تسلیت دبیر جشنواره تئاتر فجر برای درگذشت مدرس تئاتر

تهران- ایرنا- دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در پیامی درگذشت «امیرکاووس بالازاده»، مدرس تئاتر را تسلیت گفت.

نادر برهانی مرند ظهر امروز (چهارشنبه) در پیامی درگذشت امیرکاووس بالازاده، پژوهشگر، اسطوره شناس و مدرس تئاتر را به خانواده این هنرمند و جامعه هنری کشور تسلیت گفت و برای بازماندگان وی آرزوی صبر کرد. در متن این پیام تسلیت آمده است: «در این روزهای بسیار تلخ، خبر سفر شما همکار نازنین، داغ و تنهایی ما را دو چندان کرد. روحتان شاد که پیش مهربان‌ترین‌ها خواهید بود.»

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی برای درگذشت امیرکاووس بالازاده 

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی درگذشت امیرکاووس بالازاده، مولف، پژوهشگر و مدرس برجسته حوزه تئاتر و ادبیات نمایشی را تسلیت گفت. 

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در پیام تسلیت شهرام کرمی برای درگذشت امیرکاووس بالازاده چنین آمده است: 

«از شمار دو چشم یک تن کم 
وز شمار خرد هزاران بیش 

امیرکاووس بالازاده، کارشناس تاریخ و کارشناس‌ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی که موضوعات پژوهشی مورد علاقه‌اش نمایش ایرانی و فرهنگ و تاریخ ایران بود، مدرسی با تالیفات بسیار و شاگردان بسیارتر و سابقه روزنامه‌نگاری در سال‌های دور، امروز در میان‌مان نیست.

گرچه عدم حضور این مولف، پژوهشگر و مدرس برجسته، نخست در دانشگاه و در میان دانشگاهیان به چشم خواهد آمد اما در ادامه این جامعه تئاتری است که از گذاشته شدن نقطه پایانی نابهنگام بر تالیفات و پژوهش‌های متعدد بالازاده متاثر خواهد شد. 

درگذشت امیرکاووس بالازاده را نخست به خانواده او و سپس به دوستان و دوستدارانش، علاقه‌مندان، دانشجویانش و همکارانش در محیط دانشگاهی تسلیت می‌گویم.»  

امیرکاووس بالازاده که مدت‌ها درگیر مبارزه با بیماری سرطان بود روز گذشته، سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه دار فانی را وداع گفت.

پیام مدیرعامل خانه کتاب به مناسبت درگذشت امیرکاووس بالازاده

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پیامی  درگذشت امیر کاووس بالازاده، روزنامه نگار و پژوهشگر کتاب را تسلیت گفت.
در متن پیام تسلیت نیکنام حسینی پور آمده است: « همکار گرامی موسسه خانه کتاب، استاد امیرکاووس بالازاده به رحمت ایزدی پیوست؛ استاد بالازاده افزون بر ۴ سال (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴) با کتاب هفته، کتاب ماه تاریخ و جغرافیا و کتاب ماه هنر همکاری داشت. وی همچنین در اولین دوره جشنواره کتاب و رسانه به عنوان خبرنگار برگزیده حوزه کتاب انتخاب شد. 
زنده یاد بالازاده همچنین در انتشار ۲ مجلد از مجموعه کتاب های مشاهیر نشر کتاب ایران با عنوان های «سید عبدالغفار طهوری» و «داود رمضان شیرازی» با موسسه خانه کتاب همکاری داشت و سال ها با ناشران گوناگون در مقام ویراستار و نسخه پرداز کتاب همکاری داشته است.
تدریس نمایش در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی و تالیف کتاب های گوناگون در حوزه تئاتر و اسطوره شناسی از دیگر خدمات زنده یاد بالازاده است؛ یاد و نامش را گرامی می داریم و از طرف همکاران موسسه خانه کتاب به بستگان و دوستان معززش تسلیت می گوییم. یادش گرامی.»

بالازاده پژوهشگر و مدرس اسطوره شناسی و فرهنگ عامه بود، مهر و داد و بهار: یادنامه دکتر مهرداد بهار به کوشش او منتشر شده است. از دیگر تالیفات منتشر شده او می‌توان به جنگ، نمایش، اسطوره، پسر شهرزاد، موسم نور، فرهنگ یک جلدی فارسی معین و فرهنگ نام ایرانیان اشاره کرد.

بالازاده متولد سال ۱۳۳۷ در گنبد کاووس و دانش‌آموخته رشته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران بود. وی علاوه بر تدریس در دانشگاه به عنوان روزنامه‌نگار نیز فعالیت داشت و سال ۱۳۸۰ به عنوان خبرنگار برگزیده حوزه کتاب از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده بود. 

این هنرمند پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان، شامگاه دیروز (سه شنبه ۲۴ دی) دار فانی را وداع گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =