کیفیت هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم شد

تهران- ایرنا- کیفیت هوای تهران سه‌شنبه منتهی به ساعت ۱۲ امروز با افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ بر روی شاخص لحظه‌ای ۱۱۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) قرار گرفت.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، صبح امروز غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون منتهی به ساعت ۸ امروز در شرایط قابل قبول قرار داشت.

میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بر روی شاخص ۱۰۱ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) قرار  داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۵۷، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۶۷ و منواکسید کربن با شاخص ۲۳ بوده است.

ایستگاه‌های پارک قائم (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۳۴، سوهانک (منطقه ۱) با شاخص ۱۳۱ و تربیت مدرس (منطقه ۶) با شاخص ۱۲۵ بیشترین آلایندگی را در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز نشان می دهد.

ایستگاه‌های ستاد بحران (منطقه ۷) با شاخص ۶۲، مسعودیه (منطقه ۱۵) با شاخص ۶۸ و پارک سلامت (منطقه ۱۷) با شاخص ۶۹ در همین مدت کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران دارند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

امسال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۰۶ روز هوای قابل قبول، ۶۳ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =