۸۰ درصد مدارس غیردولتی کشور استیجاری هستند

زنجان - ایرنا - معاون وزیر و رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: هم اکنون ۷۵ تا ۸۰  درصد مدارس غیردولتی کشور در فضای استیجاری فعالیت می‌کنند که در این ارتباط ۲ برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

 مجتبی زینی وند روز سه شنبه در جمع خبرنگاران زنجانی افزود: بر این اساس فضاهای فعلی مدارس غیردولتی تا سه سال فرصت دارند، متناسب با آیین نامه ای که سازمان نوسازی اعلام کرده است استاندارد سازی و وضعت ایمنی بهتری را برای گروه های هدف خود فراهم کنند.

وی اضافه کرد: مدارس تازه تاسیس شده نیز باید استانداردهای سازمان نوسازی را کسب کنند تا بتوانند فعالیت داشته باشند.

به گفته وی، هم اکنون همه مدارس غیر دولتی کشور از سوی سازمان نوسازی کشور تایید شده اند، اما به لحاظ استاندارد سازی شدت و ضعف هایی دارند و این نوع مدارس در صورتی که موارد خواسته شده از سوی سازمان نوسازی را در فرصت داده شده رعایت نکنند، نسبت به تعطیلی آن اقدام می شود.

این مسؤول با  اشاره به  اینکه هم اکنون  پوشش دانش آموزان در مدارس غیر دولتی کشور ۱۱.۸۲ درصد است گفت: این عدد، به غیر از پوشش نوآموزان پیش دبستانی  حدود یک میلیون نفری است که در ۳۰ هزار مرکز پیش‌دبستانی، ۱۶ هزار و ۷۰۰ مدرسه غیردولتی با ۱۳ هزار مرکز آموزشی غیر دولتی تحصیل می‌کنند.

وی در ارتباط با شهریه مدارس غیر دولتی نیز گفت: قانون تاسیس مدارس غیردولتی ماده ۱۵ مکلف کرده است تا مبتنی بر هفت سرفصل الگوی شهریه تدوین شود که این مهم طی پنج سال گذشته انجام گرفته است.

این مسؤول ادامه داد: هم اکنون شهریه مدارس غیر دولتی متناسب با  برنامه های ارائه شده توسط مدارس بر مبنای ملاک ها، معیارها و هزینه تمام شده برای دانش  آموزان هر مدرسه تعریف شده است.

وی اظهار داشت: در حدود ۱۳ آیتم در میزان هزینه تمام شده و متناسب با برنامه هایی که مدارس در حوزه  آموزشی، پرورشی و فوق برنامه ارائه می کنند، هزینه هر دانش آموز در بحث شهریه برای مدارس غیر دولتی مشخص شده است.
زینی وند، با اینکه حداقل و حداکثر شهریه مراکز غیردولتی متناسب با اقتضائات و شرایط خاص استان ها تغییر می یابد، اضافه کرد: یکی از دلایل منافع تاثیرگذار در میزان شهریه دانش آموزان بحث فضاهای آموزشی است که در حدود ۲۷ تا ۳۰ درصد سهم فضاهای آموزشی را تشکیل می دهد.

معاون وزیر و رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: طی سال تحصیلی جاری و برای سال آینده پنج برنامه هدف گذاری شده که یکی از این برنامه ها ایجاد بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم در حوزه آموزش های الکترونیکی " آموزش های آن لاین و آف لاین" است.

وی اظهار داشت: سال آینده و در بحث کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی به میزان ۱۵ درصد شهریه مدارس به آموزش های الکترونیکی اختصاص یافته و دیگری مهارت آموزی، مهارت دوستی و استعداد یابی دانش آموزان برای مهارت افزایی و اجرای سند تحول بنیادین است که در کنار برنامه های فرهنگی و تربیتی در قالب کتابچه راهنما در مرحله آزمایشی است که جزء معیارهای امتیاز بخشی در کیفیت آموزشی در میزان شهریه تاثیر گذار است.

زینی وند با اشاره  به فعالیت مدارس هیات امنایی نیز افزود: ماه‌های قبل نامه‌ای از سوی دیوان عالی عدالت اداری در ارتباط با مدارس هیات امنایی به این وزارتخانه اعلام شد که مشکلاتی داشت که خوشبختانه شورای عالی آموزش و پرورش با ارائه راهکارهایی آیین‌نامه این نوع مدارس و چالش های اعلام شده را برطرف کرد و در  زمان حال حاضر محدودیتی برای ادامه فعالیت مدارس به صورت هیات امنایی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: خانواده ها می توانند در صورت بروز تخلف و یا شکایات از مدارس غیر دولتی موارد را به سامانه تلفنی ۴۳۱۷ و ثبت شکایات الکترونیکی اطلاع دهند و علاوه بر آن، تیم های نظارتی بصورت جدی موارد را پیگیری می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =