ظریف: تنش‌های منطقه بازتابی از جهل آمریکاست

دهلی‌نو - ایرنا- «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی "رایسینا" در دهلی نو اعلام کرد که ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا و افزایش تنش‌ها در منطقه بازتاب و نتیجه جهل و استکبار آمریکا است.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران افزود: تحولات ناراحت‌کننده دو هفته اخیر، بازتابی از مشکل جدی نوع نگرش آمریکا به امور بوده است.

وی تاکید کرد: «در وهله اول، آمریکا همه‌ امور را از چشم‌انداز خود و نه از چشم‌انداز مردم این منطقه می‌بیند. وقتی آنها با نقض حاکمیت عراق، یک فرمانده قابل احترام را در این کشور ترور کردند، گمان می‌کردند مردم در خیابان‌های تهران و عراق خواهند رقصید. این نمایانگر دو مطلب است که بسیار خطرناک است و وقتی این دو چیز با هم ترکیب شوند، بسیار خطرناک‌تر می‌شود: جهل و استکبار.»

سپهبد سلیمانی تنها نیروی موثر در مبارزه علیه داعش بود
وی اظهار داشت: سپهبد سلیمانی تنها نیروی موثر در مبارزه علیه داعش بود، از ترور او جز ترامپ و داعش کسی خوشحال نشد بطوریکه  فقط در ۴۳۰ نقطه هند برای او عزاداری کردند و یادش را گرامی داشتند.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران افزود:شما نمی‌توانید میلیون ها نفر در عراق، ایران و هند را در حمایت از سلیمانی به خیابان بیاورید.

ظریف تاکید کرد: آنها سلیمانی که بسیار در مبارزه با داعش جدی بود را ترور کردند.

وی گفت: آمریکا سلیمانی را متهم به اغاز جنگ علیه آمریکا کرده است در حالی که سردار شهید سلیمانی برای آرام کردن مردم عراق  پس از کشته شدن ۲۵ عضو پارلمان و نیروی نظامی عراق به این کشور سفر کرده بود.

ظریف گفت: تحولات اخیر منطقه نشان دهنده مشکل در نحوه فکر آمریکا در مورد منطقه خاورمیانه است.

شهادت سلیمانی یک خبر خوب برای داعش بود
ظریف با بیان اینکه ائتلاف جنگ با داعش باید تغییر کند چون ائتلاف کنونی  تأثیرگذار نیست، گفت:  شهادت سلیمانی یک خبر خوب برای داعش بود. جنگ با داعش یک ضربه محکم خورد.

وی  ترور سلیمانی توسط دولت آمریکا را نقض حاکمیت عراق عنوان کرد و گفت همراه شدن جهل و استکبار مخصوصا زمانی که با قدرت همراه شوند بسیار خطرناک است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد؛ آمریکا در مورد  گروه های نیابتی سخن می گوید، آیا ایران در هند گروه های نیابتی دارد؟ هزاران نفر در ۴۳۰ شهر هند به ترور سلیمانی اعتراض کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی  همچنین گفت که ساختار امنیتی ایران به اندازه کافی شجاع بود که مسوولیت تراژدی هواپیمای اوکراینی را بر عهده گرفت.

اروپایی ها به تعهد خود در برجام عمل نکردند
 دکتر ظریف در کنایه به ترامپ گفت: «ما توافق برجام را داشتیم. برجام حاصل مذاکره کری، ظریف نبود؛ تعهد دولت آمریکا بود، الان با ذوق زدگی صحبت از " توافق ترامپ" می کنند؟ چه توافقی!؟ توافقی که ۱۰ ماه هم طول نکشد!؟ یا به اندازه پرواز از کانادا تا آمریکا؟

وزیر امور خارجه  با اشاره به برجام و با بیان اینکه ایران طی نامه‌ای در سال ۲۰۱۸ آغاز کننده مکانیزم حل اختلاف برجام بود، گفت کشور های اروپایی ملت های مستقلی هستند اما آنها به تعهدات خود عمل نکرده اند.

ظریف تصریح کرد بعد از خروج آمریکا از برجام اروپا به تعهدات خود پایبند نبوده است اما در مقابل ایران کاملا پایبندی خود را نشان داده و اثبات این نیاز به رفتن هیچ دادگاهی ندارد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا بزرگترین اقتصاد را دارد اظهار داشت: پس چرا از کشور قلدر آمریکا می‌ترسد و ادامه داد اقتصاد ما بدون اینکه ایران تقصیری داشته باشد در دو سال گذشته دچار خسارت شده است.

 وی  با بیان اینکه اروپایی ها به هیچ یک از نامه های ایران پاسخ نداده اند، تصریح کرد: شرکت های خارجی از ایران رفته اند پس اروپایی ها برجام را نقض کرده اند، آنها اجازه داده اند تا آمریکا زورگویی کند.

وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد ایران یک موضوع در برجام نیست بلکه ایران عضوی از برجام است و بر همین اساس ایران اعلام کرده است که آماده است زمانی که اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند ایران به تعهدات کامل خود در برجام خواهد گشت.

ظریف اظهار داشت به دلیل عدم تعهد آمریکا به برجام ما با تراژدی کشته شدن ۱۷۶ نفر روبرو شدیم.

وی تصریح کرد: به دلیل عدم تعهد آنها اقتصاد ایران با میلیاردها دلار ضرر مواجه شده است. آیا آنها اماده اند که این ضرر را جبران کنند؟ زمانی که آنها این ضرر را جبران کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.

ادامه برجام بر عهده اروپا است

وزیر امور خارجه ادامه برجام را به عهده کشورهای اروپایی دانست و گفت که مکانیسم رفع اختلاف برجام ابتدا از سوی ایران اجرایی شد.

وی افزود:برجام در میان عدم اعتماد کامل ایران و آمریکا به یکدیگر امضا شد.

ظریف گفت: اروپا و آمریکا هر دو تعهدات خود در مورد برجام را نقض کرده اند، آنها ۱۱ تعهد از جمله شبکه بانکی، مالی، تجارت، هواپیما داده اند که به هیچ کدام از آنها عمل نکرده اند.

وزیر خارجه ایران اظهار داشت : با وجود نامه نگاری های  فراوان ایران در مورد کاهش تعهدات ایران در برجام، به هیچ یک از نامه نگاری ها پاسخ داده نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد کاهش تعدات ایران در برجام بر اساس مفاد این توافقنامه بوده است و بعد از  ارائه  فرصت کافی به اروپایی ها انجام شده است.

ظریف با بیان اینکه ما می توانیم انتخاب های بهتری داشته باشیم، اظهار داشت: اگر اروپایی ها ضرر به اقتصاد ایران را جبران کنند، ایران به تعهدات خود در برجام باز خواهد گشت.
 

ما همیشه از دیپلماسی حمایت کرده ایم
ظریف با بیان اینکه ما همیشه از دیپلماسی حمایت کرده ایم گفت: ما از کانالهای دیپلماتیک برای ارسال پیام به آمریکا استفاده کردیم.

وی در مورد «توافق ترامپ» گفت: نخست وزیر انگلیس در مورد توافق ترامپ صحبت کرده است.  ما توافق با آمریکا داشتیم و این کشور آن را نقض کرد. اگر توافق ترامپ امضا شود به نظر شما این توافق چه مدت به طول خواهد انجامید؟


مردم عراق خواهان خروج آمریکا از کشورشان هستند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت که حضور آمریکا در عراق هیچ سود اقتصادی برای این کشور نداشته است  و مردم عراق خواهان خروج آمریکا از کشورشان هستند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا از پایگاه های عراقی برای انجام یک عملیات علیه یک مهمان در این کشور استفاده کردند و مردم عراق از این اقدام راضی نیستند.

وی اظهار داشت: ایران در دفاع از خود پایگاه های آمریکا را هدف قرار داد و هیچ تهدیدی علیه سفارت آمریکا در عراق نبود. مقام عالی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: تهدید دونالد ترامپ برای هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران یک جنایت جنگی است.

ایران طرفدار کاهش تنش است 

ظریف با بیان اینکه ما با پیشنهاد وزیر امور خارجه روسیه در مورد تشکیل مکانیسم امنیتی  منطقه خاورمیانه موافق هستیم گفت ایران طرفدار کاهش تنش و عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی در منطقه است.

وی افزود:منطقه ما احتیاج به امید دارد تا نسل جوان به کشور های خود بازگردند.

آمریکا هیچگاه صلح و ثبات را به منطقه نیاورده است

وی با بیان اینکه آمریکا هیچگاه صلح و ثبات را به منطقه نیاورد که نمونه آن افغانستان است، ‌گفت: اکنون آمریکا در حال مذاکره با طالبان است تا از این کشور خارج شود.

ظریف گفت: خود ترامپ اعتراف کرده است که آمریکا میلیارد ها دلار در خاورمیانه هزینه کرده است اما به هیچ نتیجه ای دست نیافته است.

ترامپ به راحتی قوانین بین المللی را نقض می کند

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی گفت: دونالد ترامپ به راحتی قوانین بین المللی را نقض می کند او می گوید اگر مردم ایران بخواهند تغذیه لازم را داشته باشند و دارو تهیه کنند باید به انچه آمریکا می گوید عمل کندمایک پامپو هم بارها به این امر اشاره کرده است اما او باید یک وکیل قدرتمند استخدام کند.

 پنجمین کنفرانس بین المللی رایسینا از عصر روز سه شنبه  با حضور ۷۰۰ نماینده از ۱۰۰ کشور جهان از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو پایتخت هند آغاز به کار کرد و به مدت سه روز پیگیری می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha