توافق ابوظبی و توکیو برای کاهش تنش ها در منطقه

پکن- ایرنا- «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن و «شیخ محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی برای تامین پایدار نفت ژاپن و همچنین همکاری نزدیک برای کاهش تنش ها در خاورمیانه توافق کردند.

به گزارش ایرنا، یک منبع آگاه دولتی روز سه شنبه در ارتباط با سفر «آبه شینزو» به امارات متحده عربی به خبرگزاری کیودو گفت که آبه در این سفر در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی طرح استقرار نیروهای دفاع از خود ژاپن در آبهای خاورمیانه به منظور حفاظت از حمل و نقل تجاری ژاپن را برای ولیعهد این کشور توضیخ داده است.

حضور نظامی ژاپن در منطقه شامل اعزام یک شناور، یک هواپیمای گشتی نیروهای دفاعی به همراه ۲۶۰ پرسنل به دریای عمان و تنگه باب المندب است.

ولیعهد ابوظبی هم در این دیدار از نقش توکیو در تامین امنیت دریایی استقبال کرد و متعهد شد که به عنوان یک کشور منطقه همکاری کند.

گزارش می  افزاید امارات متحده عربی واقع در نزدیکی تنگه هرمز دومین تامین کننده نفت خام ژاپن است که حدود یک سوم واردات خود را از خلیج فارس تامین می کند چند حمله به تانکرها از جمله تانکری که توسط یک شرکت ژاپنی اداره می شد در نزدیکی این تنگه اتفاق افتاد.

آبه در این دیدار از تلاش های امارات برای تأمین نفت پایدار به ژاپن ابراز قدردانی کرد و ولیعهد هم پاسخ داد که همچنان توجه زیادی به این مهم خواهد کرد.

کیودو می گوید ثبات در خاورمیانه از اولویت های ژاپن است در همین راستا آبه تلاش های دیپلماتیک خود را برای کاهش تنش ها افزایش داده است که اخیراً با ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا در عراق و حملات موشکی تلافی جویانه تهران علیه پایگاه های عراقی که میزبان سربازان آمریکایی بودند افزایش یافته است.

آبه در این دیدار در مورد افزایش تنش ها در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و گفت ژاپن آماده است تا در کاهش این تنش ها نقش خود را ایفا کند ولیعهد ابوظبی هم به نخست وزیر ژاپن گفت که امارات متحده عربی با هماهنگی با کشورهای دیگر به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

سفر پنج روزه آبه به خاورمیانه از روز شنبه آغاز شد او در نخستین دیدار رسمی‌اش روز یکشنبه در راس یک هیات بلندپایه وارد عربستان شد او پس از عربستان به امارات رفت و قرار است بعد از امارات هم به عمان برود تا با مقام‌های این کشور و کاهش تنش در منطقه دیدار و گفت وگو کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =