هاشمی مقدم:  از بازیکنان در تیم امید «اشتباهی» استفاده می‌شود

تهران- ایرنا- پیشکسوت فوتبال ایران گفت: در تیم امید از بازیکنان اشتباهی استفاده می‌شود و سوالات زیادی است که حمید استیلی باید به آن پاسخ بدهد.

امیر هاشمی مقدم یکی از مربیان شاغل در فوتبال اروپا است که مدت‌ها هدایت تیم دوم و امیدهای «ان ای سی نایمخن» را بر عهده داشت.

این مربی که مدیر برنامه‌های علیرضا جهانبخش بازیکن تیم برایتون انگلیس هم هست، سال‌ها در فوتبال اروپا سابقه بازی و مربیگری دارد. برای بررسی عملکر د تیم امید ایران که از ۲ د یدار خود در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا و انتخابی المپیک صاحب یک تساوی برابر ازبکستان و یک شکست برابر کره جنوبی شده است، با او به گفت‌وگو نشستیم. آنچه در زیر می خوانید متن این گفت‌وگو است:

ایرنا: از ۲ بازی نخست تنها یک امتیاز گرفتیم. تحلیل کلی شما از عملکرد تیم امید چیست؟
در ۱۸۰ دقیقه‌ای که بازی کردیم تنها یک امتیاز گرفتیم. یکی از دلایل اصلی این موضوع این است که بیشتر از اینکه خودمان را بشناسیم حریف‌مان را آنالیز می‌کنیم. در فوتبال خیلی مهم است از حریف شناخت داشته باشیم اما نباید از شرایط تیم خودمان هم غافل شویم. نباید از حریف بترسیم. در این ۱۸۰ دقیقه تنها ۲۰ دقیقه فوتبال بازی کردیم و در سایر دقایق خودمان را با شرایط تاکتیکی حریف شکل دادیم. متاسفانه یک بازار شلوغی در زمین فوتبال در بازی امید ایجاد شده بود که همه چیز می‌شد در آن خرید و تنها چیزی که از تیم امید ندیدم فوتبال بود. پست‌ها جا به جا شده بود. اصول اولیه فوتبال هم رعایت نمی‌شد. اولین اصل فوتبال این است که توپ را به حریفی پاس بدهیم که لباسش همرنگ لباس خودتان است اما تعداد پاس‌های اشتباه تیم بسیار زیاد بود و نمی‌توانم تصور کنیم که در این سطح نتوانیم تنها ۶ پاس به یکدیگر دهیم. در فوتبال سه وظیفه اصلی داریم که اول ساده بازی کردن و حمله کردن است. دوم باید خوب دفاع کنیم و گل نخوریم و سومین اصل هم این است که زمانی که توپ را از دست می‌دهیم به شکل اولیه بازی بازگردیم. بازیکنان ما تنها با احساس‌شان بازی می‌کردند و تفکر و برنامه در کار نبود.

ایرنا: در ۲ بازی اخیر، بازنده‌های نیمه اول بودیم و برنده نیمه دوم. علت این مساله که ما خوب وارد مسابقه نمی‌شویم، چیست؟ آیا استرس و هیجان و عدم تمرکز بازیکنان در این موضوع تاثیر داشت یا تحلیل و آنالیز اشتباه کادر فنی؟
به این موضوع اعتقاد ندارم. از زمانی که پا در زمین می‌گذارید باید برای پیروزی بجنگید. فوتبال ۹۰ دقیقه است و در لحظه رقم می‌خورد. اینکه فوتبال را شاداب و با برنامه آغاز کنید خیلی مهم است. ما فوتبالیست‌هایی در تیم امید داریم که از نظر فردی خیلی خوب هستند. در همین تیم امید آقای گل استقلال حضور دارد. ما بازیکنانی داریم که می‌توانند نتیجه را عوض کنند. اگر بتوانیم بازیکنان را با برنامه به زمین بفرستیم و از همان اول نشان دهیم که برای برد به زمین برویم ماجرا متفاوت خواهد بود. مشکل تیم امید این بود که بازیکنان ما در لحظه‌های سرنوشت ساز احساسی عمل کردند و تا الان تنها یک امتیاز گرفتند. بازیکنان سعی و تلاش‌شان را می‌کنند اما دوندگی و جنگندگی تنها برای بردن تیم‌هایی مانند ازبکستان و کره جنوبی لازم نیست.

ایرنا: درباره خط دفاعی تیم امید صحبت کنید. هشت بازی حمید استیلی سرمربی تیم امید بود و هیچ مسابقه‌ای را بدون گل خورده به پایان نرساندیم.  البته در سوی مقابل در همه بازی‌ها گل زدیم. با این حال ایراد اصلی ساختار دفاعی تیم ایران را در چه چیزی دیدی؟ فقط به کارگیری بازیکنان در پست‌های غیر تخصصی یا موضوعی دیگری هم در این میان دخیل است؟
در این بازی‌ها گل‌های زیادی را تیم امید ما دریافت کرد و حتی گل‌های بیشتری هم باید می‌خوردیم. این را تنها نباید گردن خط دفاعی تیم انداخت. تمام تیم باید در دفاع شرکت کند. از مهاجم تا دروازه‌بان اما شکل چیدمان بازیکنان موثر است. اینکه بازیکنی در دفاع چه خصوصیاتی دارد هم از تفکرات مربی است. اگر با ۲۰ بازیکن هم دفاع کنید اما  بازیکنان نتوانند خصوصیات دفاعی خود را به نمایش بگذارد فایده‌ای ندارد.

ایرنا: از طرفی انتقاد زیادی هم به بازی گرفتن از بازیکنانی مانند نورافکن، مهدی خانی، قائدی، محبی و ... در پست‌های غیر تخصصی مطرح می‌شود. نظر شما چیست؟
بعد از دیدن بازی اول از این موضوع شوکه شدم. اینکه مهدی خانی که یک مهاجم خلاق است، هافبک چپ دفاعی ایستاده است. آقای گل استقلال مهدی قائدی تنها یک نیمه به بازی گرفته می‌شود آن هم به عنوان تنها مهاجم. رضا شکاری یکی از بهترین‌ استعدادهای فوتبال ایران در فاز هجومی است اما در عمل هافبک دفاعی بازی می‌کرد. او باید در محوطه جریمه حریف باشد تا بتواند توانایی‌هایش را در ایجاد موقعیت گلزنی روی دروازه حریف به نمایش بگذارد. امید نور افکن دفاع وسط بازی می‌کند. او شاید خصوصیات دفاعی داشته باشد اما برای چنین مسابقاتی به یک دفاع وسط تخصصی نیاز داریم. او در دفاع چپ و هافبک چپ فوق‌العاده است. از طرفی جای تعجب دارد که الله‌یار صیادمنش چرا باید هافبک راست بازی کند. این موضوعاتی بود که ما را شوکه کرد. اینکه از داشته‌های‌مان هم به نحو احسن استفاده نمی‌کنیم. این موضوع در تیم بلاتکلیفی ایجاد می‌کند. در تیم امید هافبک دفاعی خوب حضور دارد چرا مهدی خانی باید در این پست بازی کند؟ این سوال‌هایی است که برای همه اهالی فوتبال پیش آمده که چرا به این مقدار از بازیکنان امید به صورت اشتباهی استفاده می‌شود.

ایرنا: بازی‌ها فشرده است و به همین خاطر تیم کره‌جنوبی برای دیدار با ایران با هفت تغییر نسبت به بازی اول در زمین حاضر شد. اما ایران تنها یک تغییر در ترکیب داشت. آیا این اشتباهی از سوی کادر فنی تیم ایران نبود که در ۷۲ ساعت ۲ بازی سنگین در هوایی به شدت شرجی و گرم تغییری در ترکیب تیم حاصل نشد؟
هیچ ایرادی ندارد که تغییرات رخ دهد. در بالاترین سطح فوتبال دنیا هم شاهد این موضوع هستیم که تغییرات صورت می‌گیرد. در لیگ جزیره به شدت این موضوع را می‌توان مشاهده کرد. این موضوع ثابت می‌کند که تمام نفرات تیم اماده هستند اما تغییری که صورت می‌گیرد باید تغییری باشد که به نفع تیم باشد و بازیکنانی را به کار بگیریم که در آن پست‌ها جواب بدهند. نمی‌دانم کادر فنی ما برای بازی سنگینی مثل کرده چرا تغییر آنچنانی را ایجاد نکرد. حتی نفرات اصلی هم سر جایشان بازی نمی‌کنند. این موضوع منجر به این می‌شود که وقتی تیم عقب می‌افتد تغییرات احساسی صورت می‌گیرد که این موضوع منجر به اشتباه می‌شود. باید بهترین‌ ۲۳ نفر ایران انتخاب شده باشند تا مشکلی پیش نیاید. البته این هم جای سوال دارد که آیا تمام نفرات انتخاب شده بهترین‌های ایران بودند یا خیر؟

ایرنا: اما هنوز شانس صعود به المپیک را  داریم هر چند خیلی کم.  از دید شما بازی آخر مقابل چین چه تغییراتی باید صورت بگیرد؟ چه بایدها و نبایدهایی را باید کادر فنی انجام دهند؟ از دید شما چه موضوعی می‌تواند برگ برنده تیم ایران در این بازی باشد؟
 نباید امید را از دست داد و چیزی برای از دست دادن نداریم. ما نمی‌دانیم که قطعا صعود می‌کنیم یا خیر و صعود ما به نتیجه بازی ازبکستان بستگی دارد. از کادر فنی می‌خواهم تیم امید را به حالت اولیه بازگرداند. بازیکنان فوتبال خودشان را ساده بازی کنند. من ترجیح می‌دهم از نورافکن در پست دفاع چپ استفاده شود. از دو هافبک نفوذی و سه مهاجم استفاده کنیم. اجازه بدهند فوتبالی بازیکنان ارائه دهند که از ان لذت ببرند. ما باید چین را ببریم و این یک وظیفه است. اگر هم قرار است حذب شویم باید با برد حذف شویم.  خیلی متاسف هستم این اتفاق رخ داده که صعود ما به نتیجه یک مسابقه دیگر بستگی دارد. بازیکنان از نظر فیزیکی به هیچ وجه آماده نیستند.  بعد از دقیقه ۶۵ بازی بازیکنان انگار ذوب می‌شوند. این هم جای سوال دارد که چرا شرایط بدنی بازیکنان اینگونه است. سوالات زیادی وجود دارد و امیدوارم سرمربی تیم امید به این سوالات پاسخ دهد که چرا شرایط تیم امید اینگونه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha