روسیه: تصمیم تروییکای اروپا برای آغاز بکار ساز و کار حل اختلافات برجام نگران کننده است

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم تروییکای اروپایی برای آغاز بکار ساز و کار بین المللی حل و فصل اختلافات برجام مایه نگرانی جدی و مایوس کننده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه خود اعلام کرد: هیچ دلیلی برای چنین اقدامی نمی بینیم.

در ادامه بیانیه گفته شده است: این امکان را بعید نمی دانیم که اقدامات نسنجیده سه کشور اروپایی منجر به تشدید بیشتر وضعیت پیرامون برجام خواهد شد و بازگشت معامله هسته ای به چارچوب اولیه توافق شده را که گویا تروییکای اروپایی برای آن تلاش می کنند را ناممکن می سازد.

وزیران سه کشور اروپایی انگلیس ، آلمان و فرانسه عضو برجام امروز (سه‌شنبه ۲۴ دی) با صدور بیانیه‌ای از آنچه فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی خوانده اند، خبر دادند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شده آمده است، این تصمیم به ناچار، پس از گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده است.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود گفته است: ساز و کار حل و فصل اختلافات برای اهداف دیگر ایجاد شد. دلایلی که منجر به دشوار شدن اجرای برجام شد برای همه آشکار است و با ایران ارتباطی ندارد.

«زمانی که ساز و کار تنظیم شد هیچکس نمی توانست تصور کند که برجام به صورت یکجانبه از سوی آمریکا پاره (بی اعتبار) می شود. متاسفانه به رغم تلاش های جدی طرف های ذینفع در ان از زمان خروج واشنگتن از این توافق در ماه می سال ۲۰۱۸ تاکنون موفقیتی در بازگشت معامله هسته ای به حالت اولیه حاصل نشده است.»

 وزارت خارجه روسیه می گوید: تصمیم تهران برای توقف اجرای تعهدات داوطلبانه خود در چارچوب برجام اقدام متقابل است و در وهله اول واکنش به نقض اشکار توافق ها در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ازسوی آمریکا است.

بیانیه می افزاید: در همین حال برنامه هسته ای ایران تحت کنترل دائمی و بی سابقه ازنظر ابعاد و عمق بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی باقی می ماند. ایران بطور کامل پیمان ان.پی.تی را رعایت و مفاد توافقنامه پادمان های آژانس و پروتکل الحاقی را اجرا می کند.

در ادامه بیانیه گفته شده است: شفافیت فعالیت های هسته ای ایران نکته کلیدی کل برجام است.  

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین به اظهارات رهبران سه کشور اروپایی اشاره شده است که از سیاست فشار حداکثری بر ایران ناخرسند هستند و بر پایبندی به برجام به رغم فشارهای ازسوی آمریکا تاکید می کنند. 

«در همین حال به رغم نشان دادن امادگی برای تلاش برای ایجاد راههای مطمئن و موثر عبور از موانع ایجاد شده از سوی واشنگتن، تروییکای اروپایی یا آماده نیست یا نمی تواند به خود اجازه دهد در این مورد اقدام کند. همچنین شاهد نواقصی در  اجرای توافق های درچارچوب برجام از سوی سه کشور اروپایی هستیم.» 

 در بیانیه گفته شده است: هر گاه که این مسائل متنوع و فراوان برطرف شود هیچ دلیلی برای خودداری جمهوری اسلامی ایران از عدول از توافق های موجود در برجام نخواهد ماند.
 روسیه می گوید: محدودیت های پیش بینی شده در برجام در مورد برنامه هسته ای ایران که تهران برای آن به منظور دستیابی به توافق،موافقت کرده است از همان ابتدا ماهیت موقت داشت.  سه کشور اروپایی از این موضوع اطلاع دارند.

این محدودیت ها لازم بود تا زمینه را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور دستیابی به پاسخ ها به سوالاتی که از تهران داشت ایجاد کند و این مسائل در زمانی کمتر از نیم سال برطرف شد.

در ادامه خاطرنشان شده است: با این حال ایران برای رعایت کل مفاد برجام در صورت رعایت متقابل آن از سوی سایر شرکا آماده بود.

 وزارت خارجه روسیه می گوید: به رغم همه چالش ها، برجام اهمیت خود را ازدست نداده است. خواهان اجرای کامل و جامع آن در شاخص های توافق شده در سال ۲۰۱۵ و تایید شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل هستیم.

در پایان بیانیه از تروییکای اتحادیه اروپا (فرانسه، آلمان و انگلیس) درخواست شده است وضعیت را متشنج نکنند و از اقداماتی که دورنمای برجام را مبهم و زیر سوال می برد خودداری کنند.    

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =