ساخت فصل بعدی چهل‌تیکه به درخواست مخاطب بستگی دارد

تهران- ایرنا- کارگردان برنامه «چهل‌تیکه» با اشاره به تصمیم نگرفتن برای ساخت قسمت بعدی برنامه، گفت: تلاش کرده‌ام کار را در نقطه اوج به پایان برسانم و اگر قرار به ساخت قسمت جدید است، مردم آن را دوست داشته‌ باشند.

الهام حاتمی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره ایده اولیه اجرای برنامه چهل تیکه، اظهار داشت: ایده اولیه و هسته اصلی این کار، برای من نبود بلکه از شبکه نسیم بود و از من دعوت شده تا در این برنامه حضور داشته‌باشم، اما پرورش این ایده نتیجه فعالیت من در این برنامه بود.

وی افزود: برنامه چهل تیکه در ابتدا قرار بود یک برنامه ۲۰ دقیقه‌ای همراه با پخش تصاویر آرشیوی جذاب باشد اما ما هر قسمت را به یک قصه تبدیل کردیم و داستانی برایش رقم زدیم و به یک برنامه خوب و منظم تبدیلش کردیم که با الهه پرسون، بهترین مجری زن تلویزیون اجرا شد؛ بنابراین این برنامه توانست جای خودش را در دل مردم باز کند.

تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی چهل‌تیکه با اشاره به تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌های مشابه آن در تلویزیون، گفت: در برنامه چهل‌تیکه، محور فعالیت‌های ما، گذشته آدم‌ها، تجربیات و خاطرات آن‌هاست و ما به مسائل روز و روزمره آدم‌ها خیلی کاری نداریم. همچنین، به مباحث سیاسی و اجتماعی روز وارد نمی‌شویم، بلکه گذشته آدم‌ها، روزهایی که در حیطه سینما و تلویزیون فعالیت کردن و بهترین‌ آثارشان در حوزه هنر اهمیت می‌دهیم.

در حقیقت ما از یک نسل به نسل دیگر انتقال تجربه داریم. مثلا تجربیات نسلی که جنگ و بمباران را گذرانده و از آن دوران سخت نتیجه خوبی داشته‌ است را به نسلی که کمی بی طاقت است، منتقل می‌کنیم. ما در چهل‌تیکه، ارزشمندی آدم‌ها و کارهایشان را یادآوری می‌کنیم و شاید برای برنامه‌سازان، مدیران و  کارگردان‌ها حضور این آدم‌ها تلنگری باشد تا دوباره در چرخه برنامه‌سازی قرار بگیرند.

کارگردان برنامه چهل‌تیکه با اشاره شباهت برنامه چهل‌تیکه با دیگر برنامه‌هایش اظهار کرد: شباهت برنامه چهل‌تیکه با دیگر برنامه‌هایم، جریان روح زنانه در آثار است. از نظر من، برنامه‌سازی میان مردان و زنان متفاوت است؛ خانم‌ها خیلی به جزئیات دقت می‌کنند و با وسواس بیشتری عمل می‌کنند که در کارشان نیز مشخص هم است.

حاتمی درباره دریافت فیلم‌ها و تصاویر پخش شده مهمانان برنامه که باعث تعجب آن‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: من این آرشیو را با کشف و شهود به‌دست آوردم. دو سال عمر و زندگی‌ام را در آرشیو گذاشته‌ام.

حاتمی درخصوص آرشیوهای موجود برای انجام کار پژوهشی خود گفت: تلویزیون یک هسته آرشیو مرکزی دارد که من آنجا به کار پژوهشی مشغول بودم و گه‌گاهی که با چیزهای جالبی مواجه می‌شدم، آن‌ها را یادداشت می‌کردم و زمانی که برنامه شروع شد، از این اطلاعات استفاده کردم.

کارگردان برنامه تلویزیونی چهل‌تیکه درباره کارگردانی این اثر، افزود: برای من هر مهمانی از مهمان دیگر کاملا مجزا است و هیچ چارچوب به‌خصوصی برای مهمان‌ها وجود ندارد. برنامه را برای بعضی از مهمان‌ها با اوج کارهای هنری‌شان آغاز می‌کنیم، اما برای برخی دیگر، از کارهای ابتدایی برنامه را آغاز می‌کنیم. نقطه طلایی زندگی آدم‌ها بسیار مهم است و تلاش می‌کنم مهمان‌ها در این برنامه با نقطه طلایی کارهایشان مواجه بشوند و وقتی به این نقطه می‌رسند، منقلب شده و حس واقعی و طبیعی‌شان بروز پیدا خواهد کرد.

من در تدوین برنامه، از سی دقیقه اول به‌غیر از سلام و احوال‌پرسی استفاده نمی‌کنم؛ زیرا در سی دقیقه اول به مخاطب اجازه خواهم داد در فضای برنامه قرار بگیرد. البته قبل از برنامه نیز اصولا با مهمان‌ها درباره اتفاقاتی که قرار است در چهل‌تیکه رخ بدهد، حرف نمی‌زنم بلکه درباره مسائل روز جامعه گپ‌وگفت می‌کنیم. همچنین، گاهی لابه‌لای حرف‌های مهمانان، سوالاتی از آن‌ها می‌پرسم که پاسخ‌شان در دکوپاژ کردن برنامه به من کمک خواهد کرد.

تهیه‌کننده این برنامه یادآور شد: گاهی‌اوقات ضبط برنامه با یک مهمان به چند ساعت پیاپی رسیده‌است و من آن را تمام نکرده‌ام زیرا هنوز به نقطه طلایی کار نرسیدم و به‌همین دلیل ضبط را تمام نمی‌کنم. کار ما اینطور نیست که چون ضبط برنامه دوساعت طول کشیده، برنامه را رها کنم، بلکه هرزمان که به نقطه طلایی برسم به برنامه پایان خواهم داد. بعضی از مهمان‌های ما در برنامه گارد دارند که باید شکسته شود و برای این کار باید احساس صمیمیتی نسبت به میزبان ایجاد شود. رسیدن به این نقطه در گفت‌وگو کار بسیار سختی است و باعث می‌شود ضبط برنامه چند ساعت طول بکشد که در نهایت ۵۰ دقیقه آن قابل استفاده است.

تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی چهل‌تیکه در ادامه با اشاره به ساخت دیگر فصل‌های این برنامه، گفت: ساخت فصل‌های بعدی این برنامه، به درخواست مخاطب بستگی دارد. پخش این برنامه تا پایان بهمن‌ ماه ادامه‌ دارد و پس از آن، به‌دلیل درگیری در مسائل پیش‌تولید اثر من و تیم چهل‌تیکه نیاز به استراحت داریم.

به گفته حاتمی، هنوز به ساخت فصل بعدی برنامه فکر نکرده‌ و تلاش کرده‌ کار را در نقطه اوج به اتمام برساند و اگر قرار است برگردد با علاقه مردم باشد. او از این برنامه یک برند ساخته و چهل‌تیکه جزء معدود برنامه‌هایی است که با وجود دو مجری مختلف برند مستقل است.

حاتمی با اشاره به استقبال مردم و مخاطبان تلویزیون نسبت به چهل‌تیکه گفت: خدا را شکر من از هیچ جهت بازخورد منفی نداشتم و چهل‌تیکه در همه‌جا به‌اسم یک برنامه شریف یادشده‌است و مردم نسبت به آن تمایل دارند. من در ۵۰ قسمتی که از برنامه پخش شد، بی‌احترامی و یا کامنت منفی از مردم ندیده‌ام و این یعنی این برنامه برای مردم، مهم و برای من ارزشمند است، چراکه اینکه این برنامه توانسته مخاطب خود را پیدا کند.

برنامه چهل‌تیکه به تهیه کنندگی و کارگردانی الهام حاتمی و اجرای محمد رضا علیمردانی با صحنه آرایی و دکور جدید از پنجشنبه ۱۱ مهر، روی آنتن شبکه نسیم رفته است. این برنامه یک خاطره بازی لذت بخش است که گذشته را به نسل های حال پیوند می دهد و  نقش آفرینی بازیگران، در زمان گذشته در آن مرور می شود. این برنامه سه شنبه تا جمعه هر هفته، ساعت ۲۳ از شبکه نسیم پخش می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha