۲۶ دی ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۷
کد خبرنگار: 999
کد خبر: 83635343
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت اضطراری پل قشلاق سنندج به پایان رسید

سنندج‌ - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت:‌ قسمت‌هایی از پل تاریخی قشلاق سنندج که بر اثر عوامل طبیعی و انسانی آسیب دیده و نیازمند مرمت فوری بود، توسط کارشناسان و عوامل فنی اداره کل میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شد.

محمد رشیدی روز پنجشنبه اظهار داشت: این پروژه مرمتی با نظارت مستقیم کارشناسان حفظ و احیا و توسط عوامل فنی و اجرایی معاونت میراث فرهنگی کردستان با هدف نجات بخشی این اثر تاریخی در پاییز امسال آغاز و بخش‌های اصلی و مهم آن مرمت و بازسازی شد.

وی با اشاره به اهمیت این پل تاریخی که به شماره ۱۸۰۳ در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، افزود: از موارد انجام شده در این عملیات می‌توان به مرمت موج شکن ها، تعویض آجرهای پوسیده، بندکشی بدنه پل، برداشت و حمل گیاهان و نخاله های اطراف پل اشاره کرد.

 پل تاریخی قشلاق در سال ۱۰۴۶ هجری قمری در شرق سنندج، بر روی رودخانه قشلاق ساخته شده است و از آثار دوره‌های صفویه و زندیه به‌شمار می‌رود، این پل در سال‌های بعد، به‌ویژه در دوره قاجاریه مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی است که ۸۲۸ مورد از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۲ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =