم بصیر و فهمیم کشور ما چگونه در تشییع و تکریم مقام شهید سلیمانی، ورود کردند؛ در کل کشور استقبال و بدرقه عظیمی را از خودشان نشان دادند که بی مثال بود و به تعبیر مقام معظم رهبری نشاط و سرزندگی انقلاب را به رخ جهانیان کشیدند.
وی این حضور میلیونی در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی را ثمره یک عمر مجاهدت و اخلاص ایشان ارزیابی کرد و گفت: همه ما می دانیم که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، با جمع کردن ویژگی‌های متنوع از نوع تفکر انقلابی و فکر دقیق و عمیق طراحی در امور نظامی و همین‌طور در شناخت وضعیت سیاسی در منطقه و تاثیرگذاری در این منطقه واقعا یک شخصیت بی مثال و بی نظیری بود و در تاثیر گذاری او در منطقه هیچ کسی تردید نداشت و حتی آمریکایی‌های خبیث هم از همین جا کینه‌ی او را به دل گرفتند و این شخصیت عظیم را از ملت بزرگ ما گرفتند.
آملی لاریجانی اضافه کرد: البته حق متعال، مطمئنا این ضایعه را جبران خواهد کرد و ما دیدیم که خون این شهید چه شور و نشاطی در کشور به راه انداخت و دلگرمی ای که برای ملت پدید آورد و آن استقبالی که مردم کردند همه نشان از سرزندگی و نشاط و فهم و بصیرت ملت ما دارد و آمریکایی‌ها باید اطمینان داشته باشند که حتما پاسخ این جنایتشان را دریافت خواهند کرد و خروج آنها از منطقه کمترین چیزی است که ان شاء‌الله رخ خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: سیلی محکمی که سپاه با هدف قرار دادن پایگاه آمریکایی‌ها، بر آنها وارد کرد، چنان محکم بود که شاید از مرزهای باورشان فراتر بود. آنها و اذناب منطقه‌ای شان به خوبی پیام اقتدار چشمگیر نیروهای مسلح و خصوصا قدرت موشکی جمهوری اسلامی را دریافتند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی و جان باختن عده‌ای از هم‌وطنان گفت: حادثه‌ سقوط هواپیما واقعا دلخراش بود. خصوصا با خبرهایی که بعداً رسید و وضعیتی که پدید آورد و طبیعتا همه منتظر هستند که تدبیری بشود تا حقوق انسان‌هایی که جان باختند از بین نرود و این موضوع پیگیری شود و حتما تدبیری اندیشیده شود که چنین حوادث فاجعه باری تکرار نشود.
وی اضافه کرد:  مساله مهم این است که نباید فضا برای سوء استفاده‌ دیگران و موج‌سواری اجانب فراهم شود. آنها دائما درصدد هستند که روزنه و رخنه‌ای برای ضربه زدن پیدا کنند. ما می‌دانیم که در این میدان، سپاه پاسداران و نیروهای مسلح جان بر کف در دفاع از کشور پیشگام و آماده هستند. در طول دوران انقلاب این‌گونه بوده است.
 آیت الله آملی لاریجانی گفت: الان دشمن، گویی که فضایی پیدا کرده برای تخریب و ملت بصیر ما نباید اجازه دهند که چنین وضعیتی به وجود آید. سپاه پاسداران با کمال انصاف و شفافیت، مساله را بیان کرد. پذیرفتن و عذرخواهی کردن فرماندهان سپاه به نظر من ارزش فوق‌العاده بالای اخلاقی و دینی داشت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مظلومیت فرماندهان سپاه و خصوصا سردار حاجی زاده را در نوع قبول این عذر همه دیدیم و ما امیدواریم که با تدبیری که می شود، ان شاء‌الله همه اطراف مساله بررسی شود. در عین حال که حقوق کسانی که جان باختند و خانواده‌های آنها و حقی که آنها در روشن شدن مساله دارند، البته باید ایفاد شود.
وی بار دیگر تصریح کرد: زحمات نیروهای مسلح و مخصوصا سپاه باید مورد توجه قرار گیرد و ضربه ای به اقتدار نیروهای مسلح وارد نشود.

آیت الله صادق آملی لاریجانی با تاکید بر هوشیاری همه مردم در مقطع حساس کنونی گفت: شاید دشمنان ما در کمین باشند که با تخریب نیروهای مسلح قدرت بازدارندگی ما را زیر سوال ببرند و نگذارند با آن شور و نشاط و اقتداری که در صحنه‌ها حاضر هستند در صحنه باشند. نباید اجازه بدهیم از این جهت خللی که آنها در صدد ایجادش هستند، پدید آید.
وی اضافه کرد: در محضر مردم شریف ما و وجدان‌های بیدار منطقه با همت بلندی که داشته‌اند، جان‌فشانی‌هایی که کرده‌اند، اینگونه انسان‌های شریف که جانشان را در دستشان گرفته اند و برای امنیت کشور و جهان اسلام، تلاش کرده اند ما نباید بگذاریم که کوچکترین آسیبی به آنان وارد شود و ما مطمئن هستیم که ان شا الله با تدبیر مسوولین این امر محقق خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت همچنین ضمن ابراز همدردی با هموطنانی که در جنوب شرق کشور دچار سیل شده اند، ابراز امیدواری کرد دولت و همه نیروهای مردمی بسیج و سپاه همانگونه که تا کنون کمک کرده اند تلاش کنند تا بخشی از آلام این مردم بی دفاع و مظلوم را ان شاء الله برطرف کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار سیاست