۲۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83633421
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عمار حکیم: نخست وزیر جدید عراق باید مستقل باشد

بغداد - ایرنا - سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت عراق در دیدار با سفیر کانادا اعلام کرد که نخست وزیر جدید این کشور باید شخصیت مستقل و مورد توافق همه جریان های سیاسی باشد.

وی روز سه شنبه در بیانیه ای به دیدار خود با «اریک شانون» سفیر کانادا در بغداد اشاره کرد و نوشت که در این دیدار در مورد نامزد دولت انتقالی بعدی، اوضاع منطقه ای و بین المللی و روابط دو جانبه گفت و گو و تبادل نظر شد.

حکیم گفت که در دیدار با سفیر کانادا روابط عراق با کشورهای همسایه و جهان بر پایه منافع ملی و مشترک و اینکه احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور  عراق از اصول اساسی همه جریان های سیاسی است مورد تاکید قرار گرفت.

رهبر جریان حکمت عراق با تاکید بر ضرورت حل و فصل مساله کاندیدای نخست وزیر بعدی انتقالی افزود که نامزد نخست وزیری باید چهره ای مستقل، صالح و مورد توافق همگان باشد.

وی ادامه داد: این فرد باید قادر به مدیریت کشور در مرحله انتقالی، آمادگی برای انتخابات زودهنگام و بازگرداندن عزت به دولت و اعتماد به نفس شهروندان باشد.

اعتراض های مردمی که از دهم مهر ۹۸ (اول اکتبر ۲۰۱۹) در بغداد و چند شهر جنوبی و مرکزی عراق آغاز شده منجر به استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور شد.

با وجود پایان مهلت قانونی به علت اختلاف های سیاسی درون و بیرون پارلمان عراق و معرفی چند گزینه از سوی فراکسیون اکثریت مجلس هنوز انتخاب نخست وزیر در هاله ای از ابهام قرار دارد.

در همین حال برخی خبرها از بازگشت عبدالمهدی به نخست وزیری و رایزنی وی با شخصیت ها و گروه های سیاسی در این مورد حکایت دارد.

برخی اظهار نظرها هم حاکی است که نخست وزیر دولت انتقالی عراق تا ۱۰ روز آینده معرفی خواهد شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =