آمریکا، امیدوار به همراهی اروپا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران

تهران – ایرنا - استیو منوچین وزیر خرانه داری آمریکا روز چهارشنبه به شبکه سی ان بی سی گفت که ایالات متحده انتظار دارد با اقدام انگلیس، فرانسه و آلمان درخصوص فعالسازی مکانیسم حل اختلاف در برجام، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سرگرفته شود.

وی در گفت و گو با این شبکه آمریکایی؛ بدون اشاره به تاثیر تحریم ها بر مردم ایران، مدعی شد: تحریم های آمریکا بر ایران تاثیر منفی گذاشته است و از هنگامی که دونالد ترامپ از توافق هسته ای خارج شده، از رسیدن ده ها میلیارد دلار به ایران ... جلوگیری شده است.

منوچین با تکرار ادعای دولت آمریکا درخصوص موضوع هسته ای ایران، گفت: ترامپ آشکارا اعلان کرده است تنها در صورت پذیرش ۲ شرط اصلی توسط ایران، آماده لغو این تحریم هاست: نخست این که هیچگاه سلاح هسته ای نداشته باشد که کاملا قابل اجراست.
وی شرط دوم را مرتبط با توانمندی موشکی ایران دانست و مدعی شد که این موضوع، با حفاظت از نیروهای نظامی آمریکا و هم پیمانانمان در خاورمیانه ارتباط دارد.

به گزارش ایرنا؛ وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه عضو برجام روز (سه‌شنبه ۲۴ دی) با صدور بیانیه‌ای از آنچه فعال کردن سازوکار حل اختلاف در برجام خوانده اند، خبر دادند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده آمده است، این تصمیم به ناچار، پس از گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده است.

 یک مقام وزارت خارجه روسیه در مورد این اقدام سه کشور اروپایی خاطرنشان کرد: بر موضع روسیه مبنی بر غیرمجاز بودن آغاز بکار ساز و کار برای حل  اختلافات در مورد برجام تاکید می کنیم.

وی افزود: اقدامات تروئیکای اروپا را که با اهداف و مفاهیم برنامه جامع اقدام مشترک مغایرت دارد، غیرقابل قبول می دانیم.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای  را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به اجرای تعهدات برجامی با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

ایران شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرده است که براساس آن تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط براساس نیازهای فنی کشورمان پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن کشورمان از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =