آخرین وضعیت مناطق سیل زده جنوب کرمان

جیرفت - ایرنا - طی بارش‌های اخیر، سیلاب تمامی شهرستان‌های جنوبی کرمان را درگیر کرد و بسیاری از راه‌های روستایی مسدود شد اما با تلاش نیروهای راهداری، همه این مسیرها بازگشایی شده است.

نزولات جوی اخیر خسارت‌های قابل توجهی به مسیرهای ارتباطی اصلی، فرعی، عشایری، روستایی، پل‌ها و ابنیه ارتباطی و همچنین به مزارع، باغات، گلخانه‌ها، تاسیسات آبی و قنوات وارد کرد و مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان در نشست ستاد بحران این استان اظهار داشت که حجم خسارت حوادث جوی سیل، برف و کولاک به زیرساخت‌های مناطق جنوبی گسترده ارزیابی شده که برآورد این خسارت‌ها پس از بررسی دقیق کارشناسی، طی چند روز آینده اعلام می‌شود.

بیشترین خسارت به آبنماها و ابنیه‌های جنوب کرمان وارد شده است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان با بیان اینکه بیشترین خسارت به آبنماها و ابنیه‌های جنوب کرمان وارد شده است، گفت: در مسیر شهرستان رودبار جنوب به سیستان و بلوچستان ۲۴ آبنما و چهار پُل و یک پُل در منطقه بُرجک بر اثر سیلاب تخریب شده‌ اما ارتباط این محورها به صورت موقت برقرار است.

مسعود جمیلی کرمانی از ادامه ترمیم آبنماهای این محور توسط عوامل راهداری خبر داد و افزود: محور قلعه گنج به جاسک هم که به علت طغیان رودخانه فصلی مسدود شده بود بازگشایی و تردد در آن جریان دارد.

تیغ زنی محورهای کوهستانی و روستایی

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان همچنین از اعزام دستگاه‌های راهداری به مناطق کوهستانی با هدف تیغ زنی و تسهیل در عبور و مرور روستائیان خبر داد و گفت: با تمام وجود مشکلات و خسارت‌های سیل در این مناطق را درک می‌کنیم و از تمام توان مجموعه راهداری برای افزایش در سرعت تیغ زنی محورهای روستایی استفاده خواهیم کرد.

جمیلی با تقدیر از راهداران پُرتلاش مجموعه جنوب کرمان گفت: از ۶ روز گذشته که رانندگان و راهداران درگیر سیلاب و برف در جنوب کرمان هستند کمترین زمان ممکن را برای خواب و استراحت داشته‌اند که بعضا برخی رانندگان دستگاه‌های سینگین به علت کمبود نیرو در چندین شیفت کاری بدون وقفه، درگیر بازگشایی و تیغ زنی جاده‌ها هستند.

خسارت ۲۶ میلیارد تومانی سیلاب به راه های ارتباطی جنوب کرمان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان با بیان اینکه سیلاب ۲۶ میلیارد تومان به راه‌های این منطقه خسارت وارد کرده است گفت: هم اکنون تردد در همه جاده‌ها جریان دارد.

وی افزود: هیچ راه مسدودی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان نداریم و تردد در تمامی محورهای اصلی و فرعی در جریان است.

وی ادامه داد: بعضی از مسیرهای ارتباطی روستایی دچار خسارت شده‌اند ولی با انجام اقدامات راهداری، تردد در جریان است.

مسعود جمیلی اظهار داشت: با توجه به حجم خسارتها و محدودیت دستگاهها و گستردگی منطقه و هم زمانی بروز سیلاب با بارش برف سنگین، از توان بخش خصوصی همکار با این اداره کل هم به استعداد ۲۰ دستگاه راهداری استفاده کرده‌ایم .

تمامی محورهای جنوب کرمان باز و تردد در آن‌ها جریان دارد

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان نیز گفت: با توجه به آخرین بارش‌های سامانه بارشی طی چند روز گذشته در حوزه جنوب استان کرمان در حال حاضر تمامی محورهای جنوب کرمان باز و تردد جریان دارد.

احسان شاهرخی افزود: در عملیات راهداری زمستانی در محورهای برفگیر ۸۰ نفر نیروی راهدار درگیر عملیات زمستانی هستند.

تیغ زنی راه‌ ارتباطی ۳۶ روستای برفگیر ساردوئیه

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان گفت: راه ارتباطی ۳۶ روستای برفگیر ساردوئیه جیرفت تیغ‌زنی و بازگشایی شدند.

شاهرخی از اولویت بازگشایی راه‌های روستایی دارای سکنه خبر داد و افزود: در برخی از مناطق برفگیر که هیچ خانواده‌ای ساکن نیست به دلیل محدودیت امکانات و کمبود دستگاه‌های راهداری، اولویت با مناطق مسکونی است تا زمینه تردد این مردم فراهم شود.

وی از عملیات بازگشایی راه‌های روستایی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد و افزود: دستگاه‌های راهداری در حال حاضر مشغول بازگشایی و ترمیم محورهای آسیب دیده هستند.

جنوب کرمان با یک میلیون نفر جمعیت از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.

اخبار مرتبط