دروغگویی و پنهانکاری پنتاگون

تهران – ایرنا – به رغم لاپوشانی آمریکا از نتایج پاسخ موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی "عین الاسد" در استان الانبار و "الحریر" در اربیل و جلوگیری از حضور خبرنگاران در این پایگاهها، اما هر روز نکات جالبی از خسارت های این حمله تلافی جویانه و ابعاد آن منتشر می شود و این در حالی است که آمریکایی ها به شدت نگران درز اخبار این حمله اقتدار آمیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

نکته قابل تامل این که تا این لحظه فقط اخبار پاسخ موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد آن هم به صورت محدود منتشر شده و از پایگاه الحریر در استان اربیل اخبار بسیار ناچیزی درز کرده است.

پایگاه الحریر نزدیک ترین پایگاه هوایی آمریکایی ها به ایران (در فاصله ۱۱۵ کیلومتری به مرز ایران) می باشد که از آن به عنوان بزرگ ترین مرکز جاسوسی آمریکا با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات رصد و جاسوسی در منطقه قبل از انهدام کامل، یاد می شد.    

 تنها خبرنگار و شبکه ای که توانسته پس از پاسخ موشکی ایران وارد پایگاه آمریکایی عین الاسد در استان الانبار عراق شود، خبرنگار و گزارشگر شبکه آمریکایی "سی ان ان" بوده است.

خبرنگار شبکه خبری آمریکایی سی ان ان روز شنبه (۲۱ دی ماه) بود که توانست گزارشی را از داخل این پایگاه نظامی پس از هدف قرار گرفتن از سوی موشک های سپاه منتشر کند؛ تصاویر این گزارش حکایت از ویرانی وسیع آن دارد و گزارشگر این شبکه نیز با بهت و حیرت از آسیب های سنگین وارد شده اعلام می کند، مگر می شود با این حجم خسارت ها و ویرانی های بالا، کسی کشته نشده باشد!

گزارش های پخش شده از پایگاه عین الاسد به دو گونه است؛ حکایت اول از سوی ایرانی ها، خبرنگار سی ان ان و چند نظامی ارشد آمریکایی می باشد و حکایت دوم از سوی مقامات آمریکایی و به ویژه رییس جمهوری ایالات متحده می باشد که با هم تفاوت اساسی دارد.

حکایت اول:

 نیروی هوا فضای سپاه پاسداران چهارشنبه گذشته (۱۸ دی ماه) اعلام کرد: در پاسخ به جنایت تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج "قاسم سلیمانی" و "ابومهدی المهندس" و هشت نفر از همرزمانشان با چندین موشک زمین به زمین پایگاه آمریکایی عین الاسد در استان الانبار و پایگاه الحریر در اربیل عراق را هدف قرار داده است.

پس از پاسخ موشکی سپاه، یک منبع آگاه در اطلاعات سپاه در گفت وگو با رسانه های داخلی اعلام کرد که ۸۰ تروریست آمریکایی در عملیات انتقام سپاه به هلاکت رسیدند و نزدیک به ۳۰۰ نظامی آمریکایی دیگر مجروح شدند که برای درمان به بغداد، تل آویو و آلمان اعزام شدند.

به‌گفته این منبع آگاه، در این حمله همچنین تعدادی هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد و تجهیزات فراوان نظامی آمریکایی ها آسیب‌های جدی دیده‌اند و دقت و شدت اصابت موشک‌های شلیک‌ شده به‌ حدی بوده که برخی از آن‌ها همزمان چند هدف حساس را تخریب کرده‌اند.

برخی از منابع غربی نیز از هدف قرار گرفتن ۱۳ جنگنده – بمب افکن آمریکایی و نابودی آنها در پایگاه عین الاسد در اثر پاسخ موشکی ایران خبر دادند.

یک منبع نیز با تائید موضوع بالا به خبرنگار ایرنا در بغداد گفت که چند فروند هواپیمای آمریکایی به دنبال انفجار و اصابت موشک های ایرانی در پایگاه عین الاسد منهدم شده و هنوز در حال سوختن هستند.

از نکات جالب این حمله این است که سامانه های پدافند هوایی آمریکا (پاتریوت و تاد) که وظیفه حراست از فضای هوایی پایگاه های آمریکایی در عراق را به عهده دارند، نتوانستند حتی یک فروند از موشک های شلیک شده ایران را ره گیری و مورد اصابت قرار دهند.

گزارش خانم «آروا دامون» خبرنگار بین‌المللی شبکه آمریکایی سی ان ان که تنها خبرنگاری بوده که توانسته وارد پایگاه عین الاسد شود، جالب و تامل انگیز است، خبرنگار سی ان ان در گزارش خود از پایگاه عین الأسد روایتی ارائه کرده که از هراس و وحشت نیروهای آمریکایی همزمان با حمله موشکی ایران به این پایگاه حکایت دارد.

این گزارش با تصویری از لحظه برخورد چند موشک ایران با پایگاه عین الأسد آغاز می‌شود. خبرنگار سی‌ان‌ان در این مورد گفت: نیروهای آمریکایی به اینکه در طرف دریافت‌کننده این حملات قرار داشته باشند، عادت ندارند، آن‌ها معمولا در طرف شلیک‌کننده هستند.

خبرنگار سی ان ان در گزارش خود افزود: تقریبا هیچ چیز از پایگاه باقی نمانده و خیلی عجیب است که در چنین ویرانه ای، به کسی آسیب نرسیده باشد.

یکی از نظامیان آمریکایی حاضر در این پایگاه، در مورد لحظه حمله، گفت: «خوب، نمی‌خواهم دروغ بگویم، من در آن لحظه ترسیده بودم.

در این گزارش خوابگاه‌های نظامیان آمریکایی و دیگر تاسیسات این پایگاه که به کلی تخریب و به ویرانه تبدیل شده به نمایش درآمده است.

«تیم کارلند» از فرماندهان نظامیان آمریکایی در این پایگاه گفت: از بیم حملات راکتی ایران نیروهای آمریکایی در پایگاه پخش شده بودند و تلاش شده تا نیروها نزدیک به یکدیگر نباشند تا از این طریق احتمال آسیب جانی کاهش یابد. علاوه بر این، اغلب نیروها به پناهگاه منتقل شده بودند؛ پناهگاه‌هایی که ساخت آن به دوران صدام، دیکتاتور معدوم عراق باز می‌گردد.

خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: ساعت ۱۱ کسانی که می‌توانستند شروع به پناه گرفتن در پناهگاه‌هایی کردند که توسط دشمن سابق ساخته شده بود. این یک پناهگاه دوران صدام است.

«استیسی کولمن» یک سرهنگ آمریکایی مستقر در پایگاه عین‌الاسد هم گفت، این پناهگاه‌ها برای مقاومت در برابر حملات موشک‌های بالستیک طراحی شده بودند، وقتی نخستین موشک‌ها اصابت کرد، حتی برای ما که داخل سنگرهای زیرزمینی بودیم، موج انفجار کاملا محسوس بود و لرزش و تکان‌های سنگر زیرزمینی به حدی بود که درب سنگر با شدت باز و بسته شد.

وی در توصیف شب حمله موشکی سپاه پاسداران به این پایگاه، آن را «شبی بسیار سخت و بی‌نهایت ترسناک» توصیف کرد و گفت: برخی از سربازان از جمله خودم در سنگرهای زیرزمینی پناه گرفتیم.

خبرنگار این رسانه از این سرهنگ آمریکایی پرسید، آیا زنده ماندن شما شانسی بود و آیا شما برای مواجهه با این گونه موارد آموزش دیده بودید یا اینکه از قبل به شما درباره حمله اطلاع داده شده بود. او در پاسخ گفت: راستش باید بگویم که همه اینها در زنده ماندن سربازها نقش داشت و البته خدا به ما رحم کرد!

کمی پیش از حمله به ما گفته شد که ممکن است این پایگاه مورد اصابت موشک قرار گیرد، اما کسی از وقوع آن مطمئن نبود بنابراین ما اقدامات احتیاطی را انجام دادیم و نیروها را از اقامتگاه‌هایشان در پایگاه خارج کردیم.

نکته ای در این باره وجود دارد این است که پناه گرفتن نیروهای آمریکایی در پناهگاه هایی می باشد که صدام دیکتاتور معدوم عراق آن را ساخته بود و وی شاید فکر نمی کرد که روزی این پناهگاه ناجی جان هزاران تروریست آمریکایی در عراق شود؛ برخی رسانه های از این موضوع به عنوان پناه بردن یانکی ها به آغوش صدام یاد کرده و اعلام کرده اند که در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق به ایران، صدام در آغوش آمریکا پناه گرفته بود و در جنگ ایران و آمریکا، نیروهای آمریکایی در آغوش پناهگاه های صدام زنده ماندند.

به گزارش سی‌ ان‌ ان حتی بعد از آغاز حملات (ایران) هنوز ده‌ها نفر از نیروهای آمریکایی در محوطه باز و در مواضع تعریف‌شده خود حضور داشته‌ اند و بعضا در پناهگاه‌های کوچکی بوده‌اند که برای حملات راکتی و خمپاره‌ای طراحی شده بود، نه حملات موشک‌های بالستیک.

«مارک ریجون» از نظامیان آمریکایی که خارج از پناهگاه بوده، گفت: داشتم روی شن‌ها راه می‌رفتم که در سمت شرق آسمان یک خط نارنجی دیدم. با تمام سرعت شروع به دویدن کردم و فریاد زدم "دارد می‌آید"، به نوعی به همه هشدار دادم و بعد هم که (موشک) اصابت کرد.

در ادامه این گزارش تصاویری از محل استقرار نیروهای واحد پهپادی آمریکا پخش ‌شد. به گفته خبرنگار سی‌ان‌ان این محل به کلی در آتش سوخته است.

یکی از نظامیان آمریکایی حملات موشکی ایران را «ترسناک» توصیف کرده و به خبرنگار سی‌ ان‌ ان توضیح می‌دهد که خوابگاهی که او به طور معمول در آن اقامت داشته، هدف حمله قرار گرفته و به کلی نابود شده است.

سی‌ان‌ان در این رابطه نوشته است: «آن شب مثل هیچ‌شب دیگری در این پایگاه نبود. آن‌ها حدود دو ساعت در پناهگاه بودند و توان مقابله و پاسخ نداشتند. »

خبرنگار این شبکه به قدرت موشک‌های ایران هم اشاره کرده و می‌گوید، شدت انفجارها به حدی بود که به عنوان نمونه یک دیوار ۴ تنی را از جا کنده و نابود کرده است.

سی‌ان‌ان در پایان این گزارش با بیان اینکه این پایگاه هنوز هم از بیم حملات نیروهای متحد ایران در حالت آماده‌باش قرار دارد، نوشت: «حتی برای کسانی که پیش از این در جنگی حضور داشته‌اند، این (حمله) شبیه هیچ میدان نبرد دیگری نبود. احساس فراگیر درماندگی، که هنگام حضور زیر حملات موشکی به انسان دست می‌دهد و اینکه در برابر دشمنت بی‌دفاع باشی. حمله‌ای که می‌تواند دوباره رخ دهد، حتی اگر شبیه این نباشد. »

یک افسر دانمارکی نیز که در زمان پاسخ موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در این پایگاه مستقر بوده، جزئیات مهمی از این حمله را بیان کرده است.

این افسر دانمارکی در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی این کشور گفت: به دنبال حمله (ایران)، ما فورا به پناهگاه‌های امن و مستحکم زیرزمینی پناه بردیم و با ترس و وحشت منتظر بودیم تا این که صاعقه‌ای از آسمان نازل شد و خاک زیادی داخل پناهگاه ما ریخت تا جایی که نزدیک بود خفه شویم. همان موقع آژیرهای خطر به صدا درآمدند.

او در ادامه درباره این که چرا آژیرهای هشدار قبل از رسیدن موشک نخست به صدا درنیامدند، افزود: به نظر می‌رسد موشک‌ها به دستگاه‌های رادارگریز بسیار دقیقی مجهز بودند. بعد از آن حملات موشکی پیاپی ادامه یافت.

این نظامی دانمارکی تصریح کرد: پناهگاه‌ها هرگز هدف حمله قرار نگرفتند و اگر چنین می‌شد، فاجعه تمام عیار قرن رخ می‌داد، زیرا هزاران سرباز و افسر از تابعیت‌های مختلف در آن‌ها بودند. به نظر می‌رسد ایران به دنبال حملات کیفی و دارای مضمون و معناست نه حملاتی کمی که حاصل آن کشته شدن سربازان باشد. ضمنا به نظرم این پیامی به دنیاست با این محتوا که ایران می‌خواهد به جهان بگوید برخلاف آنچه که آمریکا به شما القا می‌کند، ما مسلمان هستیم نه قاتل و اگر این طور بودیم هزاران سرباز و افسر را زیر خاک دفن می‌کردیم.

در گزارش این شبکه دانمارکی آمده، نیروهای دانمارکی به همراه سایر نیروهای اروپایی روز بعد از حمله ایران (به پایگاه عین الاسد) مستقیما به سمت کویت عقب نشینی کردند.

حکایت دوم:

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اولین نهاد آمریکایی بود که عملیات موشکی ۱۸ دی ماه سپاه را تایید و اعلام کرد: دو پایگاه آمریکایی در عراق، هدف بیش از ۱۲ موشک بالستیک ایران قرار گرفته است.

پس از این موضوع "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به دنبال آغاز جنگ با ایران نیست، اما آماده پایان دادن به آن است.

اولین واکنش "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا به پاسخ موشکی در توییتی در روز پنج شنبه اعلام شد و وی ادعا کرد، "از ایران موشک‌هایی به دو پایگاه نظامی واقع در عراق شلیک شده است. ارزیابی تلفات و خسارات الان در جریان است. تا الان همه چیز خوب بوده! ما قدرتمندترین و مجهزترین ارتش کل جهان را داریم! فردا صبح بیانیه‌ای صادر می‌کنم".

 ترامپ در دومین اظهار نظر خود، روز جمعه مدعی شد: «ایرانی‌ها با ۱۶ موشک ما را هدف قرار دادند، ولی یک نفر هم کشته یا زخمی نشده است من با آنکه آماده پاسخ بودم، کاری نکردم! »

اکنون همان مقام های آمریکایی که مدعی بودند که حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تلفات در بین نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه ها نداشته است، لب به اعتراف گشوده اند.

«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون در حالی مدعی عدم پنهان‌کاری یا کوچک نشان دادن تلفات حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد شد، که پس از یک هفته انکار روز جمعه به مجروح شدن یازده تن اعتراف کرد.

وی خاطر نشان کرد که سران ارتش آمریکا پنجشنبه و یک هفته پس از حمله موشکی از این موضوع اطلاع یافته‌ اند و ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌ اند.

از نکات مهم در پاسخ موشکی به اقدام تروریستی آمریکایی ها در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و ابو مهدی المهندس جانشین بسیج مردمی عراق و هشت نفر از همرزمان ایشان، حمله موشکی به دو پایگاه آمریکایی برای اولین بار پس از ۷۰ سال می باشد، اقدامی که حتی شوروی سابق (روسیه فعلی) نیز به عنوان یکی از دو ابرقدرت جهان (تا ۲۰ سال پیش) نیز نتوانست حتی در مقابل آمریکا قد علم کند. (آخرین حمله مستقیم به پایگاه آمریکایی ها در جنگ کره در سال ۱۹۵۰ اتفاق افتاد).

گزارش کارشناسی وبگاه صهیونیستی "دبکا" در واکنش به ادعاهای ترامپ در این باره جالب توجه است؛ دبکا با اشاره به تصاویر هوایی که شرکت ماهواره ای تجاری "پلنت لبز اینک " (Planet Labs Inc)  از عین الاسد منتشر کرد، نوشت: «پنج ساختمان "با دقت عالی" هدف قرار گرفته و تخریب شد و این چیزی بود که رییس جمهوری آمریکا بدان اشاره‌ای نکرد و مدعی شد که هیچ خسارتی به نیروهای نظامی‌اش وارد نیامده است. »

دبکا افزود: «این تصاویر هوایی نه تنها روایتی متفاوت از روایت ترامپ را به ما می‌گوید، بلکه نشان می‌دهد که ایران توانسته قدرت موشکی خود را بسیار توسعه دهد. »

نکته بعدی این که، بنابر اعلام منابع خبری غربی، چندین بالگرد به بغداد و همچنین دو هواپیما به مقصدهای تل آویو و آلمان پس ساعاتی از پاسخ موشکی سپاه سفر کرده اند که مملو از مجروحان این حمله بوده اند که پس از آن هیچ خبری از آنها منتشر نشده است و مقامات آمریکایی نیز در مقابل سئوالات خبرنگاران در این زمینه فقط سکوت کرده اند.

مطمئنا شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همرزمان ایشان که نقش کلیدی در شکست گروه تروریستی – آمریکایی داعش داشتند، توسط تروریست های آمریکایی بزرگ ترین خطای راهبردی آمریکا در سال های اخیر به شمار می رود، خطایی که تنها با یک سیلی (پاسخ موشکی سپاه) به فراموشی سپرده نخواهد شد.  

اکنون با گذشت ۱۰ روز از پاسخ سپاه به این اقدام تروریستی امریکا و انتشار گزارش های قطره چکانی و هدایت شده از سوی مقام های مرتبط در این کشور از تلفات و خسارت های وارده به دو پایگاه امریکایی به نظر می رسد در روزهای آینده نیز با انتشار گزارش های جدیدتر می توان ابعاد دیگری از میزان خسارت ها به پایگاه های مزبور را شاهد بود و بیش از پیش به پنهانکاری و یا دروغگویی مقام های امریکایی پی برد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ب.ب. SE ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  1 0
  دمتون گرم. البته هم سکوت ایران (در زدن هواپیما) و هم سکوت آمریکا (در حمله موشکی) نیاز بود تا از ادامه و بروز یک جنگ بزرگ جلوگیری کند. ولی مهم است که این سکوت آمریکا به مردم ایران گوشزد شود! ممنونم.
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
  0 0
  الان ما اصرار داريم كسي مرده باشه؟