کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) در اصفهان آغاز شد

اصفهان - ایرنا - آیین افتتاحیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) روز چهارشنبه در سالن امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) برگزار شد.

در این آیین امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران موسسه اهل بیت (ع) و جمعی از علاقه‌مندان به معارف اهل بیت (ع) حضور داشتند.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان در آیین افتتاحیه کنگره یادشده گفت: عنوان این کنگره موضوع بسیار مهم و بزرگی است و  هیچ‌کس نمی‌تواند این ابعاد، بلکه جزئی از این ابعاد را درک کند.

وی افزود: امامت دارای ابعاد بزرگ و گسترده‌ای است و درک این ابعاد در طول برگزاری کنگره، از اهمیت ویژه و  قابل توجهی برخوردار است.

امام جمعه اصفهان و نماینده ولی فقیه در اصفهان از  ابعاد گسترده امامت سخن گفت و از انتخاب عنوان کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد علی رضایی دبیر علمی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی (ع)  نیز در مراسم افتتاحیه هدف این همایش را شناخت فضائل و ویژگیهای آن امام معصوم برشمرد و گفت: این کنگره با هدف شناخت فضائل حضرت علی(ع)  از منظر قرآن و پیامبر و آشنایی با ابعاد شخصیتی ایشان و تبیین نقشه برای ولایت امیر المومنین(ع) برپا شده است.

وی افزود: تاکنون به ۷۰ درصد از اهداف از پیش تعیین شده برای این کنگره دست پیدا کرده ایم  و ۶۹ پایان نامه، ۴۷۵ مقاله، ۳۰۵ شعر و ادبیات، ۱۳۱ کتاب و ۱۰۲ هنرهای تجسمی به دبیرخانه کنگره رسیده است و تاکنون ۱۴ جلد از این مقالات به چاپ رسیده است.

رضایی ادامه داد: هرچند این کنگره ملی بود اما از چندین کشور مانند افغانستان، تونس آذربایجان و پاکستان مقالاتی به دبیرخانه کنگره رسیده است که مراحل بررسی آن ها انجام شد.

دبیر علمی همایش خاطرنشان کرد: ۱۹۰ مقاله ارزنده در زمینه‌های سیاست و مدیریت، مدیریت کشور مبتنی بر عدالت اجتماعی، مدیرت بحران، حقوق بشر در سیر امام علی، آموزه های اقتصادی، تحلیل سیاست‌های اقتصادی، نظام اجتماعی و شاخصه خانواده های مطلوب به کنگره رسیده است.

 سیدحسین رضازاده دبیر اجرایی و  رئیس شورای سیاست‌گذاری کنگره نیز گفت: هسته اصلی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) طی سال‌های گذشته در نجف اشرف شکل گرفت و با تفکر جمعی از عزیزان تصمیم به شکل‌گیری این کنگره گرفتیم.

سیدحسین رضازاده افزود: تلاش‌های بسیاری برای برگزاری این کنگره  شده است و بدون شک برگزاری این کنگره و انتشار آثار، تحقیق و پژوهشی که حاصل تلاش‌های یک ساله بیش از یک هزار نفر بوده، زمینه ارتقای فرهنگ نهج‌البلاغه و ولایت را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: فردا برترین آثار علمی در مراسم اختتامیه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

 محمد علی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: یکی از نکات مهم اصول تعلیم و تربیت در دانشگاه این است که باید در تربیت به تاریخ و تجربه آن نیز توجه شود، مهربانی در تربیت یکی از ارکان تربیت ما در دانشگاه است.

وی ادامه داد: تفکر معیشتی به عنوان یک لازمه برای جوانان به شمار می‌رود و این در حالی است که در این بخش فضای مجازی دارای اهمیت است.

 پیام نجفی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان نیز در این مراسم گفت: امیدوارم به برکت امام علی (ع) با برگزاری کنگره هایی از این قبیل شاهد نعمت‌های فراوان در دانشگاه و شهر اصفهان باشیم و بتوانیم از ثمرات این همایش در حوزه های فرهنگی و علوم انسانی استفاده کنیم.

 این کنگره به مدت ۲ روز از ۲۵ دی در مرکز همایش‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha