فرمانده مرزبانی: بیش از ۲ میلیون مرزنشین مرزبان داریم

بیرجند - ایرنا - فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: آرامش و آسایش مرزنشینان محوری‌ترین راهبرد مرزبانی است و در واقع بیش از ۲ میلیون مرزنشین مرزبان داریم.

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری پلیس، سردار قاسم رضایی در نشست با سران طوایف، عشایر، متنفذین و مرزنشینان شهرستان درمیان در شهر مرزی گزیک با اظهار خرسندی از حضور در جمع آنان افزود: امنیت و آرامش کشور را مدیون ولایت فقیه هستیم، پس وظیفه داریم پشتیبان ولایت فقیه باشیم تا به مملکت‌مان آسیبی نرسد.

فرمانده مرزبانی با بیان اینکه مرز جایگاه ملی دارد و همه مرزنشینان موظف هستند که مرزبان باشند تصریح کرد: ما به عنوان متولی مرز به نمایندگی از ملت بزرگ ایران مرزبان هستیم، لیکن در دین اشاره شده ملت‌ها نیز باید مرزبانی کنند.

وی افزود: مرزبانی یک خط نیست بلکه یک منطقه در عمق است که عقبه آن را مرزنشینان تشکیل می‌دهند.

سردار قاسمی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس قبل از اینکه نیروهای نظامی به مرز برسند مرزنشینان از مرزها دفاع کردند و این موضوع حکایت از تعامل و ارتباط مرزبانان با مرزنشینان دارد.

وی گفت: در کنار انسجام مدیریتی عشایر و طوایف، می‌توانیم سازمان رزم را به عنوان یگان احتیاط در منطقه تشکیل دهیم و تمرین مشترک داشته باشیم تا در مواقع لزوم پشتیبان مرزبانان باشند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با بیان اینکه باید قدردان امنیت کشور باشیم گفت: امنیت محقق شده و این نتیجه پاسداشت خون شهداست که باید از این نعمت بزرگ مراقبت کنیم.

وی با اشاره به اهداف دشمنان تصریح کرد: دشمن به دنبال شکستن وحدت ملت ایران با ابزارهای مختلف است که باید هوشیار باشیم و در مسیر ولایت فقیه قرار بگیریم.

سردار رضایی مرزبانی را مسوول استیفای حقوق مرزنشینان دانست و خاطرنشان کرد: برای اشتغالزایی مرزنشینان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

مرزبانان در مرزها پاسدار انقلاب هستند

فرمانده مرزبانی ناجا همچنین در نشست صمیمی با فرماندهان و کارکنان مرکز آموزش مرزبانی محمد رسول الله (ص) بیرجند گفت: مرزبانان در مسیر بندگی خداوند قرار دارند و به عنوان مجاهدان فی سبیل الله در مرزها پاسدار انقلاب هستند و هرگونه مشقت را برای حفاظت از خاک این مرز و بوم تحمل می‌کنند.

سردار رضایی به اهمیت حفاظت و حراست از دستاوردهای نظام اسلامی اشاره کرد و افزود: سپهبد رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران زندگی با ارزش خود بعد از انقلاب اسلامی و همچنین هشت سال دفاع مقدس با تلاشهای فراوان در مقابل دشمن ایستادگی کرد و توطئه‌های استکبار را خنثی و هیبت آمریکا را در هم شکست.

وی گفت: شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی با شهادتش وحدت و همدلی مسلمانان را در برابر دشمنان بیشتر و پرچم اسلام را برافراشته‌تر از قبل کرد.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه اخلاص و تابع محض ولایت فقیه بودن از صفات ایشان بود عنوان کرد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در اصل یک مرزبان بود که در طول عمر با عزت خود برای دفاع از خاک این مرز و بوم از هیچ کوششی فروگذار نکرد.

وی با اشاره به فداکاری‌های سپاه پاسداران در ۴۰ سال گذشته گفت: سپاه پاسداران با اقتدار تمام و در یک حرکت بی‌نظیر موفق شد با استفاده از تکنولوژی داخلی هیمنه آمریکای تروریست را برهم بزند و این سربازان ولایی توانستند قدرت ایران را به خوبی نمایش دهند.

وی با اشاره به شعار مرزبانی "من یک انقلابی ام" اظهار داشت: ما از خون گرانبهای شهدا پاسداری کرده و با اطاعت از دستورات الهی و انجام واجبات و ترک محرمات و شناختن دشمنان خود، با بصیرت بالا در مقابل آنان ایستادگی می‌کنیم.

تدوین و اجرای آموزش‌ها براساس رویکرد نظامی دفاعی

سردار رضایی همچنین در نشست با مسوولان تربیت و آموزش مرکز آموزش محمد رسول الله (ص) بیرجند با اشاره به شرایط ویژه مرزبانی گفت: مرزبانی جایگاه ویژه‌ای در سطح ملی، اجتماعی، قانونی، دیپلماسی، نظامی و غیره دارد که باید مورد توجه بیش از پیش قرار گیرد.

وی با بیان اینکه کوچکترین اتفاقات در مرز باید به تصویب قانون‌گذاران برسد افزود: مرز، نقطه تماس دو کشور است و هر چیزی در مرز متفاوت و حساس است و کوچکترین رویداد در آن بین المللی می‌شود.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای (مدظله العالی) درخصوص اهمیت مرزبانی و اینکه مرز هر کشور به منزله ناموس آن کشور است اظهار داشت: در اسلام، جایگاه ناموس تعریف شده و وظیفه خطیر مرزداری برعهده مرزبانی نیروی انتظامی است.

وی گفت: مرزبانی باید خودش را به شرایطی برساند که باری از کشور و نیروی انتظامی که وظیفه پلیسی دارد، در حوزه امنیت مرزها کم کند.

وی بیان کرد: فرماندهان آموزشی مراکز آموزش باید تمام قد وظایف حساس مرزداری را درک کنند چراکه متولی امر آموزش کارکنان وظیفه هستند.

سردار رضایی هویت مرزبانی را عملکرد نظامی و دفاعی دانست و گفت: این هویت باید در مرزبانی به مرحله آموزش برسد و همه آموزش‌ها براساس رویکرد نظامی و دفاعی تدوین و اجرایی شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه به لطف خداوند و آموزش‌های مداوم، آسیب‌پذیری در مرزها کاهش پیدا کرده که این مهم نشان از اجرای صحیح مولفه‌های نظامی دفاعی در آموزش‌هاست، البته این موضوع باید نسبت به گذشته ارتقا پیدا کند.

فرمانده مرزبانی با تاکید بر انضباط ظاهری و معنوی کارکنان وظیفه تاکید کرد: طوری آموزش‌ها را فراگیر کنید که کارکنان وظیفه خود را در محضر خداوند ببینند و این مهم نیازمند فرهنگ سازمانی است.

وی با بیان اینکه باید به مولفه تعلیم و تربیت حساس باشیم گفت: لازم است کارکنان وظیفه را براساس ماموریت‌های عملیاتی و جغرافیایی آموزش دهید و با آنها انس بگیرید.

همچنین فرمانده مرزبانی ناجا در جلسه اخوت خانواده مرزبانان هنگ مرزی گزیک در شهرستان درمیان به نقش خانواده مرزبانان در موفقیت آنها اشاره کرد و گفت: مرزبانان خستگی را خسته کرده اند، زمانی که به پاسگاه‌ها و یگان‌های مرزی می‌روم با ایثارگری و ایمان بالای این افراد مواجهه می‌شوم و این توفیقی الهی است و جای شکرگزاری دارد.

سردار رضایی با بیان اینکه مرزبانان در مسیر بندگی خداوند قرار دارند و به عنوان مجاهدان فی سبیل الله محسوب می‌شوند عنوان کرد: امنیت رکن اصلی یک کشور است و کسانی که امنیت را فراهم می‌کنند در واقع با خدا معامله کرده اند.

وی مرزبانان را مقتدر دانست و بیان کرد: مرزبانان در مرزها پاسدار انقلاب هستند و سختی‌ها و مشقت‌ها را تحمل می‌کنند تا از سرحدات ایران اسلامی پاسداری کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =