مهرعلیزاده: برگزاری پیکارهای جهانی زورخانه‌ای اقدام ارزشمند ملی است

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی گفت: برگزاری سومین دوره رقابت‌های جهانی زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در حالی که استکبار جهانی با تبلیغات رسانه‌ای کشورمان را نا امن جلوه می‌دهند اقدام ارزشمند ملی است.

«محسن مهرعلیزاده» امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری سومین دوره رقابت‌های جهانی ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی اظهار داشت: در برهه‌ای تمام دنیا دست به دست دادند و با اقدامات و تبلیغات رسانه‌ای کشورمان را ناامن  نشان می‌دهند. ملت ایران ملتی شجاع با تاریخ غنی و ریشه‌دار است. بارها در کشورهای مختلف مشاهده کردم که آنها بیشتر از آنچه که ما خود را باور داریم، ما را باور دارند. در مهر ماه ۸۳ وقتی فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی بنیان‌گذاری شد و هدفمان این بود فرهنگ غنی این ورزش را که توام با اخلاق و پهلوانی است را گسترش دهیم و به دنیا نشان دهیم این رشته نیز مانند جودو، تکواندو و ووشو حاوی فرهنگ غنی است.  این رشته مملو از مفاهیم اخلاقی است و حتی مسایل فرهنگی و اخلاقی درون آن بیشتر از سایر رشته‌ها است.

رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای خاطر نشان کرد: این رشته در ۸۵ کشور شناخته شده است. دوره‌های مختلف آموزشی و مسابقات مختلف در کشورهای جهان برگزار شده است. این رشته در حال منسوخ شدن بود و زورخانه‌ها در حال تبدیل به کافه و دیزی سرا بودند اما الان این رشته نه تنها در ایران بلکه در کشورهای زیادی همراه با آداب و رسوم این رشته که ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد گسترش یافته است.

وی افزود: هدف نهایی ما این است که هم ورزش‌های زورخانه‌ای و هم کشتی پهلوانی وارد بازی‌های المپیک شود. در زمانی که همه دنیا دست به دست هم داده‌اند تا با تبلیغات کشور ما را نا امن نشان بدهند اما ایران در مقایسه با تمامی کشورهای منطقه، کشور امنی است. حتی کشورهایی مانند عراق یا افغانستان با حضور آمریکا نا امن شده‌ است. در حالی که برگزاری مسابقاتی مانند جام جهانی کشتی با نظر اتحادیه جهانی در کشورمان لغو شد اما رقابت‌های جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی را با آمادگی کامل در کشورمان برگزار خواهیم کرد. استقرار فدراسیون بین‌المللی این رشته اهمیت زیادی دارد و قرار بود این مسابقات در کشور دیگر برگزار اما ترجیح دادیم در ایران برگزار شود.

مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: سومین دوره رقابت‌های جهانی با حضور  ۲۴ کشور و ۱۰۳ ورزشکار در بجنورد  و در بخش تیمی و انفرادی ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. از اروپا ۸ کشور لهستان، ترکیه، اوکراین، استونی، گرجستان، مجارستان، قبرس و جمهوری آذربایجان حضور دارند و برخی کشورهای دیگر نیز اعلام کردند دولت‌هایشان جلوی حضورشان در ایران را گرفته است و اگر اینچنین نبود تعداد کشورهای حاضر به ۴۰ کشور نیز می‌رسید.  از آفریقا کشورهای اوگاندا، تانزانیا، زیمباوه، کامرون و بنین و از آسیا کره‌جنوبی هند، اندونزی، افغانستان، بنگلادش، ازبکستان، تاجیکستان ترکمنستان، عراق، قزاقستان و ایران حضور خواهند داشت. از آمریکای لاتین نیز بخاطر هزینه بالای بلیت هواپیما که بر عهده ماست و برای صرفه‌جویی ارزی کشوری را دعوت نکردیم.

مهرعلیزاده اداه داد: نخستین دوره این رقابت‌ها سال ۲۰۰۸ در کره جنوبی با ۱۱ کشور و ۹۳ ورزشکار برگزار شده بود که ایران به دلایلی غایب بود که عراق و افغانستان به ترتیب اول و دوم شدند و کره‌جنوبی و جمهوری آذربایجان سوم مشترک شدند. دوره دوم در سال ۲۰۱۶ با حضور ۱۹ کشور و ۱۲۰ ورزشکار در اندونزی برگزار شد که با قهرمانی ایران همراه بود و جمهوری آذربایجان نایب قهرمان شد و افغانستان و عراق سوم مشترک شدند. این رقابت‌ها ۴ سال یکبار برگزار می شود اما در سال ۲۰۱۲ نتوانستیم این مسابقات را به دلیل مشکلات مالی برگزار کنیم. بیشتر تیم های خارجی۹ روز زودتر  وارد ایران شده‌اند و در ۳ استان خراسانی جنوبی و شمالی و کردستان دوره‌های آموزشی را می‌گذرانند. در حال حاضر تیمهای اندونزی، اوگاندا، جمهوری آذربایجان، تانزانیا، هند، بنگلادش، عراق و افغانستان وارد کشورمان شده‌اند.  تمامی تیم ها از ۲۸ دی ماه وارد بجنورد می‌شوند و ۲۹ دی ماه وزن‌کشی و ۳۰ دی ماه نیز مسابقات تیمی زورخانه‌ای، اول بهمن رقابت‌های هنرهای فردی زورخانه‌ای و دوم بهمن ماه نیز رقابت‌های کشتی پهلوانی برگزار می‌شود.

رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای ادامه داد: باید جذابیت و سرعت عمل را در این رشته بالا ببریم تا بیشتر مورد قبول نسل جوان قرار گیرد، بر همین اساس مثلا یک تیم ۶ نفره باید در ۱۲ دقیقه قابلیت های خود را نشان بدهد که این مقدار نیز زیاد است و بر همین اساس در موارد مختلف فاکتورهایی مثل زمان، وزن و تعداد را گنجاندیم تا جذابیت و زیبایی مسابقات بیشتر شود.

وی با اشاره به بودجه فدراسیون‌های جهانی رشته‌های مختلف مثل تکواندو، جودو، کبدی مقدار میزان بودجه ما در سال یک، دو یا ۳ میلیارد تومان است که با ارز ۱۴ هزار تومانی رقمی قابل توجهی نیست.  الان باید دولت ها به ما کمک کنند. مثلا ژاپن بعد از گذشت ۷۰ سال پنج و نیم میلیون دلار به فدراسیون جهانی جودو کمک می‌کند یا کره جنوبی نیز ۳ میلیون دلار به فدراسیون جهانی تکواندو کمک می کند. این یک وظیفه ملی است که کشور باید به ما کمک کند. سیر جهانی شدن رشته‌های همچون جودو نشان می‌دهد که از ۷۰ سال پیش اکنون درآمد ۳۰ میلیون دلاری، تکواندو با ۶۰ سال ۱۲ میلیون دلار، ووشو با ۳۰ سال ۱۲ میلیون دلار و کبدی نیز با ۴۰ سال درآمد ۱۰ میلیون دلاری دارند.

مهرعلیزاده ادامه داد: قانون‌گذار و دولت در برهه‌ متوجه اهمیت حمایت از این ورزش اصیل ایرانی شدند و حمایت‌ها در دورهای مختلف متفاوت بود. با این وجود در بدترین شرایط هم نگذاشتیم کار تعطیل شود. پیکارهای جهانی در بجنورد بیش از  ۳ میلیارد تومان هزینه دارد اما یک ریال هم از دولت نگرفتیم و با کمک‌های مختلف آنرا تامین کردیم.

وی درباره تعامل با فدراسیون کشتی برای حل اختلافات گذشته، خاطرنشان کرد: با آمدن «علیرضا دبیر» در راس فدراسیون کشتی درک اهمیت ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی بالا رفت و کشتی پهلوانی از این پس زیر نظر فدراسیون ملی کشتی پهلوانی و زورخانه‌ای فعالیت خواهد کرد. در سطح بین‌المللی نیز رقیب ما در گذشته فیلا بوده و متاسفانه این کار بدلیل عدم اطلاع یکی از مسئولان ورزش در گذشته باعث شد کشتی پهلوانی زیرمجموعه فدراسیون کشتی قرار گیرد. اکنون اختلاف نظری وجود ندارد و در حال انجام امور هستیم. ایجاد فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی توسط چند ایرانی آن هم در کشور لیتوانی کار شایسته‌ای نیست و این خطر وجود دارد که با تغییر رییس فدراسیون، این رشته مصادره شود و مزاحمت‌هایی را ایجاد کنند با این وجود ما مراقبت می‌کنیم تا خطری این رشته را تهدید نکند.  

مهرعلیزاده درباره آخرین اقدامات برای ورود این رشته به بازی های آسیایی گفت: سعی کردیم در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا حضور داشته باشیم اما فعالیت ما ثمر نداد. شرط ورود یک رشته به بازی‌های آسیایی این است که حداقل ۲۵ کشور آسیایی ما را تایید کنند و این رشته در آن کشورها فعالیت داشته باشد که موضوعی است که نیاز به بودجه دارد.  

وی درباره بحث ورود زنان به ورزش های زورخانه ای گفت: یکی از موانع ما برای المپیکی شدن خواهد بود اما باید ابتدا در آقایان این رشته را توسعه دهیم بعد به مراحل دیگر برسیم. اگر بتوانیم با رعایت اصول شرعی طراحی لباس کنیم هیچ رشته ورزشی برای بانوان ممنوعیت ندارد. اگر این موضوع را رعایت کنیم مشکلی برای ورود زنان نخواهیم داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =